Devlet Destekleri | Hibeler | Bankalar

Kredi Yapılandırma Nedir? Nasıl Yapılır?

Kredi Yapılandırma Nedir? Nasıl Yapılır?

Kredi Yapılandırma

Günümüzde hemen herkes bankalar vasıtasıyla kredi kullanıyor. Bankalardan kredi kullanan herkes, günü geldiğinde ödemelerini; özellikle ilk aylarda düzenli olarak gerçekleştirebilirken bazı aksilikler sonucu ilerleyen dönemlerde bu ödemeleri geciktirebiliyorlar. Bu gecikmelerin sebepleri arasında pek çok şey gösterilebilirken, bazı bireyler daha cazip tekliflerle bu kredileri, daha rahat koşullarda ödemek isteyebiliyor.

Örneğin, bir kredi çektiğinde ilerleyen dönemde daha cazip bir bankadan, daha başarılı bir faiz oranı yakalarsa; herhangi bir banka müşterisi borcunu bu bankaya, düşük faiz oranıyla taşıyabilir ve kara geçebilir mi? Cevabımız, evet. Elbette, hesaplamalar detaylı ve düzenli bir şekilde yapılmalı ve karda olacağınız kesin olmalıdır. Aksi halde, evdeki hesabın çarşıya uymadığı zamanlarda pek çok insan kredi yapılandırma yüzünden daha fazla borçlu hale gelebilmektedir.

Bugünkü yazımızda, kredi yapılandırma ile ilgili tüm detayları tarafınıza sunmaya gayret edeceğiz. Siz de, kredi yapılandırma hakkında detaylı bilgi arıyorsanız; yazımızı takip edebilirsiniz.

Kredi Yapılandırma Nedir? Nasıl Yapılır?

Kredi Yapılandırma Nedir?

Kredi borçlarınızı yeniden düzenleme veyahut başka bir bankaya taşıma işine, kısaca kredi yapılandırma işlemi adını vermekteyiz. Pek çok insan bu işlemin varlığından haberdar olmasa da, dönem dönem kredi yapılandırması sonucunda ödeme düzeni rahatlayan ve ev ekonomisi olabildiğince düzelen pek çok banka müşterisi bulunmakta.

Kısaca, herhangi bankadan var olan kredi ödemenize dair daha düşük faiz oranlarıyla ve karlı bir biçimde kredi çekebiliyorsanız; borcunuzu o bankaya taşıyabiliyorsunuz yahut şubenize giderek bir yapılandırma talep edebiliyorsunuz. Bu yapılandırma işlemi sonucunda, banka değiştirmediğiniz takdirde elbette faiz oranınız genelde değişmiyor zira bu bankanın da işine gelen bir durum değil ancak daha uygun vadeler ve ödeme seçenekleri şubeniz tarafından; sizlere sunulabiliyor.

Kredi Yapılandırma Nasıl Yapılır?

Kredi yapılandırma işini, internet yahut müşteri hizmetleri gibi uzaktan seçeneklerle halletmenizin ihtimali bile yok. Bu sebepten, kredi yapılandırmayı yalnızca şube üzerinden yapabilirsiniz. Örneğin, bir bankada oldukça çekici bir kredi yapılandırma teklifi buldunuz ve bu kredi ile; önceki kredi borcunuzu kapatıp çok daha az faiz oranıyla, çok daha yüksek vade seçenekleriyle ödeme gerçekleştirebileceksiniz; bunun için öncelikle o bankanın şubesine gidip, var olan kredinizi yapılandırma talebinizi yapmalısınız.

Bir diğer seçenek olarak, kendi bankanız içerisinde kredi yapılandırma yapmak istiyorsanız; yine kredi aldığınız şubeye giderek, başvurunuzu yapmalı ve müşteri hizmetleri danışmanınızla görüşmelisiniz. Yapacağınız bu görüşme size daha iyi ödeme şartları sunacaktır.

İhtiyaç Kredisi Yapılandırma Nasıl Yapılır?

Örneğin, 10 Bin TL’lik bir ihtiyaç kredisi çektiniz ve bunu artık ödeyemediğinizi fark ediyorsunuz; zira işten ayrıldınız ve kalan paranız çok kısıtlı. Bunun için, kredi çektiğiniz şubeye yahut bankanızın herhangi bir şubesine giderek, müşteri danışmanı ile görüşmeniz gerekiyor. Gişe ile değil, masa başındaki danışmanlarla yapacağınız görüşmede; kredi yapılandırma talebinizi belirtmelisiniz.

10.000 TL ihtiyaç kredisi veren bankalar > TIKLAYIN

Bunun nedenlerini sorduğunda, dilerseniz elbette açıklamanız mümkündür ve daha uzun vadelerle, daha büyük faiz oranları karşınıza çıksa da; eğer bu uzun vadeler ve düşük ödeme tutarlarını ödeyebileceğinizi düşüyorsanız teklifi kabul etmeniz yerinde olacaktır. İhtiyaç kredisi yapılandırma işleminizi kendi ödeme yöntemlerinize göre yapılandırdıktan hemen sonra, yapmanız gereken şey bu ödemeye uymaktır zira ikinci bir yapılandırma şansı genelde bankalar tarafından sunulmaz.

Konut Kredisi Yapılandırma Nasıl Yapılır?

Konut kredisi yapılandırmak için; ihtiyaç kredisini yapılandırmak gibi her şubeye değil, sadece krediyi aldığınız şubeye gitmeniz gerekiyor. Bu şart dışında, herhangi bir şart olmaksızın tıpkı ihtiyaç kredisi yapılandırır gibi, konut kredisi yapılandırma talebinizi banka şubesinden bir danışmana iletebilirsiniz. Size uygun ödeme yöntemleriyle yapılacak yeni düzenleme sonrasında, faiz oranlarının muhtemelen epey artacağını da bildirmemizde yarar var.

