Devlet Destekleri | Hibeler | Bankalar

Kullanıma Kapatılan Kredi Kartı Nasıl Açılır?

Kullanıma Kapatılan Kredi Kartı Nasıl Açılır?

Bankacılık sektörü gün geçtikçe büyüyor ve hemen herkesin elinde artık bir kredi kartı mevcut. Gerek öğrencilerin, gerekse meslek sahibi olmayanların dahi, düşük limitlerde kredi kartı sahibi olduğu biliniyor. Artık, kredi kartı için kesinlikle bir gelir belgesinin şart olmadığı da böylece anlaşılabiliyor. Bu nedenle hemen herkesin cebinde en az 1 tane kredi kartı bulunmakta.

Ancak, özellikle gelir belgesi olmayan ve en düşük limitleri dahi ödemeye zorlanan pek çok kredi kartı sahibi, bu durumdan kısa bir süre sonra mağdur olabiliyor ve banka mağdurları sınıfında yerini alabiliyorlar. Haliyle, kredi kartı da kısa süre içerisinde kullanıma kapatılabiliyor. Bugünkü yazımızda, sizler için bir kredi kartının neden kullanıma kapatılabileceğini konuşacağız.

Kullanıma Kapatılan Kredi Kartı Nasıl Açılır?

Kredi Kartı Neden Kullanıma Kapatılır?

Dönem dönem, kredi kartlarınız pek çok sebepten kullanıma kapatılabilir. Bu sebepler arasında, olumlu ve olumsuz dahilinde bir ayrım yapmak gerekirse; olumlu tarafa, kredi kartınızın çalınması durumunu eklememiz mümkündür. Kredi kartınız çalındığında banka herhangi bir işlem yapılmaması için kredi kartınızı kapatabilir ve bu tamamıyla sizin güvenliğiniz içindir; ancak, bir diğer olumsuz yanda ise borcunuzu ödemediğinizden dolayı kredi kartınızın kapanma durumu yer alır. Bu durum, maddi taraftan sıkışan insanların genelde ortak derdidir ve ilk ayın son ödeme tarihinin geçmesi sonucunda, asgarisi bile ödenmeyen kredi kartı borcuna binaen, kredi kartınız rahatlıkla kapatılabilir. Zira, bu imzaladığınız sözleşmede de mevcut olan bir maddedir ve siz herhangi bir biçimde buna karşı çıkamazsınız.

Kayıp / Çalıntı Durumuyla Kullanıma Kapatılan Kredi Kartı Nasıl Açılır?

Kredi kartınızı çaldırdı yahut kaybettiyseniz, direkt olarak müşteri hizmetleriyle iletişime geçmeniz gerekiyor. Hemen kayıp ve çalıntı bildirim hattından, kartınızın çalındığını bildirmeli, yahut kaybolduğunu söylemeli ve kartınızın bloke edilmesini, kullanıma kapatılmasını talep etmelisiniz. Talebiniz, müşteri hizmetleri tarafından derhal uygulandıktan sonra; kartınızı bulduğunuz vakit, bu kredi kartını açtırmak için yine müşteri hizmetleriyle görüşmeniz gerekiyor. Blokeli kartınızı kimlik bilgilerinizi teyit ederek, tekrar açtırabilirsiniz.

Bir ikinci ihtimal ise bankanızın herhangi bir şubesine giderek kredi kartınızı kullanıma tekrar açtırmak olabilir. Bunun dışında, internet bankacılığı yahut mobil bankacılık üzerinden maalesef herhangi bir şekilde kredi kartınızı kullanıma açtırmanız mümkün değil; zira, kimlik teyidi şart.

Borç Yüzünden Kullanıma Kapatılan Kredi Kartı Nasıl Açılır?

Kayıp, çalıntı değil de sadece borcunu ödemediğiniz için kredi kartınız kullanıma kapatıldıysa, bunu açtırmak; eğer paranız varsa biraz daha kolay hale gelebiliyor. Bankanızın herhangi bir ATM’sini bularak yahut banka hesabınızdan direkt olarak havale / EFT işlemi gerçekleştirerek borç yüzünden kapanan kredi kartınızın borcunu ödeyerek; kartı kullanıma tekrar açabilirsiniz. Havale yapıldıysa, kartınız kullanıma hemen açılabilir ancak işlem saatleri dışında EFT yapıldıysa bir sonraki günü beklemeniz gerekebilir. Bunun dışında, kredi kartınızın ait olduğu bankanın ATM’si üzerinden yapacağınız kredi kartı ödemesi, asgari veya tamamı fark etmeksizin, kartınızı kullanıma tekrar açacaktır.

Bankaların Müşteri Hizmetlerine ulaşmak için > TIKLAYIN

ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.