Devlet Destekleri | Hibeler | Bankalar

Metlife Bireysel Emeklilik İptali – Denizbank BES İptal Numarası

Metlife Bireysel Emeklilik İptali –  Denizbank BES İptal Numarası

Metlife, yakın dönemde hayatımıza giren otomatik Bireysel Emeklilik Sistem ile ilgili hizmet veren kurumlardan birisidir. Metlife, bir sigorta ve emeklilik konularında hizmet verirken Denizbank ile iş birliği içerisinde faaliyet gösterir. Metlife bünyesindeki bireysel emeklilik hesabı ile ilgili işlem yapmak isteyen katılımcılar Metlife, Denizbank ve T-Bank şubelerinden, Metlife’ın çağrı merkezi ve internet sitesinden faydalanabilirler. Zorunlu ya da gönüllü BES hesaplarının kapatılması ya da hesaplarda değişiklik talep edilmesi gibi durumlarda müşteriler bu kanallardan destek alarak işlemlerini güvenli bir şekilde gerçekleştirebilirler.

Bireysel Emeklilik Sistemi Nedir, Sistemden Nasıl Çıkılır?

Ocak 2017’den bu yana yürürlükte olan kanuna göre özel sektör ya da kamu fark etmeksizin Sosyal Güvenlik Kurumu kapsamında kayıtlı olarak iş hayatına devam eden ya da işe yeni başlayan ve 45 yaşından küçük olan her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı, otomatik olarak zorunlu şekilde Bireysel Emeklilik Sistemi’ne dahil edilir. Bu sisteme dahil olan kişilerin, çalışma yaşamlarına devam ederlerken maaşlarından her ay belli bir oranda para kesintisi yapılır. Söz konusu bu kesinti, Bireysel Emeklilik Sistemi’ne otomatik olarak katılan çalışanın adına açılan BES hesabına aktarılır. Devlet bu sistem ile vatandaşlarda bir tasarruf bilinci oluşturmayı ve emeklilik döneminde her vatandaşın bir gelire daha sahip olmasını amaçlasa da kimi katılımcılar sisteme tepki göstermekte, Bireysel Emeklilik Sistemi’nden ayrılmak ve biriken paralarını geri almak istemektedir. Bu isteğin en büyük sebepleri ise sistemin zorunlu olarak başlatılması ve bazı vatandaşların gönülsüz olarak girdiği sisteme maaşlardan kesinti yapılarak para aktarılmasıdır.

Zorunlu ya da gönüllü fark etmeksizin Bireysel Emeklilik Sistemi’ne katılan her vatandaşın bu sistemden çıkma, sözleşmeden cayma hakkı vardır. Sisteme zorunlu şekilde giren, yani otomatik katılımla BES’e dahil olan vatandaşlar cayma hakkından faydalanmak ve sistemde biriken tüm paralarını, herhangi bir kesinti olmaksızın almak isterlerse katılım tarihinden sonraki iki aylık süre içerisinde iptal başvurusu yapmalıdırlar. Aksi halde, yani iki aylık sürenin dolmasından sonra iptal başvurusunda bulunup birikmiş paralarının iadesini talep ederlerse geri ödeme esnasında birikmiş paraya kesinti uygulanabilir. Aidat ya da katılım payı gibi başlıklar altında uygulanan bu kesintiler yüzünden sisteme aktarılan para tamamen katılımcılara geri ödenmez. Bireysel Emeklilik Sistemi’nden çıkmak için başvuru yapan ve BES hesabında biriken paraların kendisine iade edilmesini isteyen bir katılımcı, başvuru tarihinden sonraki 10 iş günü içerisinde parasını geri alabilir. Emeklilik şirketi ya da banka, bu süre zarfı içerisinde iadeyi gerçekleştirmekle yükümlüdür.

Metlife Bireysel Emeklilik İptali Nasıl Yapılır?

Denizbank ile ortaklaşa faaliyet gösteren bir sigorta ve emeklilik şirketi olan Metlife’in BES hizmetinden faydalanan vatandaşlar, bu hizmetle ilgili işlemleri birden fazla yöntemle gerçekleştirebilirler. İptal işlemleri için Metlife, T-Bank ya da Denizbank şubelerinden, çağrı merkezinden veya internet sitesinden başvuru yapmak mümkündür.

1. Şubeden ve acenteden BES iptali nasıl yapılır?

Metlife aracılığıyla yararlandığınız bireysel emeklilik hizmetini sonlandırmak için herhangi bir Denizbank ve T-Bank şubesine ya da Metlife acentesine giderek başvuru yapabilirsiniz. Denizbank BES iptali işlemlerinin başlatılabilmesi için Metlife, T-Bank ve Denizbank merkezlerine giderken yanınızda kimlik belgenizi ya da kimlik belgesi yerine geçen başka bir evrakı bulundurmayı ihmal etmeyin. Sizin yerinize bir vekil bu işlemleri gerçekleştirecekse noter onaylı vekaletname ve vekile ait kimlik belgesi ile işlemler yapılabilir.

