Devlet Destekleri | Hibeler | Bankalar

Kredili Mevduat Hesabı Nedir? Nasıl Açılır?

Kredili Mevduat Hesabı Nedir? Nasıl Açılır?

Kredili Mevduat Hesabı Nedir?

İnsanlar, genelde bankacılık ürünlerini kullanmaktan çekinirlerken, günümüzde bankalar bu ürünlerin kullanılması için gerekli teşvik araçlarını, reklamları ve benzeri PR çalışmalarını gün geçtikçe arttırıyor ve elbette geliştiriyorlar. Kullanılması teşvik edilen en önemli ürünlerden bir tanesi de; kredili mevduat hesabı. Avans hesap yahut kredili hesap adları ile de anılabilen bu hesapta; içeride sürekli belli bir limitte paranız oluyor. Yani, bu hesabı eksi bakiyeye düşmek gibi de görmeniz mümkün. Bankalar, özellikle maaşı düzenli yatan insanların hesaplarını kredili mevduat hesabına çevirerek; düzenli gelirlerine bir de ek gelir vermek istiyorlar. Elbette bu çekimlerin belli bir faizi oluyor ve ödeme yapılmadığı takdirde; bu faiz oldukça fazla büyüyor.

Pek çok bankanın verdiği kredili mevduat hesabı sayesinde, paranız bittiğinde rahatlıkla ihtiyaç kredisi minvalinde bir bakiye çekebiliyorsunuz. Bunu, ihtiyaç kredisi gibi anlık faizlerle değil; ödemediğiniz takdirde faizlerle ödemek yükümlülüğünüz oluyor. Elbette faizler, genelde gecikme faizi olduğundan normalden daha fazla olabiliyorlar. Peki kredili mevduat hesabı imkanından nasıl yararlanabiliriz?

Kredili Mevduat Hesabı Nedir? Nasıl Açılır?

Kredili Mevduat Hesabını Kimler Açtırabilir?

Belli meslek gruplarına ait ve bir bankaya düzenli maaşları yatan her insan; kredili mevduat hesabını rahatlıkla bankaya talep ederek açtırabilir. Her meslek grubuna ve aylık düzenli gelirinize özel bir limit belirleyen banka, sizin onay vermeniz halinde kredili mevduat hesabınızı aktif hale getirebilir. Siz de, ay sonlarında sıkıştığınız durumlarda rahatlıkla bu hesaptan para çekebilir ve maaşınız yattığında bu parayı; maaşınızdan düşürebilirsiniz.

Ancak, bankaların koşullarını da bu raddede değerlendirmek çok önemli. Zira, her bankanın ayrıcalıklı fırsatları olduğu gibi her bankanın gecikmeye tahammülü olmayabiliyor. Bu minvalde, hem tüketici şikayet konularını okumak hem de bankaları arayarak bilgi almak doğru olabilir. Araştırma yapmadan açılan kredili mevduat hesapları genelde belli bankalarda ilerleyen dönemlerde oldukça büyük sıkıntılara sebep olabiliyor.

Kredili Mevduat Hesabı Açtırırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

  • Faiz oranları: Her bankanın belli faiz oranları olur ve bunları müşteri hizmetleri aracılığı ile rahatlıkla öğrenebilirsiniz. Araştırmanızı faiz oranları hakkında gerçekleştirirken; herhangi bir durumda banka değiştirebileceğinizi de aklınızda bulundurmalısınız.
  • Özel fırsatlar: Pek çok bankanın kredili mevduat hesabına özel fırsatları bulunur ve bunları araştırarak, ihtiyaçlarınıza uygun en iyi bankayı bulmak sizin elinizdedir. Her bireyin ihtiyaçları farklı olduğundan, kişiye özel avantajlı mevduat hesapları bulunabilir.
  • Ek ücretler: Bazı kredili mevduat hesapları, tarafınızdan her para çekişinizde ya da belli meblağlarda ücret / komisyon talep edebilir. Bu konuda da dikkatli olmanızda ve her bankadan kredili mevduat hesabı açtırmamanızda fayda var. Araştırma, yukarıda da belirttiğimiz gibi iyi yapılmalıdır.
  • Hayata sigortası zorunlu değildir: Her kredili mevduat hesabına hayat sigortası yaptırmak zorunluymuş gibi aksettirilebilir ancak unutmayın ki hiçbir bankada hayat sigortasını zorunlu olarak yaptırmak durumunda değilsiniz. Haklarınızı iyi bilmeniz ve bankanın ek ücret kesmemesi adına bu tür tekliflere hayır demeniz gerekiyor.

Yukarıdaki maddelerin hepsi hiç şüphesiz önemli ancak, irade sahibi olmak ve kredili mevduat hesabınızı doğru kullanmak en önemli madde olarak geçebilir. Zira, doğru kullanılmayan kredili mevduat hesapları bir süre sonra borç batağına saplanırsa; üzerine binen faizler hayli fazla olacak ve kullanıcıyı epey yoracaktır. Bu sebepten, önerimiz akıllı bir biçimde kullanacaksanız, bu hesabı açtırmanızdır. Aksi durumda pek çok banka mağdurundan bir tanesi de siz olabilirsiniz.

Kredili Mevduat Hesabı Nasıl Açılır?

Pek çok bankanın kredili mevduat hesabı var. Bunlardan, iyi bir araştırma sonucunda birini seçerek başvurunuzu gerçekleştirebilmeniz için; öncelikle bu bankada en azından hesabınız yahut kredi kartı ürününüz bulunmalı. Elbette, bulunmasa da hesap açılabilir ancak muhtemelen limit pek fazla olmayacaktır. Bu sebepten, hesabınızın olduğu ve düzenli maaşlarınızın yattığı bir bankaya kredili mevduat hesabı talebinde bulunmak -eğer koşullar da iyiyse- tercihiniz olsun. Böylece hem limit yönünden doyurucu hem de kişiye özel faiz oranları ile rahat bir hesap yönetiminde bulunursunuz.

Araştırmanızı gerçekleştirdikten hemen sonra aşağıdaki yollardan kredili mevduat hesabı başvurusu yapabilirsiniz. Aşağıdaki başvuru yöntemleri hemen her banka için ortaktır.

  • Şubelerden
  • Çağrı merkezlerinden
  • Hesabınız yahut kredi kartınız varsa;
  • İnternet bankacılığından
  • Bankaların resmi internet sitelerinden
  • Mobil bankacılık uygulamalarından

Siz de kredili mevduat hesabı açtırmak istiyorsanız, ihtiyaçlarınıza göre avantajlı teklifler bulunduran bankalara şimdiden göz atın.

Ziraat Bankası Kredili Mevduat Hesabı(KMH) Nasıl Açılır? > TIKLAYIN

Vadesiz Mevduat Hesabı Nedir? > TIKLAYIN

ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.