Devlet Destekleri | Hibeler | Bankalar

Kredi Notunu Sorgulamak Kredi Notunu Düşürür Mü?

Kredi Notunu Sorgulamak Kredi Notunu Düşürür Mü?

Kredi Notunu Sorgulamak Kredi Notunu Düşürür Mü?

Kredi notunu sorgulama sayesinde kişiler, bankaların sistemlerinde ne kadarlık bir puana sahip olduklarını kısa sürede öğrenebiliyorlar. Bu not sayesinde, yeni yapacakları kredi başvurusunun onay alıp almayacağını kolaylıkla değerlendirebilen tüketiciler kredi alma ihtimallerini de hesaplamış oluyorlar. Peki kredi notunu sorgulamak kredi notunuzu etkiler mi?

Ayrıca kredi notu sorgulama işlemi sadece kredi başvurusundan önce değil, başvurusu yapılan kredinin kredi notu düşüklüğü sebebiyle red edilmesi sonrasında da tüketicilerin oldukça işine yaramaktadır.

Ancak bu aşamada tüketicilerin akıllarına takılan soru: Sık sık sorgulama yapılması kredi notunu etkiler mi? Kişilerin kredi notunu sorgulamak, kredi notunu düşürür mü sorusuna bankacılık alanındaki uzmanlığımızla yanıt verdik.

Kredi notunu çok fazla sayıda sorgulamak notu etkiler mi?

Tüketicinin mali geçmişini, kredi başvurusu yaptığı tarihe kadarki gerçekleştirdiği ödemelerini ve borç ödeme alışkanlığı olup olmadığını puanlayan sisteme kredi notu denilmektedir. Belirtilen etkenlerin değerlendirilmesi ve kredi başvurusunun buna göre sonuçlandırılabilmesi için kaydedilen referans notu da diyebiliriz.

9 bankanın bir araya gelmesi sonucunda oluşmuş olan KKB (Kredi Kayıt Bürosu) tarafından verilen kredi notu, tüketici olarak hangi grupta yer aldığınızı belirleyen en önemli kriterdir. Bu nedenle kredi müracaatında bulunmadan önce notunuzu öğrenmek istemeniz en doğal hakkınızdır.

Kredi notunun hesaplanmasıyla kredi notu sorgulama işlemleri arasında hiçbir bağ bulunmadığı için kredi notunun sıkça sorgulanması, kredi notunu düşürmez. Çünkü kredi notu sorgulama sisteminin oluşturulmasındaki amaç zaten kişinin kredi notunu öğrenmesidir.

Kredi notunu sorgulamak kredi notunu düşürür söylemlerine kulak asmamamız gerekir. Hiçbir şekilde fazla sorgu yapmak kredi notunu düşürmez. Hatta bu durumun aksine aylık belli periyotlarla risk raporunuzu alarak kredi botunuzu takip etmeniz sizin için daha yararlı olacaktır.

Özellikle kredi başvurusunda bulunacağınızda, notunuzun düşük olduğunu fark ettiyseniz ya da başvuru yaptınız ve kredi notu düşüklüğü sebebiyle red aldınız. Böyle durumlarda risk raporunuzu aylık alarak nasıl bir ilerleme yaptığınızı detaylı incelemelisiniz.

Bu işlemi günlük yapmanız size bir artı sağlamayacaktır. Çünkü kredi notunuzu bir günde yükseltemezsiniz bu nedenle aylık raporlar almanızı tavsiye ediyoruz. Ayrıca aylık yapılan sorgulamalar bütçenizi de küçültmeyecektir.

ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.