Devlet Destekleri | Hibeler | Bankalar

Neden Kredi Alamıyorum?

Neden Kredi Alamıyorum?

Günümüzde kredi almak neredeyse normal bir durum. Kredi almak isteyen herkesin öncelikle kredi başvuru kanallarından herhangi birini seçerek başvurusunu gerçekleştirmesi gerekecektir. Başvurunun yapılmasının ardından banka kişinin durumunu değerlendirme sürecine alacaktır. Yapılan değerlendirmenin ardından kimilerinin kredi başvurusu kabul edilirken, kimilerinin kredi başvurusu reddedilecektir. Kredisi reddedilen kişiler de neden kredi alamıyorum sorusunun cevabını internet ve birçok ortamda aramaya başlayacaktır. İşte bu yazı kredi başvurunuzun neden reddedildiği ve bundan sonraki süreçte nasıl kredi alabileceğinizi detaylı olarak anlatacaktır.

İçeriğimizde Neler Var?

Kredi başvurusu neden reddedilir?

Kredi başvurunuzun reddedilmesinden sonra bankaya başvurum neden reddedildi diye sorarsanız muhtemelen alacağınız cevap “Kredi başvurunuzun bankamızın kredi politikalarına uyumlu değildir” şeklinde olacaktır. Elbette bu şekilde bir açıklama sonrasında kredi almak için ne yapmanız gerektiğini öğrenemeyeceksiniz. ancak kredi başvurunuzun kabul edilmesinin birçok nedeni vardır. İşte bunlar:

Düzenli bir gelir beyan edilmemesi

Kredi başvurusunda bulunacağınız zaman bankanın ilk istediği şeylerden biri şüphesiz düzenli bir gelirinizin olması. Sadece düzenli bir geliriniz olması değil, aynı zamanda bu geliri ispatlayabilmeniz de oldukça önemlidir. Mesela kira geliri elde ediyorsanız bunu aldığınıza dair belgeyi sunabilmeniz gerekmektedir.

Belgelenen gelirin istenilen kredi tutarı ile uyumlu olmaması

Gelirinizi belgeleseniz de eğer talep ettiğiniz kredi tutarı karşılayabileceğinizin çok üzerindeyse bu durumda banka yine size red cevabıyla dönecektir. Çünkü banka sizi değerlendirirken krediyi ödeyip ödeyemeyeceğinizi bir şekilde tespit etmek ister. Bunun arkasındaki sebep de bir şekilde verdiği borcu geri alabilme garantisini aramasıdır.

Kredi notunun düşük olması 

Her banka kredi vereceği kişinin belirli bir kredi notuna sahip olmasını istemektedir. Hatta kimi bankalar kredi notu yüksek olan kişilere ekstra avantajlı kredi faiz oranları bile sunabilmektedir. Kredi notunu öğrenmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Kredi kartı ve diğer kredi ödemelerinin gecikmesi

Eğer hali hazırda bir başka bankadan kredi aldıysanız ve kredi ödemelerinizi aksatarak ödüyorsanız bu durumda banka elbette bu bilgiye ulaşacak ve muhtemelen sizin kredi başvurunuza olumsuz bir yanıtla dönecektir. Çünkü banka vermiş olduğu borç parayı geri almayı garanti altına almayı isteyecektir. Benzer şekilde sadece kredi taksitlerini değil kredi kartı borçlarını da ödeyemeyen müşterilerin yeni kredi başvuruları banka tarafından olumsuz yanıtlanabilir. Bunun için özellikle son 4 ödeme banka tarafından dikkate alınır.

Halihazırda çalışma sürenizin yetersiz olması

Banka gözünde güven kazanabilmeniz için sigortalı olarak çalıştığınız yerde en azından 5-6 ay gibi belirli bir sürenin geçmesi gerekmektedir. Çünkü banka sizin o iş yerinde daimi olarak çalıştığınıza inanmalıdır. Yani tutup 3-4 ay çalışıp kredi başvurusunda bulunursanız bu durumda başvurunuz olumsuz bir şekilde yanıtlanacaktır.

Kredi başvurum reddedildi, nasıl kredi alabilirim?

Halihazırda çalıştığınız iş yerindeki çalışma süresinin minimum 6 ay olmasını bekleyin. Sonrasında ise devam eden krediniz varsa onu aksatmadan ödemeye gayret edin. Hatta mümkünse devam etmekte olan kredi borçlarını tamamladıktan sonra yeni bir kredi almanız daha sağlıklı olacaktır. Kredi notu yüksek olmayan kişilerin kredi alması elbette zor olacaktır. Bu sebepten dolayı öncelikle Kredi notu nasıl yükseltilir ? yazısını okuyarak bu konuda bilgi edinmeniz gerekecektir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.