Devlet Destekleri | Hibeler | Bankalar

MEB Ücretsiz Tablet Başvurusu Nasıl Yaparım?

MEB tarafından dağıtılan ücretsiz tablet nasıl alınır? MEB ücretsiz tablet başvurusu nasıl yapılır? Devlet tablet dağıtımı ve MEB ücretsiz tablet almak için başvuru formu ve doldurma işlemlerine dair en güncel bilgileri öğrenebilirsiniz.

MEB Ücretsiz Tablet Başvurusu Nasıl Yaparım?

Okulların açılmasıyla beraber, eğitim alanında çocuklarına destek olmak isteyen ihtiyaç sahibi aileler, MEB ücretsiz tablet yardımını ve başvuru yollarını araştırmaya başladı. Bu yardımdan yararlanmak isteyen aileler için ailenin gelir durumu, ev içinde okuyan öğrenci sayısı ve çocuk sayısı ve öğrencinin eğitimine sürdürülebilir olarak devam etmesi gibi durumlar dikkate alınıyor. Öğrenciler için ücretsiz tablet verileceğinin açıklanması ile 1. aşamada 500 Bine yakın tablet dağıtılmaya başlandı. Peki MEB Ücretsiz Tablet Başvurusu nasıl yapılır? Ücretsiz tablet dağıtımı devam ediyor mu? Öğrenciler için ücretsiz tablet yardımı ile ilgili tüm detayları sizler için araştırdık.

MEB Ücretsiz Tablet Dağıtımı

MEB tarafından başlatılan proje ile birlikte, öğrencilere ücretsiz olarak verilen tablet bilgisayarlar sayesinde ihtiyaç sahibi ailelerin çocuklarının, uzaktan eğitim için kullanmak üzere, ihtiyaç duyduğu 25 GB kotası olan internet paketi de verilerek eğitimlerinden geri kalmaması sağlanıyor. Ücretsiz tablet dağıtımı, başvuru gerektirmeden, ailelerin gelir düzeyleri, okula giden çocuk sayısı ve öğrencilerin ders başarısı gibi kriterler gözetilerek gerçekleştiriliyor. STK ve Kamu Özel Kurumları tarafından ücretsiz tablet desteği, ihtiyaç sahibi olan ailelere en hızlı şekilde ulaşabilmesi için adil bir dağıtım gözetiliyor.

2022 Tablet Dağıtımı Ne Zaman Başlıyor?

2022 yılı için “ücretsiz tablet dağıtımı ne zaman yapılacak?” sorusu herkesin en çok merak ettiği konuların başında geliyor. MEB tarafından verilen ücretsiz tabletlerin dağıtımı aşamasında MEB, fazlara bölerek bir dağıtım gerçekleştirdiğini belirtti. Nisan ayında ise 12. faz dağıtım çalışmalarının da tamamlandığı duyuruldu.

Nisan ayında 12. faz tablet dağıtım işlemlerinin gerçekleştirildiği ile ilgili açıklama yapan Milli Eğitim Bakanlığı, 12-18 Nisan tarihleri arasında, 62 ilde yaşayan öğrenciler için, toplam 42.873 adet ücretsiz tablet ile birlikte içlerinde 25 GB internet paketinin de dağıtıldığını açıkladı. Ayrıca Nisan ayında daha öncesinde planlandığı şekilde 11. ve 10. faz tablet dağıtımları da tamamlanmıştı.

MEB tarafından verilen ücretsiz tabletlerin dağıtım aşamaları, Aralık- Ocak- Şubat- Mart- Nisan aylarını kapsayacak şekilde düzenli olarak yapılmış ve günümüze kadar da dağıtılan toplam tablet sayısının ise:

  • Ocak ayı içerisinde > 500 bin adet tablet dağıtımı,
  • Şubat ayı içerisinde > 100 bin adet tablet dağıtımı,
  • Mart ayı içerisinde > 68 bin 241 adet tablet dağıtımı,
  • Nisan ayı içerisinde > 90 binden fazla tablet dağıtımı gerçekleştirildi.

