Devlet Destekleri | Hibeler | Bankalar

Maaş Hesabı Nasıl Açılır?

Maaş Hesabı Nasıl Açılır?

Maaş Hesabı

Hem global olarak hem de Türkiye’de, genellikle kurumsal firmalarda çalışanlar ve özel şirketlerde, büyük ve profesyonel işler yapanlar maaşlarını bankalardan alırlar; ancak, bu durum biraz değişkenlik gösterebilir zira her banka yahut her şirket, birbiri ile anlaşmalı olacak diye bir kaide yoktur.

Bu sebepten tanımlanan “maaş hesabı” dediğimiz hesap türü, biçilmiş kaftandır ve geçtiğimiz on yıldır sistemleşerek günümüzde artık hemen her şirketin kullandığı bir hesap türü olmuş durumda.

Bugünkü yazımızda, sizin de bir maaş hesabı açtıracağınızı varsayarak, bunu nasıl yapabileceğinizi ve koşulların, gerekliliklerin neler olduğunu konuşacağız.

Siz de, bir kurumda devlet memuru yahut özel bir şirkette, sıradan bir çalışansanız ancak öyle ya da böyle maaş hesabı açtırmaya ihtiyacınız varsa, yazımızı takip edebilirsiniz.

Maaş Hesabı Nasıl Açılır?

Maaş Hesabı Nedir?

Son on yılda, Türkiye’de epey yol kat eden bir sistem olarak biliniyor Maaş Hesabı. Özel şirketlerin ya da kurumların fark etmeksizin anlaştığı banka şubeleri aracılığı ile şirket personeline açılan hesaba, maaş hesabı adı veriliyor.

İnsanlar, bu hesapla diledikleri gibi alışverişlerini yaparken aynı zamanda debit kart sahibi olup “online” konumda da alışverişlerini, içeride paraları olduğu sürece gerçekleştirebiliyorlar. Bir örnek verecek olursak, örneğin özel bir şirkette, kurumsal bir pozisyondasınız ve bu işe kabul sürecinde sizden bir de maaş hesabı açmanızı istediler.

Öncelikle, bu maaş hesabını açabilmek için şirketin anlaşmalı olduğu banka ve şubeyi bulmak durumundasınız. Bu soruyu, onlara sorup detaylıca bir cevap elbette alabilirsiniz.

Maaş Hesabı Açan Bankalar

Maaş hesabı açan bankalar, bir değil; birkaç tane olmakla birlikte, maaş veren şirkete göre şekillenmektedir. Yani, siz herhangi bir bankanın herhangi bir şubesinden, maaş hesabı açamazsınız. Bunun sebebi, şirketinizin bu banka ve bu şube ile anlaşmalı olmamasıdır.

Maaş hesabı açan bankaların şirketle yapılan anlaşmalar çerçevesinde bir sözleşmesi ve detaylı belgelendirmeleri mevcuttur ve sizler, maaş hesabı talebinde bulunduğunuzda bu sözleşmeleri de imzalarsınız.

Elbette, başvuru kolaydır ancak şirketinizin verdiği şube değil de, bambaşka bir bankanın, bambaşka bir şubesinde bu hesabı açtırmaya çalışırsanız; muhtemelen yanlış bir şeyler yapıyor olacaksınızdır.

Dolayısıyla, maaş hesabı açan bankalar; işe girdiğiniz yerin anlaşmalı olduğu banka ve banka şubelerine bağlıdır. Buna göre, şirketinizin yahut çalıştığınız yerin muhasebe bölümünden bu bankaları ve şubeleri öğrenebilirsiniz.

Büyük pek çok şirket, içerisinde birkaç maaş hesabı açan banka bulundururken; bazı şirketler de tek bir yerden maaş verebiliyorlar. Durum, tamamıyla iş verene bağlı olarak değişiyor.

Maaş Hesabı Nasıl Açılır?

Maaş hesabı, şirketinizin verdiği bilgiler doğrultusunda çok kolay bir biçimde açılabilmektedir. Bunun, aslen normal banka hesabı açmaktan pek bir farkı bulunmasa da çok küçük bir nüans işleri değişir kılmaktadır; bu da hiç şüphesiz iş veren şirketin anlaşmalı olduğu şube yönündedir.

Dolayısıyla, aşağıdaki üç adımı izleyerek siz de maaş hesabınızı açabilirsiniz.

