Devlet Destekleri | Hibeler | Bankalar

Kredi Notu Bankadan Bankaya Değişir mi?

Kredi Notu Bankadan Bankaya Değişir mi?

Kredi Notu

Merkez Bankası tarafından günümüzde sıklıkla güncellenen ve kişinin bankacılık profilindeki en önemli not olarak bilinen kredi notu; tüm bankalar tarafından, kişiye kredi verilip verilmeyeceği ile ilgili kullanılır ve genelde kesin karar kredi notuna bakılarak verilir. Bu nedenle hepimiz kredi notumuzu merak ediyor ve kredi notumuzun bankadan bankaya değişip değişmeyeceğini merak ediyoruz.

Sistemler tarafından otomatik kredi ön onayları da yine, kredi notuna bakılarak verilmektedir. Örneğin kişinin kredi notu orta düzeyde seyrediyorsa ve ihtiyaç kredisi talebi 10 Bin TL’den fazlaysa, ön onay gecikmeksizin “olumsuz” minvalde sunulacaktır zira pek çok banka ortalamanın altında bir risk düzeyinde bulunmayan herhangi bir kimseye 10 Bin TL üzeri ihtiyaç kredisi sunmaz.

Kredi notu bankadan bankaya değişir mi?

Cevabımız kesinlikle hayır. Kredi notu bankadan bankaya değişmez ve herhangi bir kimse talep ettiği bir krediyle ilgili herhangi bir bankadan olumlu yanıt aldığında; diğer bankalardan da olumlu yanıt alabilecektir. Ancak elbette, her bankanın kredi verip vermeme hakkı saklı tutulmaktadır ve kredi onay sürecindeki algoritma, farklı biçimde işleyiş gösterebilmektedir. Dolayısıyla, kredi notu bankadan bankaya değişiklik göstermese de; her bankanın kredi yahut kredi kartı verip vermeme hakkı saklı, bu ürünleri verme anlayışı da farklılık göstermektedir.

Kredi notunuzu dilediğiniz zaman Findeks’ten yahut bankanızdan sorgulatabilir, kısa süre içerisinde değişip değişmediğini de bu tür mecralardan gözlemleyebilirsiniz. Uzun süreli periyotlarda değil de, çok kısa sürede sürekli güncellenen dinamik bir not olan kredi notu, bankacılık profilinizin en önemli etmenidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.