Devlet Destekleri | Hibeler | Bankalar

Memurlar Ne Kadar Kredi Çekebilir?

Memurlar Ne Kadar Kredi Çekebilir?

Esnaflar ile birlikte en çok kredi kartı kullanan ve kredi talebinde bulunan meslek gruplarının memurlar olduğu görülüyor. Daha önceki yazılarımızda da belirttiğimiz gibi sabit bir geliriniz var ve sigortanız düzenli olarak yatıyorsa kredi almanız çok kolay ve artık bunu kefilsiz ya da birtakım formaliteler olmadan da yapabiliyorsunuz.

Memurlar İçin Kredi

Sabit gelir ve düzenli sigortaları olduğu için de bankaların en sevdiği müşteri profillerinden bir tanesi de kesinlikle memurlardır ve onlar için özel kredi teklifleri ve ayrıcalıkları da karşımıza çıkmaya devam ediyor. Özellikle kredi çekmek için müşterisi olduğunuz ya da maaşınızın düzenli yattığı bankaları tercih ederseniz kredinizin onaylanması çok daha kolay olacaktır.

Bankalar, memur maaşının 10 katı gibi bir rakama kadar kredi verebiliyor ve taksitlendirme işlemini de 36 ay gibi uzun bir sürece yayabiliyorlar. Az önce de belirttiğimiz gibi düzenli maaş ve sigortanın yatması, kredi imkanlarının artmasına da neden oluyor. Kredi alamamanız gibi bir durum neredeyse imkansız ancak ödemelerinizde güven vermiyorsanız ve birçok bankaya kredi borcunuz varsa bu konuda sıkıntı yaşamanız mümkün ve kefil göstererek taleplerinizi yapmanız daha doğru ve geçerli olacaktır.

Yeni Memurlar İçin Kredi Limitleri

Son 6 ay içerisinde sigortanızın düzenli yatıyor olması ve sabit gelirinizin olması yeni memur olmanız detayını çok da önemli kılmıyor. Fakat limitlerde bir değişiklik oluyor ve uzun süreli memurlara göre rakamlar çok daha düşük olabiliyor. İlk etapta beklentilerinize yanıt alabileceğiniz rakamların sizlere sunulacağını da belirtmek gerekiyor.

Konut Kredileri

Memurlar, esnaflardan bir adım daha önde ve devlet garantisi altında bir işte çalışıyorsanız zaten bu tür konularda sıkıntı yaşamanız da çok uzak ihtimal! Konut kredisi için de memurlara büyük ayrıcalıklar sunuluyor ve ödeme planlaması da daha uzun bir süreç olarak karşınıza çıkıyor. 15 ila 20 yıl gibi bir vade süresi mevcut ve bu vade süresi ile birlikte ödeme konusunda da sorun yaşamıyorsunuz. Burada dikkat edilmesi gerekilen önemli bir detay var ve dilerseniz bu detaya da hep birlikte göz atalım… Ödeyeceğiniz aylık taksit tutarının maaşınızın %40’lık bölümünü geçmemesi sizler için önemli bir detaydır.

Limitler Yükselebilir

Memurlar, en kolay kredi çekebilecek meslek grupları arasında yer alıyor. Kredi notu başlıklı makalemizde belirttiğimiz birçok özelliği taşıyan bir meslek grubu ve bankalar bu tür meslek gruplarına daha fazla ilgi gösteriyor çünkü onlar da paralarını düzenli olarak alabileceklerinin farkında! Uzun süredir memur olarak çalışıyor iseniz eğer maaşınızın 20-30 katına kadar kredi talebinde de bulunabiliyorsunuz ve kredilerinizin onaylanması da çok zor olmuyor. Konut kredileri buna verilebilecek en güzel örneklerden bir tanesidir ve ödemelerinizi düzenli yaptığınız takdirde bir de o bankanın müşterisi iseniz kredilerinizin onaylanması da çok daha kısa sürecektir.

Ödeme Planı ve Yüksek Kredi Ayrıcalığı

Ülkemizdeki meslek grupları arasında memurlar ve esnafların kredi için daha fala talep gösterdiği söyleniyor. Ödeme planı ve kredi limitleri konusunda memurlara sunulan ayrıcalıklar da aslında bunu daha net bir şekilde ortaya koyuyor. Memurlara sunulan ayrıcalıklar ile birlikte kredi başvurularına olan taleplerin arttırılması hedefleniyor. Ödeme planları ve limitler çok daha esnek ve az önce konut kredisinde de bahsettiğimiz gibi 20 yıl süre zarfında ödemelerinizi yapmanız talep ediliyor ve bu da gayet rahatlatıcı bir zaman dilimi olarak karşımıza çıkıyor. 6 aylık süreçteki banka geçmişinize ve sigorta yapılanmanıza bakılıyor ve uygun görüldüğü takdirde kredileriniz sorunsuz bir şekilde sizlere sunuluyor… Bunun için kefil göstermenize de gerek yoktur.

Memurlar Ne Kadar Kredi Çekebilir?

Memurlar ne kadar kredi çekebilir?

Memur bir kişi maaşının %75’î oranında kredi çekme hakkına sahiptir. Bu oran çekeceği kredinin vadesiyle çarpıldığında ise çekilecek kredi tutarını belirlemektedir. Örneğin; maaşı 1000 TL olan bir memurun maaşının %75’lik kısmını alalım ve ihtiyaç kredilerinde 36 ay vade yapılacağı düşünüldüğünde 750 çarpı 36 yaptığımızda 27000 TL kredi çekebildiği görülmektedir.

Memurların çekebileceği kredi imkânları, kredi çeşidine göre yükselme göstermektedir. Örneğin ev almak isteyen memurun konut kredisine başvurması halinde miktar vadelerin artması ile paralel yükselecektir. Yani bankaların konut kredilerinde 20 yıla kadar vade yaptığını düşünürsek bu kez 750 çarpı 240 yaparak oldukça yüksek meblağlarda kredi kullanabildiklerini görmekteyiz.

Devlet dairelerinde istihdam eden memurların, maaşını çektiği bankadan kredi kullanması, kişiler açısından son derece avantajlı olacaktır. Bankanın müşterisine sunacağı düşük faizlerden faydalanacağı gibi gereksiz birçok evrak telaşından da kurtulmuş olacaktır. Ancak yine de bankalar arasındaki rekabet düşünüldüğünde, kredi çekecek memurun acele etmeyip, tüm bankaların faiz oranlarını araştırmalı ve doğrultuda hareket etmesi gerekmektedir.

Kefilsiz Kredi Veren Bankalar > TIKLAYIN

ETİKETLER: ,
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.