Devlet Destekleri | Hibeler | Bankalar

Malulen Emekli Maaşı

Malulen Emekli Maaşı

Malulen emekli maaşı; Malulen emekli olarak, devlet tarafından maaş alacak kişiler için bu süreç konusunda bazı sorular merak ediliyor. Sigortalı olarak çalıştığınız süreçte, meydana gelebilecek bir olay sonucunda zorunlu olarak emekli olma durumunda malulen emekli maaşı bağlanıyor. Bir kişinin çalıştığı iş yerinde meydana gelebilecek bir kaza durumunda ya da çalışma sürecinde oluşan engellilik halinde maluliyet oluşur. Bu oluşan maluliyet durumu da doktor raporu ile tespit edildikten sonra malulen emekli maaşı yatırılmaya başlanıyor.

Malulen Emeklilik

Emekli maaşlarında olduğu gibi maluliyet durumunda verilecek olan malulen emekli maaşı da daha önce yapılmış olan sigorta prim ödemeleri baz alınarak hesaplanıyor. Bu nedenle herkes için farklı tutarlarda maaş ödemesi durumu meydana geliyor. Bununla birlikte maaş zamları da yine aynı şekilde kişisel bazda hesaplanarak veriliyor. Malulen emekli maaşı alanların, 4A veya 4B sigorta durumlarında da farklı tutarlarda maaş ödemesi oluyor. Bu nedenle emeklilik aylığına yönelik zam uygulamalarının da bağlı bulunan sigorta koluna göre (4A veya 4B) ayrı olarak hesaplanması gerekiyor.

Bir kişinin malulen emekli maaşı alması için aynı zamanda karşılaştığı meslek hastalığının, kendi hayatında kalıcı sonuçlar doğurması da gerekiyor. Maruz kalınan geçici hastalık durumlarında malulen emekli olunması mümkün olmamakla birlikte ve hastalık durumuna ilişkin kalıcılık da doktor raporu ile birlikte beyanda bulunulması isteniyor. Malulen emeklilik maaşları, yıllık olarak verilen enflasyon oranlarına bağlı olarak sürekli değişiyor. Verilen maaş oranları ise kişinin çalışırken aldığı maaş miktarı üzerinden hesaplanıyor ve her maaşın da farklı tutarlarda yatırılması bu sebepten dolayı oluyor. Sabit bir malulen emekli aylığı yoktur. Malulen emekli aylığının internet ortamı üzerinden sorgulanması da mümkün. Maaş sorgulamasının, kişinin kendi bilgileri üzerinden yapılması gerekiyor ve aynı zamanda sorgulamaların da bireysel olarak yapılması daha doğru oluyor.

Malulen Emekli Olma Şartları Neler?

Malulen emekli olma şartları, devlet tarafından çıkarılan yasalar ile belirlenir ve herkes için aynı şartlar geçerli olur. Malulen emekli olabilmek için istenen şartları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Engel durumunun oluşması öncesinde, en az 15 yıl boyunca herhangi bir işte sigortalı olarak çalışılmış olma olması gerekiyor.
 • Malulen emekli olma durumu oluşabilmesi için en az 1800 gün boyunca bakıma muhtaç ya da mücbir sebeplerden dolayı iş göremez durumda olunması gerekiyor. Eğer bu şartı sağlıyorsanız, prim günü hesabınız yapılmadan emekli olabilirsiniz.
 • Yaşlılık ya da engel durumuna ilişkin maluliyetin, hastane raporunu, sigortanın ilgili birimine iletilmesi ve maluliyete ilişkin dilekçe verilmesi gerekiyor.

Malulen emekli olabilmek için saydığımız bu şartlardan herhangi birinin sağlanması durumunda, sistem üzerinden emeklilik işlemi başlatılacak olup, otomatik olarak maluliyet hali beyan ediliyor. Bu şartlardan birisini sağlıyor iseniz hastaneden durumunuza ilişkin rapor alırken, mutlaka heyet raporu olarak bilinen şekilde, tüm resmi kurumlarda kabul gören raporu almanız isteniyor.