 1. Öncelikle, şirketinizin muhasebe bölümüne yönelerek banka hesapları ve maaş hesabı hakkında bilgi talep etmelisiniz, zira her şirkete ve iş verene göre bu durum değişiklik göstermektedir ve profesyonel bir muhasebe bölümü bulunan şirketler genelde birçok bankanın, tek bir şubesiyle çalışırlar. Siz de, önce bilgi alıp, sonrasında size en uygun bankayı seçerek, oraya gitmelisiniz.
 2. Bankaya gittikten sonra, şube üzerinden, şirketiniz adına maaş hesabı açmak istediğinizi belirtmeniz gerekiyor. Bu düzeyde, danışmanlar ve görevliler size yardımcı olacaklardır. Onların yönergelerini izleyerek, başvuru adımlarını devam ettirebilirsiniz.
 3. Son adım olarak, muhtemelen bir form ve bir sözleşme imzalamanız gerekmekte. Kimlik bilgilerinizi doğru vererek banka hesabınızı aktif edebilmeniz, saatler içerisinde mümkündür ve maaş hesabınızı açtıktan sonra, hesap cüzdanınızla beraber şirketinizin muhasebe bölümüne tekrar uğramalısınız. Hesap numaranız ve hesap cüzdanınız, bilgilerin girilmesi için şirketin ihtiyacı olan şeylerdir.

Siz de, yukarıdaki üç adımı izleyerek, direkt bir maaş hesabı sahibi olabilir ve aylık olarak maaşınızı, otomatik biçimde hesabınıza alabilirsiniz.

Herhangi bir masraf yapmaksızın dakikalar içerisinde açabileceğiniz bu hesap aynı zamanda bir debit kart aracılığı ile size sunulur ve dilediğiniz ATM’den, bankaya bağlı olarak komisyonlu / komisyonsuz para çekimi yapabilirsiniz.

Bunun dışında, maaş hesabınızdan direkt olarak mobil ve internet bankacılığı hizmetlerini kullanabilmeniz, otomatik ödeme talimatı verebilmeniz; faturalarınızı ödemeniz, şans oyunlarına yatırım yapmanız, havale ve eft gerçekleştirebilmeniz mümkündür.

Maaş Hesabı Açmak İçin Gerekli Belgeler

Maaş hesabı açmak için gerekli belgeler, tarafınıza şirket tarafından önceden verilmelidir. Eğer varsa, bunu muhakkak muhasebe bölümünüzden talep ediniz.

Aksi durumda, tekrar bankaya git-gel yapmak zorunda kalabilir ve bu açıdan, şirkette de ilk hatanızı yapmış olabilirsiniz. Kimse, ilk gününde böyle bir hataya düşmek istemeyeceğinden, muhakkak gerekli belgeleri toplayıp banka şubesine uğramanızı tavsiye ediyoruz.

Genelde, pek çok şirket tarafından belge verilmediğini ve direkt, normal banka hesabı açar gibi maaş hesabı açtırabileceğinizi de belirtelim. Tıpkı normal hesap açma sürecinde olduğu gibi burada da bir ıslak imza, bir de kimlik yeterli.

Bunun dışında elbette doğru şubeye gitmek ve şirketinizin adını doğru vermek de, elzem adımlardan birkaçı ve bunları unutmamanız tavsiye edilir. Zira, bu bilgilerin belgelerden herhangi bir farkı yok. Unutmanız halinde, tekrar başvuru için geri dönmek durumunda kalmanız işten bile değil.

Garanti Bankası Maaş Hesabı Nasıl Açılır?

Garanti Bankası üzerinden maaş hesabı açtırmak, eğer kurumunuz yahut şirketiniz Garanti Bankaları üzerinden maaş veriyorsa elbette mümkündür ve banka, “Maaşım Garantide” kampanyası ile hem kurumlara hem de çalışanlara çok özel fırsatlar sunabiliyorlar.

Örneğin, şirketiniz Garanti Bankası ile çalışma gerçekleştiriyor ve maaş hesabınızı, Garanti Bankası’nın bir şubesinden açabileceğinizi salık veriyorsa; siz de, hem Maaşım Garantide hizmetlerinden faydalanabilir hem de maaşınızı her ay kesintisiz olarak ATM kartınızla, dilediğiniz ATM’den çekebilirsiniz.

Başvurmak için, şirketiniz / kurumunuz tarafından spesifik olarak atanan şubeye gitmeniz ve kimliğinizi vererek, şirketinizin ismi ile bir maaş hesabı açtırma talebi yapmanız yeterli olacaktır.

Garanti Bankası’ndan maaş hesabı açtırmak için ıslak imza şart olduğundan, telefondan yahut internetten başvurular geçersizdir, kabul edilmemektedir. Bilgi için tıklayın.

