Devlet Destekleri | Hibeler | Bankalar

Mama ve Bez Yardımı

Mama ve Bez Yardımı

Mama ve bez yardımı; Devlet ve çeşitli sosyal yardım kuruluşları, ihtiyaç sahibi aileler için mama ve bez yardımı yapıyor. Geçim sıkıntısı yaşayan aileler, yeni doğan bebekleri için mama ve bez parası için bu yardımlardan yararlanabilirler. 2022 Mama ve Bez Yardımı nasıl alınır? Yardım başvurusu nasıl yapılır? Yardım tutarı ne kadar ve ne zamanlar yapılır? ve yardım için e-devlet başvuru formu nasıl doldurulur? gibi merak ettiğiniz pek çok soruyu sizler için araştırdık.

2022 Mama ve Bez Yardımı Nedir ve Kimlere Verilir?

Bildiğiniz gibi sosyal devlet anlayışı ile yardıma muhtaç pek çok aileye, çeşitli konularda sosyal yardımlar yapılıyor. Bu yardımlar, direkt maddi destek şeklinde olabileceği gibi yiyecek, giyecek ihtiyaçlarının karşılanması şeklinde de yapılabilir. Devlet, yeni bebek sahibi olan dar gelirli aileler için mama ve bez yardımı sağlıyor.

Devletin süt yardımı dışında, maddi durumu iyi olmayan çocuklu ailelere mama ve bez desteği veriliyor. Bu yardım, belirli bir tutarın altında aylık geliri olan ve maddi durumu iyi olmayan ailelere yapılıyor. Bu destek ödemesi, maddi durumu iyi olmayan ve kişi başı aylık geliri 701 TL’nin altında olan aileler için verilir. Yapılan bu yardım, 2 yıl boyunca kesintisiz olarak verilir. Bu yıl verilecek olan mama ve bez yardımı için verilecek destek tutarı 239 TL olarak belirlendi. Bu tutar, her ay annenin adına PTT’ye yatırılır. Şu unutulmamalıdır ki adres değişikliği yapılması durumunda bu yardım kesilir.

Mama ve Bez Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yeni doğan bebeği olan aileler, mama ve bez yardımı almak için çeşitli kurumlara başvuru yapabilirler. Başvuru yapılabilecek kurumlardan bazıları şunlardır;

 • Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İl Müdürlükleri
 • Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakıfları
 • Kaymakamlık binalarında bulunan Sosyal Hizmetler Müdürlükleri
 • Bağlı oldukları muhtarlıklara giderek mama ve bez yardımı başvurusunda bulunabilirsiniz.

Pek çok kişi ise e-devlet aracılığıyla mama ve bez yardımı başvurusu yapmayı araştırıyor fakat e-Devlet üzerinden yardım başvuru maalesef yapılmıyor. Yardım başvurusunu yalnızca yukarıda belirttiğimi kanallar vasıtasıyla ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı olan kurum ve kuruluşlardan yapabilirsiniz. E-Devlet üzerinden sadece başvuru sonucunuzun olumlu yada olumsuz sonuçlandığını öğrenmeniz mümkün.

E-Devlet üzerinden Doğum Yardımı Başvuru Sonucu Sorgulama için > TIKLAYIN

Mama ve Bez Yardımı İçin İstenen Belgeler

Mama ve Bez Yardımından yararlanmak için;

 1. Sosyal Güvenlik Kurumu’na yazılacak bir dilekçe vasıtasıyla;
 2. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneklerine şahsen başvuru yaparak;
 3. Ayrıca bağlı olduğunuz mahalle muhtarlıklarına yapılan başvurular değerlendirilir.

Ancak bu yardımı yaşlı, engelli ya da yatalak durumunda olan hastalara verilen hasta bezi yardımı ile karıştırmamanız gerekiyor.

Bu kurumlara giderken, başvuru esnasında aşağıdaki evrakları hazırlamanız ve başvurunuz sırasında ilgili birime sunmanız gerekiyor. Bu evraklar tam ise başvurunuz değerlendirmeye alınacaktır!

 • T.C. kimlik aslı ve fotokopisi,
 • Yardım Başvuru formu (başvurulan birimden istenecek),
 • Gelir durumunu gösteren resmi belge.