Şube ya da acenteye gittiğinizde, kurumdaki yetkili personele Bireysel Emeklilik Sistemi’nden cayma hakkınızı kullanmak istediğinizi ve sistemde biriken paraların iade edilmesini talep ettiğinizi söyleyebilirsiniz. Bunun üzerine yetkili kişi işlemlerin başlaması için size bir form ya da dilekçe verir. Bu belgedeki boş yerlerin doldurulmasından sonra taraflar gerekli yerlere imzalarını atar ve iptal başvurusu işleme alınır. Başvurunun işleme alındığı günü takip eden 10 iş günü içerisinde kurum, sistemde birikmiş paranızın iadesini gerçekleştirmekle yükümlüdür.

2. Telefondan BES iptali nasıl yapılır?

Metlife’ın bireysel emeklilik hizmetindeki katılımınızı sona erdirmek istiyorsanız uygulayabileceğiniz bir diğer yöntem çağrı merkezi ile iletişime geçmektir. Sistemden ayrılma ve para iadesi taleplerinizi Metlife’ın 0850-222-06-38 numaralı çağrı merkezini arayıp müşteri temsilcisine bağlanarak iletebilirsiniz.

Müşteri temsilcisi talebinizi aldığı zaman işleme koyabilmek için size güvenlik ve kimlik doğrulama amaçlı bazı sorular yöneltir. Burada annenizin evlenmeden önceki soyadının bazı harfleri ve kimliğinizde yer alan birtakım bilgiler sizden talep edilebilir. Bu bilgileri yetkili kişiye verdikten sonra Bireysel Emeklilik Sistemi’nden ayrılmaya yönelik başvurunuz işleme alınır ve 10 iş gününü kapsayan yasal süreç başlamış olur.

3. İnternet sitesinden BES iptali nasıl yapılır?

Metlife bireysel emeklilik hesaplarına yönelik iptal işlemlerini kurumun resmi internet sitesi üzerinden de yapabilirsiniz. Ödemelerinizi ve başvurularınızı Denizbank ya da T-Bank aracılığıyla yapsanız bile hesapla ilgili işlemlerde kullanmanız gereken site Metlife’ın kendi internet sitesidir.

  • İnternet üzerinden Metlife ve Denizbank bireysel emeklilik hesabının iptali için ilk olarak bu bölümün en altında yer alan bağlantıya tıklayın ve Metlife’ın resmi internet sitesinde yer alan müşteri girişi sayfasına geçiş yapın.

Devlet Destekleri | Hibeler | Bankalar

  • Metlife’ın e-şubeye giriş sayfasına geldiğiniz zaman sisteme girebilmeniz için ilgili alanlara sırasıyla kullanıcı adınızı ve şifrenizi yazmanız ve alt bölümdeki yeşil renkli buton içerisinde yer alan “giriş” yazısına tıklamanız gerekir.
  • Eğer henüz Metlife’ın e-şubesi için kayıt oluşturmadıysanız en alt kısımda yer alan “kayıt ol” yazısına tıklayarak kişisel bilgilerinizi ve iletişim bilgilerinizi sisteme girip e-şube kullanıcı kaydı oluşturabilirsiniz.
  • Şifrenizi hatırlamıyorsanız ya da yeni bir şifre oluşturmak istiyorsanız “şifremi unuttum” butonuna tıklayabilirsiniz. Bu butona tıkladıktan sonra Metlife, sistemde kayıtlı olan cep telefonu numaranıza bir kısa mesaj gönderir. Bu kısa mesajdaki doğrulama kodunu ekrandaki ilgili alana girerek yeni bir şifre belirleyebilirsiniz.
  • Kullanıcı adınızı hatırlayamıyorsanız “kullanıcı adımı unuttum” butonuna tıklayabilirsiniz ve sistemin sizden talep ettiği bilgileri girerek kullanıcı adınızı öğrenip e-şubeye giriş yapabilirsiniz.
  • Metlife e-şube sistemine başarılı bir şekilde giriş yaptıktan sonra internet sitesindeki talimatları izleyerek bireysel emeklilik hizmetiniz ile ilgili bütün işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Eğer internet sitesindeki işlemlerle alakalı aklınıza takılan bir soru olursa kurumun çağrı merkezi ile iletişime geçebilirsiniz.

Metlife internet sitesi üzerinden BES işlemleri yapmak için TIKLAYINIZ! 

Diğer Firmalar:

Allianz BES iptali

NNHayat BES İptali

Anadolu Hayat BES İptali

Axa BES İptali

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.