Devlet Destekleri | Hibeler | Bankalar

Maaş Yazısı Nedir? Nasıl Yazılır? Maaş Yazısı Örnekleri

Maaş Yazısı Nedir? Nasıl Yazılır? Maaş Yazısı Örnekleri

Maaş Yazısı

Türkiye’nin en büyük bankalarından dahi artık ihtiyaç kredisi almak pek kolay hale geldi. Kredi notunuza binaen verilen ihtiyaç kredileri, çalıştığınız ve maaş hesabınızın bulunduğu bir bankanız varsa, direkt hesabınıza bile yatabiliyor ve siz bu tarz kredilere SMS ile yahut telefondan başvuru yapabiliyor, şubeye gitmenize gerek kalmaksızın işlerinizi kolaylıkla halledebilirsiniz.

Ancak, özellikle taşıt kredisi ve konut kredisi tarzındaki kredi ürünlerinde, tarafınızdan, birinci elden belgeler istenebiliyor ve bu belgelerden bir tanesi de maaş bordrosu. Gelir belgeniz yerine de geçebilen maaş bordrosu, hemen her bankadan konut ve taşıt kredisi alacaklar için istenebilir.

Peki, maaş bordrosu olmayan yahut şirketinde böyle bir hizmet verilmeyen insanlar, ne yapabiliyorlar? Onların çözümü ise işveren tarafından kaşelenebilecek bir maaş yazısından geçiyor.

Maaş Yazısı Nedir?

Maaş yazısı, maaş bordrosu yerine geçebilen bir dilekçe örneği olarak tanımlanabilir. Büyük meblağlı kredilerde, çoğu zaman istenen gelir belgesi yahut maaş bordrosu, günümüzde bazı şirketler tarafından sunulmayabilir ve bu gibi durumlarda bankalar sizden, işvereniniz tarafından kaşelenip imzalanmış şekilde bir maaş yazısı talep ederler. Maaş yazısı, bir gelirinizin olduğunu ve o şirkette düzenli bir biçimde çalışıyor olduğunuzu kanıtlar.

Maaş bordrosu yerine geçen maaş yazısının taşıt kredisi, konut kredisi gibi ürünlerde muhakkak talep edildiğini ise bilmekteyiz. İhtiyaç kredilerinde ise genelde çok büyük meblağda bir kredi kullanacaksanız, yine şirketinizden kaşeli bir maaş yazısı istenebilir. Kolayca hazırlanabilen maaş yazısında istenen birtakım bilgiler mevcuttur.

Maaş Yazısı Nasıl Hazırlanır?

Maaş yazısını yahut dilekçesini hazırlamak için yapmanız gereken tek şey, şirketinize başvurmaktır. Eğer büyük bir şirketse çalıştığınız, kendilerinin muhasebe bölümü maaş yazısını sizin için hazırlayabilir ancak dilekçeyi siz hazırlamak zorundaysanız, aşağıdaki maddeleri maaş yazısında bulundurmanız gerektiğini bilmeniz gerekiyor.

  • T.C. Kimlik numarası.
  • Anne ve Baba adı.
  • Doğum yeri ve doğum tarihi.
  • Adı ve soyadı.
  • SGK işyeri numarası ve sicili.
  • Nüfusa kayıtlı, kimlikte yazan, il ve ilçe.
  • SSK sicil numarası.

Maaş yazısı yazarken, yukarıdaki bilgilerin herhangi birinde noksanlık olması halinde, yazınız reddedilebilir ve banka yeniden bir yazı talep edebilir. Bu sebepten maaş yazısı hazırlarken bunları bilmenizde ve bilerek hazırlamanızda fayda vardır. Aşağıda sunacağımız maaş yazısı örneklerinde siz de rahatça maaş yazısını nasıl hazırlayabileceğinizi anlayabilirsiniz.

Maaş yazınızı hazırladıktan sonra “ıslak imza / kaşe” şeklinde şirketinizin yetkilisine onaylatmanız gerektiğini unutmayın. Bu yazı, banka tarafından şirketinizden alınmış gibi kabul edileceğinden, şirketinizin onayı şarttır.

Maaş Yazısı Örnekleri

Aşağıda tarafınıza birtakım maaş yazısı örnekleri sunduk. Bunlardaki boşlukları doldurarak siz de maaş yazınızı elle yahut bilgisayar çıktısı şeklinde oluşturabilir, ilgili bankaya kredi başvurunuz esnasında teslim edebilirsiniz.

Birinci Örnek:

Kurumumuzda / Firmamızda ……………….. tarihinden bu yana kesintisiz ve kadrolu biçimde çalışmakta olan ……………….. SGK sicil numaralı, …………………… T.C. Kimlik numaralı ……………………….’ın kurumumuzda / şirketimizde hala çalışmakta olduğunu onaylıyoruz. Şirketimizde / Kurumumuzda çalışan personele aylık olarak ………. net maaş verilmekte olup kişinin maaşı üzerinde herhangi bir kesinti de bulunmamaktadır.

Bu yazının maaş bordrosu yerine geçmesini arz ederiz.

Şirket İsmi ve Kaşe.

İkinci Örnek:

……………………….. T.C. Kimlik numaralı ve şirketimizde ……… tarihinden bu yana çalışan personelimiz ……………….’nın aylık ……….. net maaş aldığını ve maaşı üzerinde herhangi bir kesinti olmadığını bildirmekten memnuniyet duyar, işbu dilekçenin maaş bordrosu yerine geçmesini arz ederiz.

Şirket ismi ve kaşe.

Kredi almak için maaş yazısı örneği

Önemli Not: Her iki örnekte de en aşağıda, “maaş yazısı nasıl hazırlanır” başlığında sunduğumuz bilgileri yazmayı unutmayınız! Aksi durumda tarafınızdan tekrar bir dilekçe istenebilir ve uzun süre bununla uğraşmak durumunda kalabilirsiniz.

ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.