Garanti Bankası maaş hesabı, tarafınıza aşağıdaki çeşitli fırsatları ve özellikleri sunuyor:

 • Garanti Bankası maaş hesabı açtıranlardan herhangi bir hesap işletim ücreti almıyor.
 • İhtiyaç kredisinde her zaman öncelikli ve indirimli faiz oranlarından yararlanabiliyorsunuz.
 • Mobil bankacılık, internet bankacılığı ve benzeri pek çok uygulama ile işlerinizi halledebilmeniz, yine Maaşım Garantide ile mümkün.
 • Paracard adlı debit kart ile 7/24 hem internet hem de fiziksel ATM’lerden çekimler gerçekleştirip, alışverişler yapabilme şansı veriliyor.
 • Bonus Flexi karta anında sahip olabiliyor ve herhangi bir aylık işletim ücreti, yine ödemiyorsunuz.
 • Otomatik ödeme talimatı verebiliyorsunuz.

Son olarak, maaşı olan bireylere oldukça iyi fırsatlarla bireysel emeklilik planları ve paketlerinin sunulduğunu da belirtmekte fayda var. Eğer düzenli bir maaş alıyorsanız, Maaşım Garantide; tarafınıza biçilmiş kaftan bir maaş hesabı oluşturuyor.

İş Bankası Maaş Hesabı Nasıl Açılır?

Türkiye İş Bankası da, İş’te Maaşım özelliği ile tüm düzenli maaş alan personelleri, eğer şirketleri anlaşmalıysa; kendilerinden maaş almaya davet eden bankalardan bir tanesi.

Siz de çalıştığınız şirkette İş Bankası’nın şubelerinden biriyle anlaşma varsa, maaşınızı buradan almaya başlayarak, İş’te maaşınızın çeşitli avantajlarından yararlanabilir ve aynı zamanda, aylık olarak güncellenen İş Bankası’nda fırsatları takip ederek, bol bol puan, sinema bileti ve benzeri pek çok şeyi kazanabilirsiniz.

İş Bankası üzerinden maaş çekebilmek için, muhasebeden gerekli belgeleri alarak, anlaşmalı İş Bankası şubesine gidip; başvurunuzu şirketiniz adına yapabilir ve dakikalar içerisinde bir form aracılığıyla hesabınızı açabilirsiniz. Telefondan yahut internetten başvurular, maalesef kabul edilmemektedir.

İş’te Maaşınızın birkaç avantajı ise aşağıdaki şekilde listelenebilir:

 • Telefon şubesi olan İşwap yahut akıllı telefonlardaki İşcep uygulamalarından 7/24 dilediğiniz işlemi yapabilme.
 • Ek hesap açtırarak, maaş hesabınızı kredili mevduat hesabına dönüştürme şansı ve dilediğiniz gibi; paranız bittiğinde ek hesaptan para harcayabilme fırsatı.
 • Maximum kredi kartı ürününe anında sahip olabilme şansı.
 • Kredi kartı ve hesap ürünlerinde, herhangi bir yıllık işletim ücretinin alınmama durumu.
 • Otomatik ödeme talimatı verebilme.
 • HGS ve OGS’de indirimli geçiş fırsatları.
 • Düşük faizlerle sunulan ihtiyaç kredileri.
 • Fon ve tahvil satın alımlarında düşük komisyon.

Akbank Maaş Hesabı Nasıl Açılır?

Akbank maaş hesabı internetten veya şubelerden açılabilir. İnternet üzerinden işlem yapmak için www.akb​ank.com adresine tıkladıktan sonra “Hemen Hesap Aç” bölümüne ulaşmanız yeterli olacaktır.

Bu bölümde müşteri numaranız, kredi kartı numaranız ya da TC kimlik numaranız ile Akbank Direkt’e giriş yapabilirsiniz. Online işlemlerinizi tamamladıktan sonra hesabınızın aktif olabilmesi için size en yakın şubeye giderek, kimlik belgenizin fotokopisini teslim etmeniz gerekecektir.

Akbank maaş hesabı açma işlemlerinizi direkt olarak şubeler aracılığıyla da gerçekleştirebilirsiniz.

Hesabın avantajlarını şu şekilde listeleyebiliriz:

 • 24 saat boyunca tüm ATM’lerden para çekebilirsiniz.
 • Kredi kartı, çek, yatırım hesabı ve ArtıPara gibi ürünlere başvuruda bulunabilirsiniz.
 • Kira ve aidat gibi giderleriniz için düzenli ödeme talimatı, fatura ve kredi kartı ödemeleriniz için de otomatik ödeme talimatı verebilirsiniz.

Denizbank Maaş Hesabı Nasıl Açılır?