Hazırladığınız bu evraklar ile yaptığınız başvuru sonuçları yaklaşık 30 gün içerisinde olumlu ya da olumsuz olarak sonuçlanıyor. Başvurunuzun olumlu ya da olumsuz sonuçlanmasının bildirilmesi, kuruma verdiğiniz telefonuna gönderilecek olan kısa mesaj vasıtasıyla veya e-Devlet üzerinden yapılır.

Yaptığınız yardım başvurusunun olumlu sonuçlanması halinde verilecek olan mama ve bez yardım tutarları, PTT veya Ziraat Bankası şubeleri aracılığı ile yapılır. Mama ve bez yardımını sadece doğum yapmış ve Türk vatandaşı olan aileler, doğan bebeğin sağ olarak hayatına devam etmesi durumunda alabilirler.

Mama ve Bez Yardımı Ne Zaman Yatar?

SGK, başvuru sonrası yaptığı incelemesi olumlu geçen ve yardım alacak aileler için ödemeleri, başvuru tarihinden sonra yaklaşık olarak 40 gün içerisinde yapabilir. Verilecek olan ödemeler, başvuru sahibi adına PTT’ye veya başvuru sahibinin Ziraat Bankası hesabına yatırılır. Yardım başvurusu onaylanan kişi, kimliği veya kimlik yerine geçen resmi bir belge (ehliyet vb.) ile banka şubesine giderek yardım parasını alabilir.

Ayrıca bakıma muhtaç kişilerin ailelerine verilen bez yardımı için başvuru sahibi, hastanın kendisi olmak zorunda değildir. Mama, bez ve hasta bezi yardımı almak için yukarıda belirttiğimiz ilgili kurumalara başvuru yapabilirsiniz. Devletimiz, sosyal bir devlet anlayışı içinde olduğundan, vatandaşlarımızı her anlamda desteklemeye devam etmekte ve bu yardımlar, ihtiyaç sahipleri için bir hak mahiyeti taşımaktadır. Bakıma muhtaç kişilerin bez parası, hasta raporuyla birlikte başvuru yapanın kişinin hesabına yatar. Hasta yakını veya hasta bakan kişi, PTT veya bankaya giderek yardım tutarını çekebilir.

Anneler İçin Doğum ve Süt Yardımı Ne Kadar?

Yeni doğan bebekleri olan ve maddi durumu iyi olmayan ailelere verilen bu yardımlar, sadece mama veya bez yardımıyla sınırlı değildir. Ailelere, bu yardımlara ek olarak doğum ve süt yardımı da veriliyor. Doğum ve Süt Yardımı kapsamında verilen yardım tutarları şu şekildedir;

 • Tek doğan ve ilk çocuk için yardım > 300 TL;
 • İkinci çocuk için yardım > 400 TL;
 • Üç ya da daha fazla çocuk için yapılacak olan yardım > 600 TL’dir.

Ancak bu tutarlar, bebeklerin ikiz doğması durumunda değişiklik göstermez! Tek olarak ifade etmemizin sebebi bu ayrımı sağlamak içindir.

 • İkiz çocuklar için ilk doğumda yapılan yardım > 700 TL;
 • Üçüz doğumlarda yapılan yardım > 1300 TL;
 • Dördüz ya da daha fazla olan çocuklara ise her çocuk için 600 TL devlet yardımı yapılıyor.

2022 yılın Ocak ayında yapılan zam ile süt yardım tutarının 202 TL olmasına karar verildi. Ancak zamlı miktarın verilmesinde doğumun yılına dikkat edilir. Ayrıca, yurt dışında doğan Türk bebekler için verilecek olan yardım da ilgili ülkenin konsolosluğuna ya da dış temsilciliklere yapılır. Eğer yardım başvurusu yapacak olan anne memur ise yardım başvurusunu, çalıştığı kuruma yapması gerekiyor. Ancak yine SGK’ya yapılan başvurular da dikkate alınır. Ödemeler ise annenin T.C. kimlik numarası ile PTT şubelerine yapılır.

Doğum Yapan Annelere Devlet Destekleri için > TIKLAYIN

SGK Çocuk Parası Nasıl Alınır öğrenmek için > TIKLAYIN

Çalışan Annelere Kreş Yardımı İçin Nereye Başvurulur? > TIKLAYIN

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.