Kredilog.com

Küçükbaş Hayvan Kredisi Veren Bankalar 2018

Küçükbaş Hayvan Kredisi

Hayvancılık ülkemizin birçok bölgesinde önemli bir gelir kaynağı olurken günümüzde de birçok kişi gelir düzeylerini yükseltmek amacıyla hayvancılığa başlıyor. Daha öncesinde birçok kişi tarafından denenmiş ve başarılı olunmuş bir proje olduğundan günümüzde basit hesaplar üzerinden kişiler hayvancılığa başladıklarında elde edecekleri gelirleri ve yıllık giderleri rahat bir şekilde hesaplayabiliyor. Bu aşamada kişiler eğer küçükbaş hayvancılık yapmayı düşünüyorlarsa bu işe 100 koyun ile başlıyorlar. Bir sene içerisinde koyunlar iki defa yavruladıklarından ve bazıları bir defada iki yavru verdiğinden bir yıl içerisinde 260 adet kuzu elde edilebiliyor. Böylece kişilerin hayvanlarının sayısı da bir sene içerisinde 360 oluyor. Ancak bu işlemlere başlamak için belirli bir sermaye gerekirken bu sermaye bankalar tarafından karşılanıyor.

Küçükbaş Hayvan Kredisi Veren Bankalar

Küçükbaş Hayvan Kredisi Şartları

Kredileri alacak olan kişiler bankalara küçükbaş hayvancılığı yapacaklarını taahhüt ederek kredi başvurularını gerçekleştiriyor. Kredi başvurularında kişiler koyun aldıktan sonra bu koyunlardan kuzu elde etme yoluna gideceklerini ya da keçi alarak süt satarak geçimlerini daha iyi bir düzeye getireceklerini belirtiyorlar. Buna ek olarak eğer kişilerin hazırda hayvanları bulunuyorsa ve bu hayvanlar için tesis ve benzeri yapıların inşası için kredi isteniyorsa farklı şartlarda krediler alınabiliyor. Bu aşamada kişilerden istenen tek şart hangi tarzda bir hayvancılık yapacaklarına karar vermeleri ve sonrasında bu karar uymaları olarak belirtiliyor.

Küçükbaş Hayvan Kredisi Gerekli Evraklar

Kişilerin bankaya kredi başvuruları için gerekli ilk belgeleri nüfuz cüzdanları oluyor. Buna ek olarak hayvancılık için kredi çekecek olan kişilerin çiftçi belgesi ya da ÇKS belgesinin bulunması ve kredi başvurularında da bu belgeni getirilmesi gerekiyor. Bunun dışında bu hayvancılığın yapılacağı alana ait tapu ya da kira kontratlarının da bankaya teslim edilmesi krediler aşamasında büyük bir önem arz ediyor. Son olarak eğer kişiler bu işi bir süredir yapıyor ve artık daha profesyonel bir hale getirmek istiyorlarsa son üç yıla ait bilanço ve gelir tablosunun bankalara kredi aşamasında teslim edilmesi gerekiyor. Bu belgelerin tamamını yanında bulunduran kişiler başvurularını rahatlıkla yapabiliyor.

Küçükbaş Hayvan Kredisi Veren Bankalar

Küçükbaş hayvancılık yapan ya da yapacak olan kişiler kendileri için en uygun kredileri araştırırken genel olarak Ziraat Bankası ve Şekerbank üzerinde karar kılınıyor. Bu iki banka şartları incelendiğinde küçük hayvancılığa en iyi şekilde destek veren bankalar olarak görülüyor. Bu aşamada kişiler iki bankanın şartlarını inceledikten sonra kendileri için en uygun olan banka hangisi ise bu bankaya başvurularını şubelerden gerçekleştiriyor. Diğer kredi türlerinde olduğu gibi internet üzerinden ya da SMS ile bu başvurular kabul edilmiyor. Şubelere yanında belgeleri ile giden kişiler kısa süre içerisinde uygun faizler üzerinden kredilerini alarak işlerinde bir adım ileri gidebiliyorlar.

Ziraat Bankası Küçükbaş Hayvan Kredisi

Hayvancılık kredilerinde zirvede yer alan Ziraat Bankası kişilere yıllık %5 faiz ile kredi imkânı sunuyor. Banka hayvancılık için verilen bu kredilerde 7 yıl geri ödeme şansı verirken bu doğrultuda bu seviyede bir vade için verilen en düşük faiz olarak gösteriliyor. Genel olarak hayvancılık için kişiler 50 bin TL kredi başvurusunda bulunuyorlar. Küçükbaş hayvanlar 30 bin TL ederken tesis ve diğer giderler ile birlikte ihtiyaç 50 bin TL oluyor. Alınan bu 50 bin TL 84 ayda geri ödenirken aylık olarak uygulanan %0.42 faiz ile birlikte ödemeleri gereken toplam bedel 61.336 TL oluyor. 7 senelik bir kredi için oldukça cazip bir teklif olurken aylık kişiler 731 TL ödeme yaparak bu krediyi kapatıyorlar.

Şekerbank Küçükbaş Hayvan Kredisi

Şekerbank tarafından sunulan kredi şartlarında eğer kişiler alacakları krediyi küçükbaş hayvan satın almak ve beslemek için alacaklarsa geri ödemesini 12 ay içerisinde talep etmektedir. Ancak kişiler hali hazırda hayvanları varsa ve bu hayvanları için barınak tarzında tesisler yapmayı düşünüyorsa alacakları krediler 60 ay vade ile birlikte geri ödenmektedir. Bu kredilerde amaç küçükbaş hayvan yetiştiriciliği yapan ya da başlayacak olan kişilere destek vermek olurken Ziraat Bankası ile birlikte en iyi desteği veren banka olarak gösterilmektedir. Barın gibi alanlar yapılırken kişiler ödedikleri faturaların %75’i kadar kredi alabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.