Kredilog.com

Kredi Notu Düşük Olan Nasıl Kredi Alır?

Son zamanlarda birçok kişinin üzerinde durduğu kredi notu kavramı, özellikle kredi çekecek olan kişilerin önemsemesi gereken konulardan birisidir. Bu nedenle bankalardan ve çeşitli finansal kurumlardan kredi çekecek olan bireylerin kredi notlarını bilmeleri ve buna göre kredi başvurularında bulunmaları gerekir. Aksi halde kredi çekmek için bankalara başvurulduğunda bankalardan olumsuz cevaplar alınabilir. Peki, kredi notu düşük olan bireyler nasıl kredi alırlar? Bu konuda yapılabilecek birkaç farklı işlem bulunuyor ancak bundan önce kredi notu kavramının tam olarak ne anlama geldiğini belirtmekte fayda bulunuyor.

Kredi Notu Düşük Olan Nasıl Kredi Alır?

Kredi Notu Nedir?

Kredi notu, yukarıda belirttiğimiz gibi kredi çekmeyi düşünen ya da kredi kartı almak isteyen kişilerin bankalara başvurduklarında banka tarafından değerlendirilen önemli bir kriterdir. Bireylerin bankalarla ve piyasa ile ilgili finansal geçmişlerine göre hesaplanan kredi notu bu yüzden kredi çekmek isteyen kişiler için oldukça önemlidir. Kredi notunu etkileyen birçok faktör bulunuyor ancak bu konuda en önemli olan konu bireylerin bankalara olan borçlarının ödenme alışkanlığıdır. Başta kredi borcu olmak üzere kredi kartı ve diğer faturaların zamanında ödenmemesi kredi notunu etkileyen önemli kriterlerdendir. Bu yüzden özellikle bankalara olan borçların aksatılmadan zamanında ödenmesi gerekir. Kredi notu yüksek olan bireyler genellikle farklı bir sorun olmadıkça bankalardan kredi onayını sorunsuz bir şekilde alırlar, ancak kredi notu düşük olan bireylere genellikle kredi onayı çıkmaz. Ancak kredi notunun yükseltilmesi durumunda ve çeşitli adımların atılması durumunda istenilen kredi alınabilir.

Kredi Notu Düşük Olan Nasıl Kredi Alır?

Kredi notu düşük olan kişilerin ilk olarak yapması gereken şey borçlarının kapatılmasıdır. Eğer gerekli maddi durum yoksa bankalardan borç kapatma kredisi kullanılabilir. Ancak bu aşamada da mutlaka çekilen kredi borçlarının zamanında ödenmesi gerekir. Kredi notunun yükseltilmesi ise bir anda olabilen bir şey değildir, bunun için belirli bir sürenin geçmesi gerekir. Birçok banka kredi notu düşük olan kişilere istedikleri rakamlarda kredi kullandırmaz. Ancak düşük miktarlı ihtiyaç kredisi gibi krediler için kredi notu düşük olan kişilere kredi onayı çıkar. Fakat bazı durumlarda kredi notu düşük olan kişiler istedikleri krediyi çekebilirler.

Kredi notu düşük olan kişilerin kredi alabilmesi için kredi notunu yükseltmenin yanında teminat göstermesi, kefil göstermesi ve düşük tutarlı kredileri tercih etmesi kredi için onay alınmasını sağlayabilir. Herhangi bir taşınmazın ya da aracın teminat gösterilmesi demek bankanın ilgili müşterinin borçlarını ödememe riskini azalttığı için bankalar kredi notları düşük olsa bile kişilere kredi onayı verebilir. Aynı şekilde kredi notları düşük olan kişiler kredi başvurusunda bir kefil gösterirse de bankalar kendilerini garanti altına aldığı için kredi onayı ile ilgili sorun yaşanmaz. Ancak yine de tüm bu şartlara rağmen kredi notu gibi bankalar açısından oldukça önemli bir kriter olan kredi notunun düşük olması durumunda mutlaka düşük miktarlı kredilere başvurmak gerekir. Aksi halde bireyler yine bankalardan kredi onayı alamazlar. Bu konu hakkında Kredi Çekebilmek İçin Kredi Notu En Az Kaç Olmalı? başlıklı yazımızı okuyarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

Kredi Notu Düşük Olana Kredi Veren Bankalar

Ülkemizde kredi notu düşük olan kişilere kredi onayı veren çok fazla banka bulunmuyor ancak kredi notu düşük olan kişiler bu konuda hizmet veren ve belirli şartlarda müşterilerine kredi kullandıran bankaları tercih ederek ihtiyaç kredilerini çekebilirler.

Fibabanka

Ülkemizde hizmet veren bankalar arasında kredi notu düşük olanlara kredi veren bankalardan biri Fibabanka bankasıdır. Bankanın müşterilerine kredi vermek için sunduğu şart ise kişilerin kefil göstermeleri ve kendilerine ya da kefile ait bir ipotek göstermeleridir. Bu şartları taşıyan kişiler kredi notları düşük olsa bile, gelir belgesi ibraz etme zorunluluğu olmadan kredi kullanabiliyorlar. Bu kredi türünde maksimum olarak bankanın onay verdiği kredi tutarı ise 10.000 TL tir. Bankanın verdiği ihtiyaç kredisi faiz oranı ise %1,69 ile 1,79 arasında değişiyor.

Aktifbank

Ülkemizde hizmet veren ve kredi notu düşük olan bireylere kredi kullandıran bankalardan birisi de Aktifbank bankasıdır. Kredi notu bankaların istediği düzeyde olmayan kişiler bankanın olanaklarından yararlanarak düşük miktarlarda kredi kullanabiliyor. Bankanın kredi faiz oranı ise %1,89 civarındadır.

Ziraat Bankası

Ülkenin en önemli bankalarından birisi olan Ziraat Bankası da kredi notu düşük olan kişilere düşük miktarlı krediler kullandırmaktadır. Ancak birçok bankada olduğu gibi Ziraat Bankası’nı tercih eden kişilerin mutlaka kredi çekerken kefil göstermeleri ve teminat vermeleri gerekiyor. Aksi halde kredi başvuru işlemi olumsuz sonuçlanıyor.

Halkbank

Sicili bozuk olan ya da kredi notu düşük olan kişilerin başvurabileceğini bankalardan birisi de Halkbank bankasıdır. Bankanın olanaklarından yararlanarak kredi çekmek isteyen kişiler ancak düşük miktarlı kredi kullanabiliyor. Elbette bunun için de bireylerin bazı gayrimenkullerinden birisini ipotek ettirmeleri gerekiyor. Ayrıca banka kredi onayı için müşterilerinden kefil göstermelerini de talep edebilir.

Vakıfbank

Müşterilerine ekonomik anlamda destek veren ve kredi notu düşük olsa bile kredi onayı veren Vakıfbank, ipotek ve kefil karşılığında müşterilerini kredi konusunda geri çevirmiyor. Kredi notu düşük olan kişiler %1,89 gibi bir faiz oranı ile kredilerini çekebiliyor.

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.