Kredilog.com

Kredi Ön Onayı Nedir?

Kredi Ön Onayı

Artık her banka kredi ürünlerini uzaktan başvuru yöntemiyle verebildiği gibi; anında hesaplara da yatırabiliyor. Şubelere gitmek yerine, SMS yoluyla yahut internet bankacılığından form doldurma yöntemiyle, kredi kartı yahut kredi ürünlerine erişebiliyorsunuz. Ancak, bu minvalde bir kredi ön onay sorunsalı mevcut. Bu ön onayı geçememeniz halinde, asıl olumlu cevabı da herhangi bir biçimde göremiyorsunuz. Bu durumu, bir örnekle açıklamak daha iyi olacaktır.

Örneğin, ihtiyaç kredisine başvurmak istediniz ve Ziraat Bankası’ndan SMS ile ihtiyaç kredisi formunu doldurup gönderdiniz. Bir süre sonra, “Tebrikler” minvalinde gelen mesaj; sizin kredi ön onayını aldığınızı gösterir. Ancak, “üzgünüz” minvalindeki bir diğer mesaj ise kredinizin maalesef verilemeyeceğini ve kredi ön onay durumunu geçemediğinizi belirtecektir. Bu tür onay meseleleri genelde konut ve taşıt kredisinde daha sık karşımıza çıkarken, pek çok insan ihtiyaç kredisi gibi ürünlerde ön onayı rahatlıkla alabiliyorlar.

Kredi Ön Onayı Nedir?

Kredi Ön Onayını Neler Etkiliyor?

Kredi ön onayı, başvuru yapıldıktan sonra otomatik sistemler tarafından profilinize ve geçmişinize bakarak sonuçlanıyor. Buna göre, aşağıdaki etmenlere yüzeysel olarak bakılırken size kredi verilip verilmeyeceği sorusu da direkt olarak yanıt bulabiliyor.

  • Kredi Notu: Günümüzde, bankacılık sistemlerinin genel not sistemi olan kredi notunun profilinizde düşük görülmesi örneğin, kredi ön onay durumunu etkileyen faktörlerdendir. Düşük olan kredi notunun da etkisiyle, talep ettiğiniz ihtiyaç kredinizin yahut herhangi bir kredi ürününün miktarına da bağlı olarak reddedilme durumu yüksektir. Örnekle açıklamak gerekirse, 50.000 Liralık bir kredi talebiniz varsa ve kredi notunuz epey düşükse, muhtemelen kredi ön onayını geçemeyeceksinizdir. Bkz: Kredi Çekebilmek İçin Kredi Notu En Az Kaç Olmalı?
  • Geçmişte Yaptığınız Bankacılık Faaliyetleri: Açtığınız ve kapattığınız hesaplar, hesaplara gelen paralar ve çıkan ödemeler gibi pek çok faaliyetiniz; bankacılık profiliniz içerisinde değerlendirilir ve sizlere artı puan olarak geri dönebilir. Kredi ön onayında en etkili etmenlerden bir tanesi de budur. Bkz: Kredi notu nasıl yükseltilir?
  • Düzenli Ödemeleriniz: Özellikle banka ürünleri aracılığı ile yaptığınız fatura ödemeleri -örneğin kredi kartınız aracılığı ile verdiğiniz düzenli ödeme talimatı- kredi ön onayı için oldukça önemli etmenlerdendir. Bunun yanında, yine düzenli kredi kartı yahut kredi borcu ödemeleri de; kredi ön onay durumunu etkileyebilmektedir.

Bu tür bilgiler, merkez bankasındaki bankacılık profilinizden otomatik olarak alınarak toparlanır ve kredi ön onay durumunuzu olumlu, olumsuz minvalde etkiler.

Kredi Ön Onayı Alabilmek için Neler Yapılmalı?

Kredi ön onayını almak, bir krediyi almanın %50’sidir. Özellikle konut kredilerinde bu yüzde arttırılabilir de zira expertiz gözlemi sonrasında geriye onaylanmayacak pek de bir şey kalmayacaktır. Dolayısıyla, öncelikle ilk adımı geçmek; yani kredi ön onayı almak çok önemli.

Bunun için, yukarıdaki maddelerin sizde olumlu biçimde sağlanıp sağlanmadığını kontrol etmeniz gerekir. Yani, öncelikle faturalarınızı düzenli bir biçimde ödemeniz; bunun yanında geçmişte bankacılık ürünlerini kullandıysanız bunun ödemelerini de doğru ve zamanında yapmış olmanız şart. Bu tür etmenler, hem kredi notunuzu yükseltmek adına, hem de rahat bir biçimde kredi alabilmek adına çok önemlidir.

Bir ikinci durum ise elbette kredi miktarınızın aylık ödemesinin aldığınız maaşın üçte birini geçmemesi. Aksi halde, kredi ön onayı geçilse dahi ikinci etapta problemler yaşanabilecektir. Düzenli ödeme aldığınız bir banka varsa; kredi ön onayını geçmeniz her zaman daha kolay olabilir. Bunu da aklınızda tutmanızda fayda var.

Siz de, yukarıdaki kredi ön onayını etkileyen maddeleri olumlu hale getirirseniz; rahatlıkla gönderdiğiniz kredi SMS’lerine ön onayı alabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.