Devlet Destekleri | Hibeler | Bankalar

Kullanılmayan Banka Hesabı Nasıl Kapatılır?

Kullanılmayan Banka Hesabı Nasıl Kapatılır?

Kullanılmayan Mevduat Hesapları

Günümüzde bir kişinin birden fazla banka hesabı olabilir. Bankalarda dönemsel ihtiyaçlar için açılan mevduat hesapları kullanılmadığı zamanlarda size yük olması muhtemeldir. Ana gayesi kâr etmek olan bankalar, kullanmadığınız hesaplarınızdan içerisinde para olmasa dahi, hesabın ilk açılışında çok kolay atılan imzalar sayesinde sizden komisyon ücretleri almayı garantilemiş olurlar. “Hesabımda para olmadığı halde benden nasıl kesinti yapabilirler?” dediğinizi duyar gibiyiz.

Banka, hesabınızda paranız olmadığında bir ücret kesemez ancak belirli periyotlarda para girişi olup olmadığı sistem tarafından kontrol edilir ve bu kesintileri yapmak için hazır durumda bekler. Bu yüzden kullanmadığınız tüm banka hesaplarınızı bir an önce kapatmanız en mantıklısı olur. Bu yazımızda hesap kapanış işlemini en kolay nasıl yapacağınızı anlatacağız.

Banka Hesabı Nasıl Kapatılır?

Neredeyse her bireyin en az bir bankada hesabı bulunur. Genellikle boşta bekleyen hesaplar daha önce çalıştığınız şirket veya kurum tarafından maaş ödemesi yapılması için açılan mevduat hesaplarıdır. Çoğunlukla para yatırıp çekme, fatura ödeme yani kısaca bankacılık işlemleri için tek bir hesabı kullanırız ve diğer kullanılmayan hesap ya da hesaplar bir köşede bekler. Bu hesaplara hiç aklınızda yokken para girmesi durumunda yukarıda da belirttiğimiz gibi bir kısmına el konulması can sıkıcı olabilir.

Bu gibi durumların önüne geçmek için aşağıda banka hesabı kapatma yöntemlerini inceleyerek boşta duran mevduatlarınızı kapatabilirsiniz.

Kullanılmayan Banka Hesabı Kapatma Yolları

Bankalar müşterileri sayesinde ayakta durabildikleri için hesabınızı kapatmak istediğiniz zaman hesap açılışında sağlanan kolaylıklar yerini yokuşa sürmeye bırakabilir. Sizden öncelikle neden kapatmak istediğinizi öğrenmek isteyen banka yetkilisi tereddütlerinizi öğrenerek size yapacağı teklifler ile hesabınızı kapatmamanızı isteyebilir. Bu teklifleri geri çevirerek işlemlerin başlamasını talep edebilirsiniz.

Bağlı Olduğunuz Şubeye Giderek

İlk yöntem olarak daha önce hesap açılışı hangi şubeden yapıldıysa yine aynı şubeye giderek sizinle ilgilenecek olan müşteri temsilcisiyle görüşmeniz gerekmektedir. Vereceğiniz hesap kapatma talimatına başlamadan önce hesabınıza tanımlı olan otomatik ödeme talimatı ya da sanal kart gibi kullanılan diğer hizmetler var ise onların sonlandırılması gerekmektedir. İlgili işlemler halledildikten sonra hesap kapama işlemi tamamlanır.

İnternet Bankacılığı ile

Müşterisi olduğunuz bankada birden fazla hesabınız var ise internet bankacılığına giriş yaparak kullanmadığınız hesabı kapatabilirsiniz. Bunun için öncelikle “Hesaplarım” sekmesine tıklayarak mevcut hesaplarınızı listelemelisiniz. Son dönemlerde hesap hareketleriniz yavaşladıysa kullanmadığınız hesabı bulmak için son 6 ay veya 1 yıl şeklinde hesap hareketlerini genişletebilir, kullanmadığınız hesabın hangisi olduğunu anlayabilirsiniz. Hesabınızı bulup seçili hale getirdikten sonra karşınıza aşağıdaki görselde de görebileceğiniz gibi “Hesap Kapama” butonu gelecektir.

Buraya tıkladıktan sonra onay ekranına yönlendirilir ve “Onayla” butonuna da tıklayarak işlemi tamamlamış olursunuz.

Bu işlemleri yapmanız olası bir hesap işletim ücreti ya da kesinti olmasını engellediği gibi, kapatmadığım banka hesaplarım ilerde bir sorun oluşturur mu şeklinde düşüncelerinizin de önüne geçer.

ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.