Devlet Destekleri | Hibeler | Bankalar

Kredi Risk Raporu Nedir?

Kredi Risk Raporu Nedir?

Findeks Kredi Risk Raporu

Son yıllarda ülkemizde adı çok sık duyulmaya başlanan kredi notu, bir diğer deyişle Findeks, vatandaşların finansal durumlarını özetler niteliğinde bilgileri kurumlara ve kişilere belirli bir ücret karşılığında sunmaktadır. Bu da bankalara yapacağınız başvuru sırasında, sizleri değerlendirme imkanı sağlamaktadır. Kredi notu sorgulamasının yanında ekstra olarak Kredi Risk Raporu’da alınabilmektedir.

Kredi Risk Raporu Nedir?

Kredi risk raporu, halihazırda aktif veya son 5 yıl içinde kapanmış olan kredileriniz, kredi kartlarınız gibi ürünlerin ödeme geçmişi ve performansını detaylı olarak gösteren bir rapordur. Bu raporda yapmış olduğunuz tüm ödemeleriniz görünmektedir. Raporun içinde geciken ödemeleriniz de kırmızı şerit halinde sunulmaktadır.

Kredi kayıt bürosunda yaklaşık olarak 30 milyon kişiye ait veriler bulunmaktadır. Çok yakında sadece finansal sektör değil, telekomünikasyon, su, elektrik ve doğalgaz gibi aboneliklerin de ödeme performansları bu raporda gösterilecek.

Kredi notunu yüksek tutmak isteyen kişilerin sadece bankalara olan ödemelerini değil, diğer tüm kurumlara abonelik ile almış olduğu servislerin ödemelerini düzenli ve zamanında yapmaları gerekiyor. Aşağıdaki görselde alınan bir raporun hangi detaylara yer verdiğini görebilirsiniz. Toplam limit ve borçların toplamı görünüyor. Bunun yanında bankalardan alınan ürünlerin sayısı da görünmekte. Borç dağılım ve limit kullanım oranı da verilmiş.

kredi risk raporu

Yukarıdaki görselin haricinde buradaki görsele bakarak yapılan ödemelerin daha detaylı sunulduğunu da görebilirsiniz.

Findesk Kredi Risk Raporu Nasıl Alınır?

Kredi notu sorgulama dışında kendi Kredi Risk Raporunuzu da alabilirsiniz. Bunun için Findeks’in web sitesine giriş yapmış olmanız gerekiyor. Findeks’in haricinde üye olan tüm bankalardan, atmlerden ve bazı bankaların internet şubelerinden de alınabilmektedir. Daha ayrıntılı anlatım için yazının devamına bakabilirsiniz.

Kredi Risk Raporu Almak

  1. https://www.findeks.com/ web sitesine giriş yapın.
  2. Web siteden Risk Raporu kısmını bulun ve tıklayın.
  3. Açılan sayfadan gerekli bilgileri girerek Kredi Risk Raporunuzu alabilirsiniz.

Kredi risk raporu alırken ek olarak kredi notu sorgulamanızı da işleminize ekleyerek ikisini aynı anda alabilirsiniz.

Kredi Risk Raporu Ücretli mi?

Evet, kredi risk raporu ücret karşılığında verilmektedir. 2017 Nisan tarihi itibarı ile güncel fiyatı KDV dahil 4.72 TL’dir. Findeks.com‘da yapacağınız ilk sorgulamayı BKM Express ile yaparsanız kredi notu + kredi risk raporunuzu 1 TL karşılığında alabilirsiniz. Bu kampanya daha önce BKM Express kullanmamış kişiler için geçerlidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.