Tüm Denizbank şubelerinden maaş hesabı açtırabilirsiniz. Zaten bankanın müşterisiyseniz ve maaşınızı Denizbank’tan almak istiyorsanız, bunun için AçıkDeniz İnternet Bankacılığı’nı kullanarak başvuruda bulunabilirsiniz. Denizbank maaş hesabı açma işlemleriniz tamamlandığında, aşağıdaki özelliklerden faydalanabilirsiniz…

 • İnternet bankacılığı ve 444 0 800 telefon bankacılığıyla tüm işlemlerinizi günün 24 saati gerçekleştirebilirsiniz.
 • Bankanın ATM’leri aracılığıyla günlük 1.000 TL’ye kadar hesabınızdan para çekebilirsiniz.
 • Kurtaran hesabınız varsa maaşınızın yatacağı günü beklemeden, limitiniz kadar para çekimi yapabilirsiniz. Bu şekilde ödemelerinizin aksamamasını ve otomatik ödeme talimatlarınız için Kurtaran Hesabın devreye girmesini sağlayabilirsiniz.
 • Kaptan hesabınız sayesinde maaşınız sürekli kazanır. Bu hesap türü, maaş hesabınıza para girişi olduğunda sizin yerinize tercihleriniz doğrultusunda yatırım yapar. Ayrıca kredi kartı ile fatura gibi düzenli ödemeleriniz de Kaptan Hesap’tan otomatik olarak gerçekleşir.

QNB Finansbank Maaş Hesabı Nasıl Açılır?

Bulunduğunuz yere en yakın Finansbank şubesine giderek, birkaç dakika içerisinde maaş hesabı açtırabilirsiniz. Bunun için şube yetkilileri tarafınızdan bir form doldurmanızı ve imzalayarak teslim etmenizi talep edecektirler.

Kişisel bilgileriniz doğrultusunda formu, eksiksiz ve tam doldurmanız önem arz etmektedir. Ayrıca kimlik fotokopisi de sizden talep edilecek belgeler arasında yer almaktadır.

QNB Finansbank maaş hesabı açma için kurumun internet şubesini de kullanabilirsiniz. Ancak İnternet Bankacılığı bölümünden işlem yaparak, vadeli ya da vadesiz hesap açılışı gerçekleştirebilmeniz için bankanın müşterisi olmanız gerekmektedir.

İşverenler ise Finansmaaş başvurusunda bulunmak için aşağıdaki linke tıkladıktan sonra “Hemen Başvur” butonunu kullanabilirler. Maaş hesaplarından hesap işletim ücreti alınmamakta, uygun faizli tüketici kredisi imkânları sunulmakta ve maaşa orantılı olarak Ek Hesap açılışı yapılmaktadır.

Halkbank Maaş Hesabı Nasıl Açılır?

Kart ve fatura ödemelerinizi maaş hesabınızla yapmak ya da havale ve EFT işlemlerinizde maaş hesabınızı kullanmak istiyorsanız, 3 farklı yöntemle hesap açılışını gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için ilk yol şubeye giderek başvuruda bulunmaktır.

Şubede tarafınıza sunulan başvuru formunda cep telefonu ve TC kimlik numarası gibi kişisel bilgilerinizi hatasız bir şekilde doldurmaya özen göstermelisiniz.

Halkbank maaş hesabı açma işlemleriniz için kullanabileceğiniz bir diğer yöntem ise internet şubesidir. Bunun için www.halkbank.com.tr adresine tıklamanız ve sırasıyla “bireysel” ve “mevduat hesabı” sayfalarına ulaşmanız gerekmektedir.

Son olarak Halkbank hesap açma işlemleri Dialog sistemi aracılığıyla da gerçekleştirilebilmektedir. 444 0 400 ya da 0850 222 0 400 numaralı telefonlardan herhangi birini arayarak, müşteri temsilcisine taleplerinizi iletebilirsiniz.

Şekerbank Maaş Hesabı Nasıl Açılır?

İşyerinizin belirlediği tarihte, maaşınızın hesabınıza otomatik aktarılmasını istiyorsanız bunun için en yakın Şekerbank şubesine gitmeniz gerekmektedir. Şekerbank maaş hesabı açma işlemleriniz sadece kimlik bilgilerinizle kısa sürede gerçekleştirilmektedir.

Bu hizmet kurum ve kuruluşların muhasebe yükünü azaltmakta, maaş ödemelerinin yarattığı zaman ve iş yükü kaybı önlenmekte, ödeme günü nakit bulundurma riski ortadan kalkmakta ve personel maaşlarında kesin bir gizlilik sağlanmaktadır.

