Devlet Destekleri | Hibeler | Bankalar

Kredi Kartıyla Yapılan Taksitli Alışveriş İptali Nasıl Yapılır?

Kredi Kartıyla Yapılan Taksitli Alışveriş İptali Nasıl Yapılır?

Kredi Kartıyla Yapılan Taksitli Alışverişi İptal Etmek

Bankalar kredi kartı ya da banka kartıyla yapılan alışveriş işlemlerini aynı prensipte değerlendirmektedir. Tüm kredi kartı işlemlerinizde, ürünün satın alındığı gün içerisinde mağazaya aldığınız ürün, ürünün faturası, slipiniz (satış belgesi) ve kredi kartınızla başvuru yaparak, görevlilerin aynı gün içerisinde ödemeyi geri çekmesini sağlayabilirsiniz. Peki bu işlemi nasıl yaparız?

Bu işleme kredi kartıyla yapılan alışverişin iptali denilmektedir. Aynı gün içerisinde başvuru yapmadıysanız ve işlemin üzerinden gün geçtiyse, bu işleme iptal değil iade adı verilir. Kredi kartıyla yapılan alışverişlerde iade işlemi ise firmanın anlaşmasına göre iki şekilde yapılabilmektedir.

Mağazadan İptalini İsteyebilirsiniz !

Üzerinden gün geçen işlemlerde, kredi kartıyla yapılan taksitli alışveriş iptali için mağazanın yetkilisi iptal – iade bölümünü kullanarak slip onay kodunuz ile tarihini sisteme girer. Bu şeklide pos cihazında yazan meblağ ile slipte yazan tutarın karşılaştırılmasını sağlar.

Herhangi bir problem yoksa alışverişin iptalini gerçekleştirir. Sonrasında ilk slipi müşteriye, ikinci slipi ise işyerine verir. Söz konusu tarihe kadar kredi kartınızın hesap kesim işlemleri gerçekleşmişse, ilgili ödemeler eksi ve artı olarak ekstrenizde yer alır ve birbirlerini götürür. Aynı gün yapılan iptallerde ise kartınıza hiçbir ödeme yansıtılmaz.

Küçük firmalar ise kredi kartıyla yapılan taksitli alışveriş iptalinde dilekçe yoluyla işlem yapılmasını ister. Eğer böyle bir talepte bulunan işyerinden alışveriş yaptıysanız ve bu alışverişin iptalini istiyorsanız, dilekçe yazılması için mağazaya müracaat etmelisiniz.

Mağaza bu talebinizin karşılığında, kartın kullanıldığı pos cihazının bankasına bir A4 kâğıdı kullanarak dilekçe yazar. İşlemin yapıldığı tarih, kart sahibin isim bilgileri, toplam işlem yapılan tutar, slipin kopyası, şirket yetkilisinin isim bilgisi, imzası ve şirketin kaşesi dilekçeye eklenerek bankanın müdürlüğüne faks çekilir. Bu şekilde gerçekleşen iptallerin biraz daha uzun sürmesi olağandır.

Hesap Kesim Tarihi Geçtiyse Tutar Taksitle Ödenebilir

Müşterinin alışveriş sırasında kullandığı kredi kartının hesap kesim tarihi geçmişse, o döneme ait ödeme yapılır. Takip eden aylarda ise aylık taksit miktarı dönemin ekstresinde artı bakiye olarak gözükmektedir. Bu meblağ için kredi kartındaki toptan bakiyeden düşülerek işlem yapılır.

Kredi kartıyla taksitli alışveriş iptalinin tamamlanması genellikle 15 gün sürebilir. Bu nedenle ekstralarınızdan iadenizi takip etmeniz, iptalden kaynaklı alacağınız için oldukça önemlidir.

Takibiniz sırasında işyerinden ya da kredi kartının kullanıldığı pos cihazının bankasından kaynaklanan bir provizyon problemi yaşarsanız, alışverişi yaptığınız mağazaya yeniden dönüş sağlamalısınız. Son olarak kredi kartıyla yapılan taksitli alışveriş iptallerinde hak iddia edebilmeniz için yazılan kaşeli ve imzalı dilekçenin bir kopyasını almayı unutmayınız!

Ayrıca bakınız

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.