Bu sebepten, eğer ödemeniz az kalmışsa diğer bankalara; borç transferi seçeneğini kullanmanız ve araştırmanız yerinde olacaktır; zira yüklü konut kredileri genelde yüklü faizlerle yapılandırılıyorlar. Yani, aylık rahat bir ödeme planı çıkartayım derken, maalesef yıllarca totalde daha fazla kredi ödeyebilirsiniz.

Taşıt Kredisi Yapılandırma Nasıl Yapılır?

Taşıt kredisi yapılandırması, günümüzde biraz bulanık ve sebepleri bankalara göre değişerek kredi yapılandırma talepleri dönem dönem reddedilebiliyor; ancak, her şeye rağmen taşıt kredisi aldığınız bankanın şubesine giderek; kredi yapılandırma talebinizin bulunduğunu belirtebilirsiniz.

Bu talebinize yanıt muhtemelen sözleşmeden ötürü birtakım engelleyici maddeler olabilir ve banka size bunun yanında, hala yapılandırma talep ediyorsanız birtakım yüksek faiz oranlarına mecbur bırakabilir. Bu durumda, araştırma yapıp borç transferine yönelmeniz ve başka bir bankaya geçiş yapmanız yerinde olacaktır.

Borç Transferi Yapan Bankalar

Borç transferi, aynı bankadan kredi yapılandırma talebiniz reddedildiğinde yahut sizlere yüksek faiz oranlarıyla kredi yapılandırma seçeneği sunulduğunda; yönelebileceğiniz bir seçenek. Başka bir bankaya giderek, borç transfer talebinde anında bulunabiliyor ve dilediğiniz gibi kredi yahut kredi kartı borcunuzu daha düşük faiz oranıyla bu bankadan ödeyebiliyorsunuz. Yani, bir nevi borç ödemenizi taşımış oluyorsunuz. Bunu, bir örnekle açıklamaya gayret edelim.

Örneğin 25 Bin TL’lik bir kredi borcunuz var ancak ödeme durumunuz artık aylık taksitleri kotaramıyor. Bu minvalde, herhangi bir bankaya borç transferi başvurusunda bulunup gerekli görüşmeleri gerçekleştirerek, hesaplamaları yaptırabilir ve eğer karlıysanız; borç transferi yapan bankalar arasında avantajlı bir seçim gerçekleştirerek daha az faiz oranıyla daha yüksek vade seçenekleri sayesinde; rahat borç ödeme olanaklarına erişebilirsiniz.

Aşağıda, sizler için birkaç borç transferi yapan banka sunacağız.

Ziraat Bankası Borç Transfer Kredisi

Borç transfer kredisi ya da borç kapatma kredisi adıyla tarafınıza, başka bankalardaki borcunuzu daha düşük faiz oranlarıyla kapatma seçeneği sunan bankalardan bir tanesi Ziraat olarak biliniyor.

Dönemin en düşük faiz oranlarıyla krediler sunan Ziraat Bankası, borç transfer kredisinde de; muhakkak var olan borcunuzun faizinden, daha düşük faiz oranları teklif ederken vade seçeneğini de ödeme düzeninize uygun biçimde yapılandırabiliyor. Sizin de, bir krediniz varsa ve yapılandıramıyorsanız; hemen Ziraat borç transfer kredisine başvuru yapabilirsiniz.

Ziraat Bankası borç transfer kredisi başvurusunu, herhangi bir Ziraat Bankası şubesinden yapabilmeniz mümkündür. Banka, genelde konut kredilerinin transferine onay verirken, diğer kredilerde belli başlı teklifleri yine tarafınıza götürebiliyor ve ön onay sürecinden sonra değerlendirme aşamasında kabul sağlamayabiliyor. Bu sebepten, konut kredisi haricindeki tekliflerde çok fazla umutlanmamanızda fayda var.

Halkbank Borç Transfer Kredisi

Halkbank, “Dost Kredi” ürünüyle konut kredi borçlarınızı en uygun faiz oranları ve en uzun vade seçenekleriyle transfer edebiliyor. Geçtiğimiz dönemlerde yapılan kampanya ile tarafınıza sunulan Dost Kredi ürünü; konut kredi borcunuzu kendi bankanızdan yapılandıramadığınızda devreye giriyor ve tamamen masrafsız olarak, 180 aya kadar vade seçenekleriyle borç transfer kredisi alabiliyorsunuz.

Dolayısıyla, evinizin borcunu çok rahat bir biçimde bu kredi ile ödemeye devam edebilmeniz mümkün zira %1,69’dan başlayan borç transfer kredisi faiz oranları mevcut.

Başvuru için, herhangi bir Halkbank şubesine uğrayabilirsiniz.

Vakıfbank Borç Transfer Kredisi

Vakıfbank, hem kredi kartı borçlarınız hem de kredi borçlarınız için borç transfer kredisi sağlayabilen bankalardan bir tanesi. 18 Aya varan vade seçenekleriyle özellikle kredi kartı borcu kapatma kredisi alanında, avantajlı faiz oranları sunan kuruluş; bu krediyi tarafınıza 20 Bin Liraya kadar sağlayabilmekte.

Vakıfbank borç transfer kredisi ise Vakıfbank şubelerinde görüşmeniz sonrasında teklif biçiminde size sunulabiliyor. Banka, genelde konut ve taşıt kredileri için borç transfer kredisi teklifleri yapabiliyor ve siz bankanızdan daha uygun teklifleri; Vakıfbank borç kapatma kredisi sayesinde alıp ödemelerinizi daha rahat hale getirebiliyorsunuz.

Başvuru için dilediğiniz herhangi bir Vakıfbank şubesine uğrayabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.