Devlet Destekleri | Hibeler | Bankalar

Kredi Kayıt Bürosu Nedir?

Kredi Kayıt Bürosu Nedir?

Kredi Kayıt Bürosu

KKB kısaltması Kredi Kayıt Bürosu anlamına gelir. Bu büro 1995 yılında 5411 sayılı bankacılık kanunlarına uygun olarak dokuz ortaklı olarak kurulmuştur. KKB bürosu bankacılığın kanunları çerçevesinde 5 adet banka tarafından her türlü verinin ve belgelerin alışverişlerini sağlamak amacı ile kurulmuştur. Bu bilgiler arasında müşterilere ait olan kredi bilgileri ve ödeme bilgileri de bulunmaktadır. Peki kredi kayıt bürosunda hangi işlemler yapılmaktadır?

Kredi Kayıt Bürosu katılım bankaları, mevduat bankaları, sigortacılık, finansal kuruluşlar, sermaye piyasası ve bireysel emeklilik gibi konularda da hizmet verir. KKB ortakları arasında; Yapı Kredi Bankası, Vakıflar Bankası, Türkiye İş Bankası, Halk Bankası, Garanti Bankası, Ziraat Bankası, Şekerbank, DenizBank ve Akbank bulunur.

Kredi Kayıt Bürosu Risk Raporu

Kredi risk raporu KKB tarafından tutulan ve herkesin ulaşabileceği bir risk raporudur. Bu rapor üzerinde var olan bilgiler, kişilerin ödeme yaptıkları tüm borçlarını ve ödemekte olan kredilerini gösterir. Bankaların verdiği kredi hizmetlerinden yararlanmak isteyen kişilerin KKB notunun düzgün olması gerekir. Kredi risk raporu ile insanların kredi çekip çekemeyeceği meydana çıkar. Belli başlı hesaplamalar neticesinde her kişiye bir risk raporu ve kredi sicil notu verilir. Eğer bankalara olan kredi, kredi kartı ya da avans hesabı gibi ödemelerde gecikmeler mevcut ise kredi sicil notunda düşüşler meydana gelir. Ödemeleriniz düzgün ise kredi sicil notunuz da aynı şekilde yüksektir.

KKB Risk Raporu Nasıl Alınır?

Özel kuruluşlar ve bankalar kredi konusunda ve sunduğu diğer hizmetler konusunda tüketicilere hizmet sunmaktadır. Özellikle de kredi kullanımları ile kısa süre içinde tüketicilerinin nakit ihtiyaçlarını karşılarlar. Özellikle kredi kullanımı yapmak gerekli olan nakit ihtiyaçların kısa süre içinde karşılanmasına olanak sağlar. Bu ihtiyaçların karşılanması adına çekilmek istenen kredi ihtiyacının karşılanması için muhakkak kredi sicil notunun düzgün olması gerekir.

Kredi sicil notu KKB tarafından düzenlenir ve bu notun ne düzeyde olduğunu da Findeks adlı kurum müşterilerine rapor sunar. Online şekilde verilen bu hizmet için Findeks’in resmi sitesinden yardım almak gerekir. Bu isteye üye olarak belli bir bedel karşılığında kredi sicil notu konusunda sorgulama işlemlerini yapabilirsiniz. Bunun haricinde de kişiler çalıştıkları bankalardan da bu konuda belli bir bedel karşılığında hizmet alabilirler.

Ayrıca bakınız: Kredi Notu Sorgulaması Nasıl Yapılır?

ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.