Devlet Destekleri | Hibeler | Bankalar

Kredisi Devam Eden Yeni Kredi Çekebilir mi?

Kredisi Devam Eden Yeni Kredi Çekebilir mi?

Kredisi Devam Eden Yeni Kredi Çekebilir mi?

Bankacılık sektörünün en çok kullanılan ürünlerinden krediler, pek çok insana ve meslek grubuna göre belli miktarlarda verilebilirken, teminat yahut gösterilmesi halinde de bu miktar daha da üste çıkabiliyor. Özellikle belli bir meslek grubundansanız, örneğin devlet memuruysanız yahut emekliyseniz; rahatlıkla bir de teminat göstererek; birkaç kredi birden alabiliyorsunuz.

Elbette, teminat yahut kefil göstermek, aynı zamanda “ödeyemezsem bunları alabilirsiniz” demek anlamına geliyor ve pek çok insan bu sebepten özellikle teminat halini zorda kalmadıkça tercih etmiyorlar. Bugünkü yazımızda, sizler için kredisi devam eden biri yeni kredi çekebilir mi? Sorusunu cevaplamaya gayret edecek ve bu kredinin eğer çekiliyorsa, hangi yöntemlerle çekilebileceğinden bahsedeceğiz. Hepinize keyifli okumalar dileriz.

Kredisi Devam Eden Yeni Kredi Çekebilir mi?

Öncelikle, sorumuzun cevabı evet. Hali hazırda kredi çekmiş olan ve ödemesine devam eden herhangi bir banka müşterisi, rahatlıkla ikinci kredisini belli koşullarda çekebilmektedir. Ancak, bu belli koşulların sağlanması hemen herkese göre değişiklik gösterir. Yazıda önce hangi şartlarda rahat bir şekilde ikinci krediyi çekebileceğinizden bahsedelim. Sonrasında ise ikinci krediyi alternatif yöntemlerle nasıl çekebileceğinizden bahsedeceğiz. Alternatif yöntemlerin bankaya bağlı olduğunu da şimdiden belirtmemizde fayda var. Her banka, insiyatif kullanarak ve kişinin bankacılık geçmişine bakarak bu teklifi yapmaktadır.

Kredi Notu Yüksek Olanlar

Kredi notu yüksek her insan, rahatlıkla ikinci bir krediyi çekebilmektedir. Ancak, önceki kredisini düzenli ödemiş olması da bu minvalde önemli bir etmen olarak karşımıza çıkar. Düzenli ödeme yapmayan herhangi birine, başka bir zamanda da, aynı zamanda da kredi tahsis edilmeyebilir. Özellikle ihtiyaç kredisi çeken pek çok insanda karşımıza çıkabilen “krediyi krediyle ödeme” durumunda, sıkıntılar çıkabilmektedir.

İkinci Bir Teminatı Olanlar

Bankaya kredi başvurunuzu yaptığınız vakit, çoğu zaman sizden ikinci bir teminat talep edebileceklerdir. Zira, zaten bir krediyi koşulsuz şartsız yahut birincil bir teminatla aldıysanız, yeni krediniz için yeni bir teminat hali gerekebilir. Bu sebepten, bir eviniz, taşıtınız yahut herhangi bir emtianız varsa; bunu rahatlıkla teminat göstererek ikinci kredinizi çekebilirsiniz. Aksi durumlarda ise üçüncü bir yöntem olan kefil hali devreye girer.

İkinci Bir Kefili Olanlar

Birinci kredinize gösterdiğiniz kefili, ikinciye kesinlikle gösteremiyorsunuz ancak ikinciye onay verilmesi halinde sizden bir adet kefil; eğer herhangi bir teminatınız yoksa muhakkak istenecektir. Bu gibi durumlarda, ikinci bir kefil bulabilmeniz halinde, ikinci kredinizi rahatlıkla çekebiliyorsunuz. Bu kefilin birinci dereceden akrabalarınızın yahut eşinizin olamayacağını da belirtmemizde fayda var.

**

Yukarıdaki etmenlerin hiçbirisi elinizde yoksa ve kredi notunuzda oldukça düşükse; banka muhtemelen sizlere bir teklif sunabilir. Ancak, bu teklifi sunabilmesi için ilk kredinizin en azından yarısının ödenmiş olması gerekmektedir. Aksi halde muhtemelen bankadan da teklif verilmeyecektir. Bu teklif, ikinci çekeceğiniz krediyle, birinciyi kapatmanız halinde size kredi verilebileceği şeklinde olacaktır. Bu sayede banka hem size fazla kredi verecek, hem de faiz miktarlarını arttıracaktır ve kâr sağlayacaktır. Hem vade farkı hem faiz oranı bakımından çoğu zaman tercih edilmeyen bu durum, en zor zamanlarda yine de kurtarıcı olarak karşımıza çıkar. Bu durumu bir örnekle açıklayarak daha kolay anlaşılabilir hale getirelim.

Örneğin, ilk krediniz 20 Bin TL değerindeydi ve sizler bunun 10 Bin TL kadarını taksitlerle ödediniz. Ancak, bu esnada yeni bir kredi ihtiyacınız doğdu ve bu krediyi alabilmek için ikinci bir kefil, teminatınız maalesef mevcut değil. Zira, birinci kredinizde pek çok şeyi zaten kullanmışsınız. Bankanıza giderek böyle bir görüşme yaptığınızda; bankanız size öncelikle ne kadar kredi istediğinizi soracaktır. Örneğin, istediğiniz ikinci kredi 60 Bin TL değerindeyse; banka size 70 Bin TL’lik bir kredi teklif edecektir. Bununla birlikte, sizler kalan 10 Bin TL birinci kredi borcunuzu kapatmış olacak; yani bir nevi ikinci krediye devretmiş olacaksınız.

Elbette, yukarıdaki teklif pek çok banka tarafından sadece belli müşterilerine veriliyor ancak emekli olmanız halinde yahut düzenli bir gelir sahibiyseniz, bu teklif rahatlıkla tarafınıza yapılabiliyor. Kredi borcu devam eden biri yukarıdaki yöntemle rahatlıkla ikinci kredisini kullanabilir ve dilediği yerde bu krediyi alıp harcayabilir. Ancak dikkat edilmesi gereken en önemli etmen şüphesiz faiz oranlarıdır. Faiz oranları, özellikle ikinci kredide; size yukarıdaki teklifin yapılması halinde ikiye, hatta üçe katlanabilir. Bu sebepten iyi bir araştırma yapmanızda ve teklifi değerlendirirken nihayetinde ne kadar para ödeyeceğinizi düşünmenizde fayda var. Ekonomik durumunuz sıkıntılıysa bu gibi durumlarda da rahatlıkla dara düşebilir, hatta dönem dönem ödeme zorlukları yaşayabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.