Malulen emeklilik durumu, çoğunlukla meslek hastalığı olarak da bilinmesine rağmen bazı durumlarda mesleki olarak oluşmasa da sağlık durumu çalışmaya elverişli olmayan kişiler için de devlet tarafından sunulan bir emeklilik şeklidir.

Malulen Emekli Maaşı Ne Kadar Yatar?

2022 yılında malulen emekli olan kişiler için verilen malulen emekli maaşları, her kişinin kendi adına ödenmiş olan sigorta primim gün sayısına, ödenen prime esas kazanca ve hastane tarafından verilen rapor ile tespit edilmiş ve onaylanmış malullük oranına göre kişiye özel olarak belirleniyor. Bu sebepten dolayı da malulen emekli olunduğunda herkesin eşit veya aynı tutarda maaşı alması olanaksız. Ancak şunu belirtmekte fayda var ki 2022 yılı içerisinde genel olarak alınan en düşük malulen emekli maaşı 1700 TL civarında oluyor. Ancak bu maaş, daha önce belirttiğimiz gibi ödenmiş olan sigorta primlerine göre kişiye özel olarak değişiyor.

Malulen Emeklilik Sürecinde Hangi Hastalıklar Dikkate Alınıyor?

Malulen emekli olabilmek için geçerli sayılan hastalıklar genel olarak şunlardır:

 • Epilepsi
 • Bunama
 • Parkinson
 • Her türlü kanser hastalığı
 • Serebral Palsi
 • MS hastalığı
 • Şizofreni
 • Bipolar Bozukluk
 • Görme bozuklukları (ileri dereceler ve belirli kriterler dahilinde)
 • Anemi
 • Behçet Hastalığı
 • Organ kaybı (bacak, kol vb.)
 • Böbrek ya da akciğer nakli
 • Kalp yetmezliği
 • Verem
 • Solunum yolu hastalıkları
 • Belirli metabolizmal hastalıklar

Bu hastalıklar için de ayrı ayrı belirlenmiş olan farklı hastalık dereceleri oluyor. Bu dereceler de hastalığın iş göremezlik durumuna neden olması ile ilgili olarak belirlenmekte olup heyet raporu ile tespit edilerek onaylanır.

Malulen Emeklilik İçin Yüzde Kaç Engel Aranıyor?

Malulen emekli olmak için engel durumunun yüzde oranları, hastalığın hangi seviyede maluliyet oluşturduğunu tespit edilmesi ile belirleniyor. Bu oran hastanelerde, heyetler tarafından belirlenir ve herkesi için geçerlidir. Bilinen güncel yüzde oranları ise:

 • %40 ve üzerinde engeli tespit edilenler için %50 ve %59 aralığında 16 yıllık sigorta şartı isteniyor.
 • %40 ile %49 aralığında engeli tespit edilenler için ise daha az özürlü kabul edildiği için 18 yıllık sigortalı olma şartı aranıyor.

Emeklilik durumunda, bu oranlar üzerinden hesaplanması gerekiyor ve prim gün sayısının eksik kaldığı durumlarda ise engel türüne bağlı olarak kriterlerin sağlanmış olması mümkün oluyor. Bu kriterler için herhangi bir yaş sınırı yoktur.

Malulen Emeklilik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Malulen emekli olmak için gerekli başvurunun yapılması için öncelikle engel durumunuzu beyan eden hastane raporunuzun olması gerekiyor. Eğer heyet tarafından onaylı engelli raporunuz var ise aşağıda sayacağımız evrakları da tamamlayarak Sosyal Güvenlik Kurumlarının İl veya İlçe merkezlerine giderek malulen emeklilik başvurusu yapabilirsiniz.

