Devlet Destekleri | Hibeler | Bankalar

Kredisi Devam Eden Konut Satılabilir mi?

Kredisi Devam Eden Konut Satılabilir mi?

Kredisi Devam Eden Konutu Satmak

Kredisi devam eden konutlar – ek olarak herhangi bir ipotek gösterilmedi ise hali hazırda – banka tarafından kredi borcunuz bitene dek ipotekli olarak bilinen konutlardır ve banka kredinizin ödemesi bittiği vakit; üzerindeki ipotek kaldırılacaktır. Pek çok banka, teminat olarak gördüğü bu ipoteği herhangi bir ödeme aksaklığı durumunda kullanabilir ve dolayısıyla eve, konuta el koyabilir. Böyle durumlarda, banka tarafından yeniden satışa çıkarılan konuttan çıkmak durumunda kalabilirsiniz.

Günümüzde, Türkiye’de insanların %35’ten fazlası konut kredisi ile ev sahibi olmaktadır ve borçlarını ödeyemediği durumlarda evlerini satmak durumunda kalabilirler. Ancak, kredisi devam eden evi satma sorununun çözümü, nihayetinde çetrefilli ancak aşılabilen sorunlardan bir tanesi olarak bilinir. Yani, sorumuzun cevabı evet. Kredisi devam eden konut satılabilir. Ancak nasıl?

Bunun için belli başlı pek çok yol mevcut, buyurun beraber inceleyelim.

Kredisi Devam Eden Konut Satılabilir mi?

Nakit Parayla

Ödemede sıkışıklık yaşadınız ve var olan konutunuzu satmaya karar verdiniz. Ancak, konutunuz ipotekli olduğu için herhangi bir biçimde devredilemez. Bu tip yollarda, evi alacak müşteri ile anlaşmanız ve nakitle bu işi çözmeniz şart. Evi alacak müşterinin parasıyla öncelikle kredinin tamamını ödeyip, borcunuzu kapattıktan ve elbette evin üzerindeki ipoteği kaldırdıktan sonra; devir işlemleri rahatlıkla başlatılabilir. Devir işlemlerinden sonra ise kalan para sizin varlığınız olarak değerlendirilebilmektedir. Banka ile işleri karıştırmaksızın nakit parayla ipotek kaldırma yolu, hem faizlerin de düşmesiyle toplu ödemede indirim yaratacak; hem de hızlı ve sağlıklı bir işlem olacaktır.

Evinizi alacak talip, tanıdığınız bir insansa karşılıklı güven ilişkisi minvalinde herhangi bir sözleşme yahut çek alışverişi yapmaksızın bu işi tamamlayabilirsiniz; ancak karşınızdaki insan bir yabancıysa bu işi muhakkak çek yahut noter onaylı sözleşme yoluyla gerçekleştirmelisiniz. Karşılıklı belge almanız bu minvalde şarttır.

Yeni Bir Kredi Alarak

Yeni bir kredi almak çoğu zaman kalan kredilerinizi kapatmak adına iyi bir çözüm yolu mudur sorusu elbette tartışmaya açık ancak hiçbir şansınızın kalmadığı durumlarda; müşteri de elindeki nakidi güven sorunları hasebiyle vermeye yanaşmıyorsa, yeni bir kredi çekerek kredinizin kalan miktarını kapatabilir, sonrasında evinizin üzerindeki ipoteği kaldırarak rahatlıkla kredisi devam eden -dolaylı yoldan biten- evinizi satabilirsiniz. Ancak bu tür bir durumda, aldığınız kredinin faiz oranı da maalesef sizin için bir sıkıntı oluşturacaktır. Müşteriden aldığınız parayla henüz aldığınız krediyi toplu bir biçimde ödemeniz, elbette en mantıklı yol olarak karşımıza çıkıyor.

Bankanızla Görüşerek

Bir diğer yol olarak bankanızla görüşüp bu sorunu bir biçimde halledebilirsiniz. Bazı bankalar yahut bazı bankaların şubeleri, görevlileri; inisiyatif tanıyıp ipotek meselelerini dolaylı yollardan halledebiliyorlar. Bu sebepten, evin müşterisi ile anlaşamamanız halinde, yeni bir kredi çekmeden önce ikinci çare olarak banka yetkilinizle görüşmek sağlıklı bir yol olacaktır. Kesin bir çözüm yolu değildir ancak denemekte her zaman yarar vardır ve evin yeni taliplisi ile bankaya gitmeniz her zaman bankanın aracı olabilme ihtimali adına iyi bir yoldur.

Siz de, kredisi devam eden konutunuzu yukarıdaki ihtimalleri değerlendirerek satabilirsiniz. İpotek durumunu kaldırdığınız, yani krediyi bir şekilde ödediğiniz vakit zaten ortada herhangi bir problem kalmayacaktır.

Bankaların Müşteri Hizmetlerine bağlanmak için > TIKLAYIN

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.