Devlet Destekleri | Hibeler | Bankalar

Kredi Notu Bir Ayda Ne Kadar Yükselir?

Kredi Notu Bir Ayda Ne Kadar Yükselir?

Kredi notları, genelde periyodik olarak yükseltilen ve Merkez Bankası tarafından belirlenen durumlara uygun olmadığında da periyodik olarak düşürülebilen dinamik not tiplerinden bir tanesi olarak bilinmektedir. Genele bakıldığında, Türkiye’deki pek çok kredi ve kredi kartı mağdurunun çok riskli kredi notu kümesinde bulunduğu anlaşılabilmektedir ancak bunu düzeltebilmek, bir anda olmasa da elbette mümkündür.

Bakıldığında, Findeks ve bankalar tarafından rahatlıkla öğrenilebilecek bu kredi notlarının bir ayda maksimum ne kadar yükselebileceği, kullanıcının yaptığı bankacılık işlemlerine bağlı olarak değişiklik gösterir. Kredi notu bir ayda ne kadar yükselir? sorusu da buna binaen sabit bir puanlandırma verilemediğinden biraz belirsiz bir sorudur. Bu sorunun cevabını sizler için araştırdık.

Kredi Notu Bir Ayda Ne Kadar Yükselir?

Eğer düzenli ödemeler yapılır, kredi kartı borçları asgari olarak değil her ay tamamıyla ödenir; otomatik fatura ödeme talimatıyla birkaç fatura, banka aracılığıyla ödenir ve banka hesaplarında hareketlilik gözlemlenirse; bir ay içerisinde tekrar kontrol ettiğinizde kredi notunuzun 100 ila 200 puan arasında bir artış göstereceği neredeyse kesindir. Findeks’ten yıllık yahut üç aylık bir abonelik paketi satın alarak, siz de aylık değişimlerinizi gözlemleyebilirsiniz. Bu puan artışının olmadığı durumlarda muhakkak bir şeyleri kaçırıyorsunuz yahut Merkez Bankası’nın periyodik olarak sunduğu kredi notu güncellemesi “aylık” düzeyde yapılmıyor olabilir. Merkez Bankası, dönem dönem kredi notu güncellemelerini geciktirebilmektedir ve periyotları genişletebilmektedir. Bu sebepten, güncellemeleri aylık yerine, üç ayda bir ele almanız tavsiye edilir ve çoğu zaman daha doğrudur.

Ayrıca bkz: Kredi notu nasıl yükseltilir?

ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.