Devlet Destekleri | Hibeler | Bankalar

Kredi Kartından Havale / EFT Nasıl Yapılır?

Kredi Kartından Havale / EFT Nasıl Yapılır?

Kredi Kartından Para Göndermek

Paranızın olmadığı dönemlerde kredi kartı ürünleri, hiç şüphesiz kurtarıcı olabiliyorlar. Giderek artan bu ihtiyaçlar dahilinde günümüzde, gerek öğrencinin gerekse her meslek grubundan pek çok insanın, düşük limitli yahut yüksek limitli fark etmeksizin bir adet kredi kartı bulunabiliyor. Meslek gruplarına göre değişen bu grup yapılandırmasında örneğin öğrenci grubuna 1000 TL limit biçilebilirken, memur grubu 5 Bin TL’ye kadar çıkarılabiliyor ve eğer faturalar, kredi kartı taksitleri ve ödemeleri düzenli yapılırsa bu miktarlar arttırılabiliyor da.

Kişiden kişiye değişim gösteren bu durumlar, kredi kartı kullanımlarını da elbette yaygın hale getiriyor. Siz de, kredi kartı sahibiyseniz muhtemelen ödemelerinizi de kredi kartınızdan sıklıkla yapıyorsunuzdur. Peki, herhangi bir yerde nakit paranız kalmadıysa ancak bir hesap numarasına banka hesabınızdan EFT, Havale yapmanız gerekiyorsa? Bunu kredi kartınızdan yapabilir misiniz?

Bugünkü yazımızda, sizler için kredi kartından havale / eft nasıl yapılır sorusunu cevaplamaya gayret edeceğiz. Siz de, aşağıdaki başlıkları izlemeye devam ederek, kredi kartından nasıl bu işlemleri yapabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Kredi Kartından Havale / EFT Nasıl Yapılır?

Kredi Kartıyla Havale / EFT Yapılır mı?

Dilediğiniz kredi kartı ürününden, havale ve EFT yapmanız mümkündür yani bu sorunun cevabı, evet. Kredi kartından havale ve EFT işlemlerini sınırsız olarak gerçekleştirebilirsiniz; zira, günümüzde yaptığınız fatura ödemelerinin pek çoğu da zaten havale ve EFT yöntemiyle gerçekleştirilmektedir. Örneğin, elektrik faturanızı elektrik kurumunuza öderken de, ona havale yahut eft geçmiş oluyorsunuz ve tıpkı bu işlem gibi kişilere de, kredi kartından havale ve eft yapılabiliyor. Birkaç yolu bulunan bu havale ve EFT işlemlerini, aşağıdaki başlıkta sizlere detaylıca açıklayacağız. Her yolu, adım adım öğrenebilir ve siz de, dilediğiniz zaman, nakitiniz kalmadığında insanlara havale ve EFT’yi kredi kartınızdan yapabilirsiniz.

Kredi Kartıyla Havale Nasıl Yapılır?

Kredi kartıyla, banka hesabı olan herhangi birine havale yapmak günümüzde oldukça kolay. Bunu, dilerseniz ATM’lerden kartınız aracılığıyla, dilerseniz internet bankacılığı ve mobil bankacılık uygulamalarından halledebiliyorsunuz.

ATM’lerden Kredi Kartıyla Havale İşlemi

ATM’lerde kredi kartıyla havale işlemini yapabilmek için öncelikle kredi kartınızın yanınızda olması gerekiyor. Kredi kartınız yanınızdayken yapabileceğiniz bu işlemde, bankalara göre değişmekle birlikte, belli miktarlarda komisyonlar da ödemeniz mümkündür. Her banka, kendisine göre bir komisyon miktarı belirleyebilmektedir. Aşağıdaki adımları izleyerek ATM’lerden kredi kartıyla havale yapabilirsiniz.

  1. Öncelikle kartınızın girişini yaptığınız ATM’de, şifrenizi girdikten sonra karşınıza çıkan menüde “para gönderme” seçeneğini bulmanız gerekiyor. Bu, “havale” yahut “eft” olarak da belirebilmektedir.
  2. Bankadan bankaya değişen bu seçeneklerden birini bulduğunuzda, yapmanız gereken şey, havale yapacağınız hesabın bilgilerini girerek; işlemi onaylamanızdır.
  3. Her banka alacağı komisyonu işlemi gerçekleştirmeden önce bildirmek durumundadır. Dolayısıyla, siz de muhakkak ekranda onay vermeden önce kesilecek komisyonu görürsünüz ve size uymadığı vakit iptal etme hakkınız mevcuttur.