10.faz ücretsiz tablet dağıtımı için dağıtılan tablet bilgisayarların yaklaşık olarak 18 bin 764 adedi, yatılı bölge ortaokulu öğrencilerine verildi. Ailelerin gelir durumu ve okul çağındaki kardeş sayısı gibi durumlar göz önünde bulundurularak verilen bu destekler ile zor durumdaki ailelere destek sağlandı.

Nisan ayı içerisinde 11. ve 12 faz tablet dağıtımlarının da tamamlanmasıyla beraber, toplamda yaklaşık olarak 750.000 adetten fazla ihtiyaç sahibi ailenin çocuklarına, eğitim sürecinde destek olmak için yardım sağlandı. Nisan ayından sonra ise henüz dağıtım ile ilgili bir açıklama gelmedi ancak yeni eğitim ve öğretim döneminin başlaması ile dağıtım faaliyetlerinin en kısa zamanda yeniden başlaması bekleniyor.

Milli Eğitim Bakanlığının “Eğitimde Fırsat Adaleti” parolası ile yola çıktığı ve uzaktan eğitim süreci ve sonrasında da eğitim sürecine destek olmak amacıyla başlatılan proje kapsamında, tablet bilgisayar veya internet erişimine ihtiyacı olan öğrenciler için başlatılan ücretsiz tablet desteği ile 500 bin adet olarak konulan ilk hedef kısa sürede geçilerek 750 binden fazla tablet dağıtımı sağlandı.

Kaçıncı Sınıflara Tablet Dağıtılacak?

Milli eğitim Bakanlığı tarafından yapılan açıklama ile tabletlerin kaçıncı sınıf öğrencilerine verileceği belli oldu. Bakanlık tarafından yapılan açıklama ile ilkokul 1. sınıftan, lise 12. sınıfa kadar tüm öğrencilere tablet verileceği kesinleşti.

MEB Ücretsiz Tablet Başvurusu Nasıl Yapılır ve Başvuru Şartları Neler?

Milli Eğitim Bakanlığı, uzaktan eğitim sürecine destek olmak ve sonrasında da eğitim hayatında öğrencilerin işlerini kolaylaştırmak amacıyla, maddi durumu iyi olmayan öğrencilerin derslerinden geri kalmaması için ücretsiz olarak tablet bilgisayara ve yanında da internet paketi desteği sağlıyor. Bakanlık ise herhangi bir başvuruya gerek duyulmaksızın ve yine Bakanlık tarafından belirlenen öğrencilere ücretsiz olarak tabletlerin ulaştırılacağı açıklaması yapıldı. Pek çok kanaldan sağlanan bu destek ile ayrıca EBA destek noktalarından ihtiyaç sahibi öğrencilere tablet bilgisayarlar ulaştırılıyor.

Ücretsiz Tablet Desteği

MEB’in yanı sıra Belediyeler tarafından da sağlanan yardımlar ile ihtiyaç sahibi ailelere destekler sürüyor. Belediyeler tarafından sağlanan ücretsiz tablet başvurusu için:

  • Öğrenci Adı ve Soyadı
  • Ev adresi bilgileri
  • Veli bilgileri
  • Öğrencinin okul ve sınıf bilgilerinin yazılması gerekiyor. İnternet üzerinden sağlanan başvuru formu tamamlanarak veya bizzat veliler belediye merkezlerine giderek ücretsiz tablet başvuru işlemi yapabilirler.

Aynı zamanda yine Türk Kızılayı Mobil Çağrı Merkezinden 168’i arayarak tablet bağışı yapılıyor. Bu bağış sayesinde toplanan laptopların da dağıtma aşaması, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılmıştır.

Ayrıca bakınız:

Devletten 850 TL Okul Yardımı almak için > TIKLAYIN

Öğrenciye Geri Ödemesiz Burs Başvuruları için > TIKLAYIN

Belediye Yardım Başvurusu yapmak için > TIKLAYIN

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.