Devlet Destekleri | Hibeler | Bankalar

“Kredi kartımı iptal ettirmeme rağmen hala ekstre geliyor” ne yapmalıyım?

“Kredi kartımı iptal ettirmeme rağmen hala ekstre geliyor” ne yapmalıyım?

Kredi kartımı iptal ettirmeme rağmen hala ekstre geliyor mu?

Günümüzde kredi kartı kullanımı kontrolsüz bir şekilde giderek artmakta ve artan kullanım da bazı sorunlarını yanında getiriyor. Tüketim çılgınlığı kredi kartlarıyla daha da aşılamaz boyutlara ulaşmış durumda. Hal böyle olunca tüketiciler geçte olsa ellerindeki bazı kredi kartlarını kapatma yollarına gitmekteler.

Ancak bazı durumlarda kredi kartlarını kapattırmakta çözüm olmayabiliyor. Kapatılan kredi kartlarına düzenli olarak ekstre gelmeye devam edebiliyor. Peki  kredi kartımı iptal ettirmeme rağmen hala ekstre geliyor diyen kişiler ne yapmalılar?

Kapatılan kredi kartına ekstre gelmesi durumu

Kapatılan kredi kartına ekstre gelmesi durumu

Kredi kartları ile peşin ve taksitli alışveriş yapıldığını herkes biliyor. Bazı durumlarda taksitli alışverişlerden dolayı kartın borcunu tamamen ödeyememiş olabiliyoruz.

Kredi kartınız iptal edildikten sonra bazı durumlarda, borcunuzun tamamını ödeyerek kapatmış olsanız dahi, aylık taksitler ve mahsuplaşmanın gösterildiği ekstreler tarafınıza gönderilmeye devam edebilir.

Bu sebepten ötürü kredi kartınızı kapattırmış olsanız dahi ekstre gelmeye devam eder. Ancak bu durum kartınızın kapatılmadığı anlamına gelmez. Kredi kartımı iptal ettirmeme rağmen hala ekstre geliyor diyebilirsiniz.

Kapatılan kredi kartıma ekstre geliyorsa ne yapmalıyım?

Kapatılan kredi kartıma ekstre geliyorsa ne yapmalıyım?

Eğer kredi kartınızı kapattırmış iseniz ve hala ekstre gelmeye devam ediyorsa aşağıdaki tavsiyelerimizi okuyun.

  1. İlk önerimiz gelen ekstre tutarı kadar vadesiz TL hesabınıza para yatırmanız.
  2. Ardından bankanızın müşteri hizmetlerini arayarak kredi kartı işlemlerine bağlanmalısınız.
  3. Sonrasında ise müşteri hizmetlerine durumdan bahsederek, kapattırdığınız kredi kartınızın ekstre bilgisinin artık gelmemesini istediğinizi iletmelisiniz.
  4. Bankanızın müşteri hizmetleri de vadesiz TL hesabınızdaki tutarı o borcunuz için kesecek ve kartınızdan artık ekstre gelmeyecektir.

Bankaların kurnazlığı da olabilir

Karta ait tüm borcun kapatılabileceğine emin olun. Kredi kartlarına ait ileriye dönük taksitler de dahil olmak üzere bütün borçlarınızı kapatın. Daha sonra kartınızı iptal ettirme başvurusunda bulunun. Kullanmadığınız kartlar iptal edilmiş sayılmaz. Siz kullanmasanız da banka hala size hizmet verdiğini belirterek hizmet bedeli talep edecektir. Müşteriler ekstreleri kesilmeden borcunun tamamının kapatıldığını sanıp kart iptali sağlandığını düşünüyorlar.

Kart iptali için iptal talebinin bankaya iletilmesi gerekiyor. Müşteri görünen borcu ödeyebilir eğer borcunu geç ödedi ise faiz yansıyabilir. Müşteri hizmetleri arandığında günlük borç görülür. Geç ödeme var mı faiz yansır mı bunlar görülmez. Borcu olduğu sürece ekstre gelir. Hesap kesim tarihinden önce ödeme yapıyorsa faiz henüz yansımamıştır.

Müşteri hesabını, kredi kartını ve hesabını takip etmeli. Kartlar kart borcu varken de kapanır, borcun olduğu borç bitene kadar gönderilen ekstrelerden anlaşılır. Kart sahibi borcu olduğu halde ödeme yapmıyor ise icralık dahi olabiliyor.

Kapatılan kredi kartı tekrar açılabilir mi?

Konuyla fazla alakası olmasa da bağlantısı olduğu için sorulan bir diğer soru da kapatılan kredi kartını tekrar açıp açamayacağınızdır. Bu kartınızı nasıl kapattırdığınıza bağlı olarak değişebilir.

Eğer kredi kartı borcunuzun tamamını tek seferde ödeyip, herhangi bir gecikme işlemi yaşamadan kapattıysanız kredi kartınızı tekrar kullanıma açtırmanız oldukça kolay. Bankanızın müşteri hizmetlerinden yeni kredi kartı başvurusu bölümünden kolaylıkla yapabilirsiniz.

Ancak kredi kartı borcunuzu düzenli ödeyemediyseniz ve bu yüzden kapandıysa tekrar kredi kartı almanız daha zor olabilir. Tekrar kredi kartı alabilmek kredi notunuza ve borçluluk durumunuza bağlıdır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.