Kredilog.com

Kredi Yapılandırma Ücreti Yasal mı?

Kredi Yapılandırma Masrafı

Kredi ürünleri, günümüzde bankalar tarafından müşterilerine en çok kullandırılmak istenen bankacılık ürünlerinin başında geliyor. Baktığımızda, temelde ihtiyaç, taşıt ve konut olmak üzere üç gruba ayrılan bu kredilerin dönem dönem bankalar tarafından sunulan yapılandırma teklifleri ile; yapılandırılabildiğini de biliyoruz. Bazı zamanlarda da ödeme yapamayan, aylık kredi borç tutarını toplamakta zorlanan bireyler, kendi istekleri ile kredi yapılandırma yoluna gidebiliyorlar. Kredi yapılandırma işlemlerinde, yasal olmayan birtakım komisyonlar banka tarafından müşteriden talep edilebiliyor. Bunun örneklerini geçtiğimiz yıllarda çokça gördük ve haberlere de konu oldu; ancak bu yasal olmayan komisyonlara müşterinin karşı çıkma hakkı da yok değil.

Öncelikle cevap verilmesi gereken soruların başında, kredi yapılandırma ücretinin yasal olup olmadığı geliyor. Bu sorunun cevabı, değişkenlik gösterebiliyor; özellikle imzaladığınız kredi sözleşmesine ve koşullara göre. Örneğin, konut kredisinde imzaladığınız sözleşmelerde genel olarak “erken kapatma cezası” adında bir ceza mevcuttur. Krediyi yapılandırmak istediğiniz vakitlerde yahut karşınıza uygun bir teklif banka tarafından çıkarıldığında; bu “erken kapatma cezası” adı verilen ücreti ödemeniz şartı koşulur. Bu ceza “yasal” olarak tanımlanabilir; dolayısıyla, konut kredisi yapılandırma ücreti de bu bağlamda yasaldır; zira, sözleşmenizde imzaladığınız madde, açıkça “eğer borcunuzu erkenden kapatmak isterseniz kalan borcunuzun %2’si kadar” ceza ödeyeceğinizi belirtir.

İhtiyaç ve taşıt kredilerinde ise krediyi erken kapatma cezası genelde bulunmamaktadır, ancak yukarıda da belirttiğimiz gibi kredi yapılandırma ücretinin yasal olup olmadığını sözleşmenizi inceleyerek anlayabilmeniz mümkündür. Her şey güzel ancak kredi yapılandırma ücreti verdim, sözleşmede geçmiyor; ben bu yapılandırma ücretini nasıl geri alacağım? Derseniz, bir sonraki başlığımızı takip edebilirsiniz.

Kredi Yapılandırma Ücreti Yasal mı?

Kredi Yapılandırma Ücreti Nasıl Geri Alınır?

Kredi yapılandırma ücretini geri almanın belli başlı pek çok yolu var; ancak öncelikle alınan bu ücretin yasal olup olmadığını belirlemeniz gerek. Bunun için yukarıda da belirttiğimiz gibi, sözleşmenizi inceleyebilirsiniz. Sözleşmede, kredi erken kapatma cezası ve benzeri ceza komisyonları mevcut değilse, kredi yapılandırma ücreti sizden talep edilemez. Bu talep eğer yapılırsa, banka tarafından “keyfi komisyon alımı” durumuna döner ve mahkeme aracılığı ile bu keyfi alınan komisyonu iade alabilmeniz mümkündür. Aşağıda, tarafınıza şikayet başvurusu iletebileceğiniz iki ayrı kanal iletiyoruz. Herhangi birini deneyerek, kredi yapılandırma ücreti iadesi işlemlerini başlatabilirsiniz.

Bimer: Başbakanlık İletişim Merkezi yahut kısa adı ile Bimer, Türkiye’deki şikayet dinleyen etkin servislerden bir tanesi. Kurum ve kuruluşların savsaklaması, işleri geciktirmesi ile uğraşmak istemiyorsanız; Bimer’e bir dilekçe göndererek gerekli şikayetinizi yapabilirsiniz. Bimer, tarafınıza 15 gün içerisinde olumlu yahut olumsuz şekilde dönüş sağlayacak, sizi gerekli birimlere aktaracak ve işin takipçisi olacaktır.

Kredi yapılandırma ücretinizi geri almak için etkili bir yol olan Bimer’e bimer.gov.tr adresinden erişebilirsiniz.
Tüketici Mahkemeleri: Bir diğer yol da, tüketici mahkemeleri kanalıyla bankaya dava açmaktan geçer. İliniz yahut ilçenizdeki tüketici mahkemeleri şubesiyle iletişime geçerek, danışmanlarla bir görüşme yapabilir ve kendilerinin verdiği tavsiyeler ışığında, kredi yapılandırma ücreti iade talebinize dair bir dava açabilirsiniz. Türkiye’de tüketici mahkemeleri aracılığı ile pek çok müşteri probleminin çözülebildiği görülmüştür.

Ayrıca BakınızKredi Yapılandırma Ücreti Nasıl Geri Alınır?

Kredi Yapılandırma Ücreti İadesi Dilekçe Örneği

Aşağıda tarafınıza kredi yapılandırma ücreti iadesi dilekçe örneği sunacağız. Bu dilekçe, yalnızca bir taslak formatındadır ve resmi bir dille kendinize, şikayetinize uygun eklemeler / çıkarmalar gerçekleştirebilirsiniz. Dilekçenizi, yukarıdaki kurumlardan birine iletmeniz işlerin aktif olarak ilerlemesine ve kısa sürede sizinle iletişime geçmelerine zemin hazırlayacaktır.

“………. Bankasının ………………… müşteri numaralı müşterisi olarak ……….. tarihinde ……….. tutarında ……… kredisi aldım. Sonrasında bu kredimi yapılandırma talebiyle bankaya gittiğimde tarafımdan ….. TL tutarında bir komisyon kesildi. Sözleşmede belirtilmemesine rağmen tarafımdan alınan bu keyfi komisyonun tarafıma iadesi için gereğinin yapılmasını arz ederim.”

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.