Kredilog.com

Mazot ve Gübre Desteklemeleri Ne Zaman Ödenecek?

Mazot ve Gübre Desteklemeleri

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı çiftçiler için büyük önem taşıyan mazot ve gübre desteklemeleriyle ilgili açıklamalarda bulundu. Bu konuda lisanslı depoculuk, bakliyat ve hayvan hastalıkları tazminatı gibi konularda da destek verileceğini belirten bakanlık, mazot ve gübre desteğinin ne zaman verileceğini de açıkladı.

Mazot ve Gübre Desteklemeleri Nedir?

Havza bazlı üretimin desteklenerek, hemen üretime geçilmesini sağlamak ve havza bazlı üretime geçiş sürecini hızlandırmak için devlet tarafından mazot ve gübre desteklemeleri verilmektedir. Çiftçilerimizin yem ve mazot desteği alabilmesi için Milli Tarım Projesi kapsamında müracaatta bulunmaları gereklidir.

Desteklemenin öncelikli amacı; akıllı tarım ve planlı üretime geçiş sürecinde çiftçilerin mazot sıkıntısına yardımcı olmak, çiftçilerin Mazot, Gübre ve Toprak Analizi Desteği çerçevesinde daha çok kazanç elde etmelerine teşvik etmek ve ülkemizdeki havzalarda üretim çalışmalarını desteklemektir. Bu amaç doğrultusunda Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yüzde 50 destek verileceğini açıklamıştı.

Ayrıca BakınızTarım Destek Ödemeleri Ne Zaman Yapılacak?

Mazot ve Gübre Desteklemeleri Ne Zaman Ödenecek?

Mazot ve Gübre Desteklemeleri Ne Kadar Yapılacak?

Tarımsal destek ödemeleriyle ilgili Bakan Çelik tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre toplamda 2 milyar 118 milyon TL üreticilere ödeme yapılacak. Bu ödemeler kalem kalem incelendiğinde ise tablo şu şekilde:

  • Mazot desteği 722.7 milyon TL
  • Hububat ve bakliyat desteği 197 milyon TL
  • Hayvan hastalıkları tazminatı 10 milyon TL
  • Gübre desteği 877 milyon TL
  • Yem bitkileri desteği 240 milyon TL
  • Hayvan gen kaynakları 7 milyon TL
  • Sertifikalı fidan kullanım desteği 3 milyon TL
  • Sertifikalı tohum kullanım desteği 57 milyon TL
  • Lisanslı depoculuk desteği 4 milyon TL

Çiftçiye hibe desteği kapsamında vatandaşlarımızın en fazla merak ettiği konu ise mazot ve gübre desteklemelerinin ne kadar yapılacak olmasıdır. Çünkü tarımsal faaliyetlerde verimi dolayısıyla üretimi sağlayan en önemli iki unsur mazot ve gübredir.

Bu konuda Mazot, Gübre ve Toprak Analizi Desteği’ne ilişkin Başbakan Binali Yıldırım’ın yaptığı açıklamalar baz alındığında; mazota yüzde 50, gübreye ise yüzde 23 oranında devlet desteği verileceği bilinmektedir. Buna göre çiftçi tarımsal faaliyetleri için 100 liralık mazot aldığında, bunun 50 TL’sini devlet karşılayacak. Aynı şekilde tarımsal işlerde verimi sağlamak için 100 liralık gübre kullanıldığını düşünürsek; bu tutarın 77 lirasını çiftçi, 23 lirasını ise devlet ödemiş olacak.

Mazot ve Gübre Desteklemeleri Ne Zaman Ödenecek?

Toplamda 2 milyar 118 milyon liralık hibe desteği verileceğini açıklayan Bakan Çelik, tarımsal ödemelerin 24 Şubat 2017 tarihinde başladığını açıkladı. Ödemelerin direkt olarak çiftçilerin hesaplarına aktarılacağını belirten bakan, TC kimlik numarasının son rakamında göre ödeme yapılmaya devam edileceğini açıkladı. Daha öncesinde 1 Ocak 2017 tarihi itibariyle verilmeye başlayan hibe desteği ödemeleri de dahil edildiğinde, çiftçilere ödenen tutarın 2.8 milyar lirayı bulacağı vurgulandı.

Mazot desteği, gübre desteği, yem bitkileri desteği, sertifikalı tohum kullanım desteği, hububat ve bakliyat desteği gibi çeşitli dallarda ödeme yapılmaktadır. Mazot, Gübre ve Toprak Analizi Desteği kapsamında açıklamalarda yer alan 2.8 milyar TL’lik ödeme yapılırsa, 2017 yılı için üreticilere verilmesi planlanan toplam 12.8 milyar TL’lik hibenin yüzde 22’si verilmiş olacak.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.