İnternet Bankacılığı Kullanarak Kredi Kartıyla Havale

İnternet bankacılığı, günümüzün en sık kullanılan servislerinden bir tanesi ve siz de bankanızın web sitesinde bulunan bu şahsi servisinizle rahatlıkla kredi kartıyla havale işleminizi yapabilirsiniz.

  1. İnternet bankacılığı sistemine şifrenizle giriş yaptıktan hemen sonra, “para transferi” yahut “para gönderme” seçeneğini bulmanız gerekiyor.
  2. Bu seçenekten havale yapacağınız kişinin hesap numarası türevindeki bilgilerini girdikten hemen sonra; yapmanız gereken şey “kredi kartından” seçeneğini işaretlemek.
  3. Kredi kartından seçeneğini işaretledikten hemen sonra, işlemi onaylayabilirsiniz. Bankalar, genelde internet bankacılığı aracılığı ile yapılan işlemlerden komisyon talep etmemektedir.

Mobil Bankacılık Kullanarak Kredi Kartıyla Havale

Mobil bankacılık aracılığıyla akıllı telefonlarınızdan, tıpkı internet bankacılığında yaptığınız gibi kredi kartıyla havale işlemini gerçekleştirebilmeniz mümkün. Aşağıdaki adımları izlemeniz yeterli olacaktır.

  1. Mobil bankacılık şifrenizi girdikten hemen sonra, menülerinizden “para transferi” seçeneğini bularak, giriş yapınız.
  2. Havale bilgilerini girdikten hemen sonra, yapmanız gereken işlem “kredi kartından” seçeneğini bulup işaretlemenizdir. Böylece miktar banka hesabınızdan değil, kredi kartınızdan gönderilecektir. Tabii, banka hesabınız yoksa direkt olarak kredi kartından aktarım yapılacağından böyle bir seçeneği bulmanıza da lüzum yoktur.

Kredi Kartıyla EFT Nasıl Yapılır?

Kredi kartıyla EFT işlemleri için, tıpkı havale işlemlerinde yaptığınız gibi; aynı adımları izleyebilmeniz ve kredi kartınızdaki bakiyeyi, iş arkadaşlarınıza, ofise yahut herhangi bir bireye, şirkete aktarmanız mümkündür. EFT işlemleri; bankaların çalışma saatleri içerisinde anında iletilirken, çalışma saatleri dışında herhangi bir işlem, bir sonraki güne aktarılabilmektedir.

Kredi kartıyla EFT işlemlerinde, havale işleminden ayrıksı bulunan tek fark, elbette IBAN numarasını doğru girmenizdir. IBAN numarasını doğru girmemeniz yahut numarayı bilmemeniz halinde, hesap numarası ile aktarım yapamazsınız zira hesap numaraları bankalar arası transferlerde geçerlidir. Siz, EFT işlemi için hesap numarası alırsanız, kredi kartıyla EFT işleminde bankanızın o hesap numarasına ait müşterisine, parayı transfer etmiş olursunuz. Dolayısıyla, öncelikle IBAN numarasını bilmek şarttır.

Bunun yanında, internet bankacılığı ve mobil bankacılık uygulamaları ile yapacağınız, kredi kartıyla EFT işlemlerinde, banka ismini de eklemeniz için bir seçenek sunulabilmektedir ve bu seçeneği doğru girmeniz tavsiye edilir.

ATM’lerden yapacağınız kredi kartıyla EFT işlemlerinde, tarafınızdan komisyon alınabilirken; internet bankacılığı ve mobil bankacılık uygulamalarıyla gerçekleştireceğiniz EFT işlemlerinde, herhangi bir kesinti genellikle yapılmamaktadır. Dolayısıyla mobil uygulamaları ve internet bankacılığı sistemlerini kullanmak bu düzeyde her zaman daha doğru ve ekonomiktir.

EFT Yaparken IBAN Doğru İsim Yanlışsa Ne Olur?

EFT Yaparken İsmi Yanlış Yazarsam Ne Olur? > TIKLAYIN

ETİKETLER: , ,
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.