Devlet Destekleri | Hibeler | Bankalar

Kredi Kartının Sadece Asgarisini Ödersem Ne Olur?

Kredi Kartının Sadece Asgarisini Ödersem Ne Olur?

Kredi Kartı Asgarisi

Hemen hepimizin en az 1 tane sahip olduğu kredi kartlarının kullanım oranı ülkemizde oldukça yüksek seviyelerde seyrediyor. Bu aşamada birçok kişi mevcut kredi kartlarını her ay düzenli olarak kullanırken bu kullanıcılara sürekli olarak yapılan yeni başvurular ile birlikte yenileri ekleniyor. Bu aşamada bankalar kişilere kredi kartı verirken belirli sözleşmeler hazırlıyorlar ve kişilerin kredi kartlarını çıkartmaları için bu şartları kabul etmeleri gerekiyor. Bu şartlar kabul edildiğinde kişiler kredi kartı ödemelerinde herhangi bir gecikme olduğunda belirli faizler ile birlikte borçlarını ödemek zorunda kalıyorlar. Böyle bir durumda kalmamak için de kişilerin her ay kendilerine gönderilen kredi kartı ekstrelerini en iyi şekilde incelemesi ve bu incelemelere göre aylık olarak paralarını yatırması gerekiyor.

Ekstreler günümüzde adreslere posta yoluyla gönderilmeye devam ederken birçok kişi ekstrelerini internet üzerinden mail yoluyla alıyor. Her iki seçenek içerisinde de kullanıcılar gelen ekstrelerde istedikleri tüm bilgilere ulaşabiliyorlar. Bu ekstreler üzerinde kişilerin aylık olarak yaptıkları harcamaların dökümü yer alırken son kısımda aylık olarak ödemeleri gereken tutar da açıkça belirtiliyor. Bu tutar içerisinde kişiler dönem borçlarının tamamını ödeyebildikleri gibi yalnızca asgari tutarı da ödeyerek ayı kapatabiliyorlar. Bu doğrultuda bankaların yaptırımları farklı olabilirken birçok kişi asgari ödemelerin nasıl hesaplandığını ve ödenmediğinde neler olduğu konusunda bilgi sahibi olmuyor.

Kredi Kartının Sadece Asgarisini Ödersem Ne Olur?

Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı Nedir?

Kişiler kredi kartı ekstrelerini aldıklarında aylık olarak yaptıkları tüm harcamaları görürken her ay bu harcamaların bankaya ödenmesi gerekiyor. Bu ödemeler aşamasında kişiler eğer bedelin tamamını ödeyemeyeceklerse asgari tutarı ödüyorlar. Bu asgari ödeme tutarı kişiler aylık kredi kartı ekstreleri geldikten sonra kesinlikle ödemesi gereken tutar olarak gösterilebilir. Eğer kişiler bu ödemeleri gerçekleştirmezse ciddi faizler ile karşı karşıya kalacak ve bu aydan kalan borçlar faizli bir şekilde bir sonraki aya aktarılacaktır. Bu aşamada hem bankaların uyguladığı faiz oranları hem de asgari ödemenin belirlenmesinde kullanılan oran bankalara göre değişiklik gösterebilir. Bu aşamada her banka asgari ödemeyi kendisi belirlerken bunu daha öncesinde kredi kartı sözleşmelerinde kişilere belirtmiştir.

Asgari ödemeler genel olarak belirli kurallar çerçevesinde sınırlandırılır. Bankalar yalnızca bu çerçeveler içerisinde oranları değiştirebilirler. Bu aşamada asgari ödeme tutarları;

  • Limiti 15.000 TL’ye kadar olan kartlar için %25,
  • Limiti 15.000 TL – 20.000 TL olan kartlar için %30,
  • Limiti 20.000 TL üzerinde olan kartlar için ise %40 seviyesinde uygulanmaktadır.

Buna ek olarak eğer yeni bir kart kullanıcıya tahsil edilmişse bu kartın asgari bedeli ilk sene %40’ın altında olamaz. Sonraki senelerde bankaların belirlediği oralara çekilebilir.

Bu aşamada eğer kişiler 10.000 TL limitli bir kredi kartına sahiplerse ve 2.000 TL tutarında aylık harcama yapmışlarda kredi kartlarının asgari ödeme tutarı 500 TL olacaktır. Ancak bu aşamada kişilere farklı işlemler uygulanmaktadır. Bu kullanıcılar 2000 TL’nin tamamını yatıran kişiler ile bir tutulmaz.

Sürekli Asgari Ödeme Tutarı Ödenirse Ne Olur?

Aylık tutarın tamamını ödeyemeyen yalnızca asgari tutarı ödeyen kişiler bu durumda sürekli olarak faiz görmektedirler. Bu sebeple de birçok kaynakta bankaların en sevdikleri kredi kartı kullanıcı tipi olarak bu kişiler gösterilir. Çünkü bu kişiler sürekli olarak kredi kartlarının asgari ücretlerini ödeyerek kalan kısımlarını bırakırlar. Kalan kısımlarına da faiz uygulandıkça borçlar sürekli olarak büyüyecektir. İşlenen bu faizler toplam aylık ödenmesi gereken tutardan asgari ödeme çıkarıldıktan sonra kalacak olan bedele uygulanmaktadır.

Eğer kişiler 1000 TL aylık ödeme ile karşı karşıya kalmışlarda kendilerinde 250 TL asgari ödeme talep edilir. Eğer kişiler yalnızca bu ödemeyi gerçekleştirirlerse bankalar kalan 750 TL için ekstra faiz uygulayacaktır. Bankaların uygulayacakları bu faiz oranları değişiklik gösteriyor olsa da böyle birçok için diğer aya aktarılan bakiye içerisinde 18 TL civarında bir faiz ödenir. Yani kişiler borcun yalnızca 250 TL’sini öderlerse sonrasında diğer ay hiç harcama yapmasalar dahi 768 TL borçları gelecektir. Eğer sürekli olarak kişiler bu şekilde asgari ödemeleri ödemeye devam ederlerse sürekli olarak faizler eklenerek çok daha büyük bir hale gelecek ve sonrasında kredi kartı kullanıcıları asgari tutarı dahi ödeyemeyecek seviyeye gelecektir. Bu durumda kalmamak için de kişilerin asgari tutarın üzerinde ödemeye yapmaya çalışması gerekir.

Kredi kartı borcu yapılandırma işlemleri için > TIKLAYIN

ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.