Emeklilik başvurunuzu yaptıktan sonra, hazırladığınız evraklar detaylı bir şekilde incelemeye tabi tutulur. İnceleme sonucunuzun olumlu ya da olumsuz olduğunu internet üzerinden sorgulayabilirsiniz. Olumsuz olarak sonuçlanan emeklilik başvuruları için sürecin takip edilmesi açısından hangi sebepten ötürü onaylanmadığının bilgisini yine başvuru yaptığınız birimden öğrenebilirsiniz. Onaylanan başvurularda ise ilgili hesaplara maaş ödemeleri yapılmaya başlanıyor.

Malulen Emeklilik Başvurusu İçin İstenen Evraklar Neler?

Malulen emekli başvurusu yapmak için istenen evraklar şunlar:

 • Malulen emeklilik başvurunuza dair el yazısı ve kişinin kendi imzası ile başvuru dilekçesi
 • İşe ilk giriş tarihini gösteren belge
 • Erkekler için askerlik durumunu gösteren resmi belge (eğer askerlik yapılmadıysa neden yapılmadığı ile ilgili beyan)
 • Sağlık kurumlarından alınan özür ya da engel durumuna ilişkin heyet raporu
 • Daha öncesinde verilmiş ise maluliyet kararlarına ilişkin örnek rapor

Malulen emekli maaşı alabilmek için yapılacak başvuru sırasında bu evrakların tam ve doğru olması gerekiyor. Eğer evraklar eksiksiz ve tam beyan ile teslim edilirse başvurunuz kısa bir süre içerisinde tamamlanıyor. Eğer evraklarınızda eksikler çıkarsa başvuru süreciniz uzayacaktır.

Başvurunuz Olumsuz Sonuçlanırsa Ne Yapmalısınız?

Malulen emekli başvurunuz olumsuz sonuçlanırsa ilk yapmanız gereken şey ilgili birime giderek ne sebeple başvurunuzun reddedildiğini öğrenmektir. Sonrasında ise eğer eksik bir evrak varsa bu evrakı tamamlamalı ya da rapor durumuna ilişkin kriterin farklı yerlerden alacağınız heyet raporları ile güçlendirmeniz gerekiyor.

Hangi Kurumlardan Rapor Alabilirsiniz?

Malulen emekli olmak için heyet raporu alabileceğiniz kurumlar öncelikli olarak resmi onay verilen kurumlar olmalı. Bu kurumlar ise:

 • İkamet ettiğiniz ilde bulunan eğitim ve araştırma hastaneleri;
 • Üniversitelerin tıp fakültesi birimleri;
 • İkamet ettiğiniz ildeki devlet hastaneleridir.

Bazı özel hastanelerde de rapor onayı alabilirsiniz ancak raporun sigorta tarafından kabul edilmeme riski de oluyor. Bu nedenle öncelikle devlet kurumlarından rapor almanız işinizi kolaylaştırıyor!

Malulen Emekli Maaşları Hangi Durumlarda Kesilir?

Malulen emekli maaşlarının kesilme durumlarına dair belirlenen kriterler şunlar:

 1. Malulen emekli olma durumunun gerekçesi olan özrün ya da engelin ortadan kalkması,
 2. Malulen emekli olan kişinin herhangi bir yerde sigortalı olarak işe başlaması,
 3. Maluliyet durumu %60’ın altına düşmesi durumunda da maluliyet durumu ortadan kalkarak malulen emekli maaşı kesilir.

Malulen emeklilik durumunun ortadan kalkması, Sosyal Güvenlik Kurumuna bağlı olarak çalışan ilgili kurullar tarafından denetleniyor. Bu nedenle haksız yere bir kesinti yapılmış ise gerekli evrakları hazırlayarak yeniden emeklilik başvurusu yapabiliyorsunuz.

Ayrıca bakınız:

Emekliye Özel Promosyon Veren Bankalar > TIKLAYIN

Ziraat Bankası Emeklilere Özel İhtiyaç Kredisi Başvurusu > TIKLAYIN

Ölen Kişinin Emekli Maaşı Eşine Nasıl Bağlanır? > TIKLAYIN

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.