Şekerbank maaş hesabı, çalışanlara aşağıdaki çeşitli fırsatları ve özellikleri sunuyor:

 • İhtiyaç kredilerinde indirimli faiz oranlarından yararlanabilme,
 • Fiziksel ATM’lerden para çekebilme,
 • Otomatik ödeme talimatı verebilme,
 • İnternet bankacılığını kullanarak birçok işlemi online gerçekleştirebilme.

Kurumun telefon bankacılığı hizmeti kapsamında 0850 222 78 78 numaralı telefonu arayarak her türlü işlem hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Vakıfbank Maaş Hesabı Nasıl Açılır?

Vakıfbank maaş hesabı açma ile ilgili başvurularınızı, herhangi bir Vakıfbank şubesine giderek müşteri temsilcisine iletebilirsiniz. Başvurular kurumun tüm şubelerinden yapılabilmektedir.

Bankada zaten bir hesabınız varsa ve vadeli ya da vadesiz maaş hesabı açtırmak istiyorsanız, o halde internet üzerinden veya telefon bankacılığından işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Online bir şekilde işlem yapmak için www.vakifbank.com.tr adresini ziyaret etmeniz yeterli olacaktır.

Vakıfbank Hesabı Nasıl Açılır? detaylı bilgilendirme için > TIKLAYIN

Telefon bankacılığı hizmeti aracılığı ile Vakıfbank maaş hesabı açma başvurusunda bulunmak istiyorsanız, 0 850 222 0 724 hattını arayabilir ve müşteri temsilcisine bağlanabilirsiniz.

Temsilci ile görüşmenizin ardından işlemleriniz en kısa sürede tamamlanacaktır. Maaş hesabınıza internet bankacılığı, müşteri hizmetleri, Bankomat ve Para Bankomat’lardan günün 24 saati ulaşabilir ve hesabınız aracılığıyla EFT, havale, fatura, kart ödemeleri gibi işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Yapı Kredi Maaş Hesabı Nasıl Açılır?

Maaş müşterilerine özel hesap açılışı yapan bir diğer banka ise Yapı Kredi’dir. Eğer bu bankada mevcut bir hesabınız bulunuyorsa; şubelerden, mobil şubeden, internet şubeden ve telefon bankacılığından maaş hesabı açtırabilirsiniz.

Ancak Yapı Kredi Bankası nezdinden bir hesabınız yoksa en yakın şubeye giderek, Bankacılık Hizmet Sözleşmesi’ni imzalayarak işlem yaptırmanız gerekmektedir.

Yapı Kredi maaş hesabı açma işlemleriniz tamamlandığında şu fırsatlardan yararlanabilirsiniz:

 • Yıl boyunca hesap işletim ücreti alınmadan hesabınızı kullanabilirsiniz.
 • Bankacılık ürünleri için maaş müşterilerine özel kampanyalardan yararlanabilirsiniz.
 •  Çalışan Hesap sayesinde maaşınız dilerseniz B Tipi Kısa Vadeli Tahvil ve Bono fonunda değerlendirilebilir.
 • Maaşınız yatana kadar nakit ihtiyaçlarınız için Esnek Hesap’tan faydalanabilirsiniz.
 • Allianz Sigorta ile Allianz Yaşam ve Emeklilik avantajlarını, dilediğiniz an fırsata çevirebilirsiniz.

Ziraat Bankası Maaş Hesabı Nasıl Açılır?

Ziraat Bankası maaş hesabı açma işlemlerinizi bankanın şubelerinden ya da Ziraat internet şubesinden yapabilirsiniz. Paranıza dilediğiniz zaman kolayca ulaşıp kullanmak için şubelerden hesap açtırmayı tercih ederseniz, size en yakın banka şubesine giderek kimliğinizle işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

İkinci yöntem ise bankanın resmi web sitesini kullanmaktır. Bunun için www.ziraatbank.com.tr adresini ziyaret etmeniz ve öncelikle sayfadaki “internet şubesi” bölümüne, sonrasında ise “hesap açma” bölümüne tıklamanız gerekiyor.

İlgili alanları doldurduktan sonra talebiniz bankaya anında ulaşacak ve talimatlarınız en kısa sürede işleme alınacaktır.

Ziraat Bankası maaş hesabı özellikleri:

 • Hesabınızda para bulunmadığında, vadesiz mevduat hesabınızı KMH’na dönüştürebilirsiniz.
 • EFT ve havale işlemlerinizi maaş hesabınız aracılığıyla gerçekleştirebilirsiniz.
 • Otomatik ödeme talimatı verirseniz, bankanın anlaşmalı olduğu kurum ve kuruluş ödemelerini hesabınızdan yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.