Devlet Destekleri | Hibeler | Bankalar

Kredi Kartımı Nasıl Kapattırabilirim?

Kredi Kartımı Nasıl Kapattırabilirim?

Kredi Kartı İptali

Kredi kartları, hemen herkesin cebinde en az 1 tane olan ve bankaların müşterilerine sunduğu en büyük imkânlardan birisi olurken, kredi kartlarını çıkartırken kişiler büyük zorluk çekiyorlar. Kredi kartı için gelirlerini belirten belgeleri ve kredi notlarını bankaya sunan kişiler bu doğrultuda farklı limitlere sahip kartlara sahip olabiliyorlar. Bu aşamada kişiler kredi kartlarını çıkartırken zorlandıkları gibi kredi kartlarını iptal ettirirken de zorluk yaşıyorlar.

Bu sebeple de birçok kişi kredi kartlarını en kolay biçimde nasıl kapatacağını merak ediyor. Bankaların bu konudaki tavırları da farklı olurken kişilerin kendi kullandıkları bankalara göre gerekli işlemleri yapması ve en kısa süre içerisinde kredi kartlarını kapatması gerekiyor. Peki kredi kartımı nasıl kapattırabilirim?

Kredi Kartımı Nasıl Kapattırabilirim?

İptal Edilen Kredi Kartındaki Borçlar Ne Olur?

Kredi kartına taksitli ya da direkt ödemeli olarak borçları olan kişiler artık kredi kartlarını kullanmak istemezlerse bu kredi kartlarını kapattırmak için başvuruda bulunabilirler. Ancak bu aşamada bankalar kredi kartlarının kapanmasında oldukça katı kurallar belirlediklerinden bu işlemler kolay olmayacaktır. Birçok bankada kişilerin kartlarını iptal ettirebilmesi için ilk olarak borçlarını kapatması gerekir. Aksi halde kişilere kartlarını iptal etme hakkı tanınmaz. Bu durum da ilk etapta kart çıkarılırken yapılan sözleşmelerde yer almaktadır.

Bazı bankalar bu aşamada kredi kartlarını iptal ederek bu borçları kredi olarak bankaya yansıtarak yeni bir ödeme planı çıkarabilirler. Bunun için kişilerin bankalar ile görüşmesi gerekmektedir. Bu şekilde yapılırsa kişiler kredi kartlarını kapatarak her ay belirli bedelleri kredi öder gibi banklara ödeyebilirler.

Hiç Kullanmadığım Kredi Kartımı Nasıl İptal Edebilirim?

Kişilerin belirli sebeplerden dolayı çıkarttıkları ancak artık kullanmadıkları kredi kartları olabiliyor. Bu kredi kartlarını kişiler kullanmıyor olsalar da her sene belirlenen yıllık ücretler bu kredi kartlarına yansıdığından kişilerin bu ödemeleri yapması gerekiyor. Bu ücretleri ödemek istemeyen kişiler ise kredi kartlarını kapatmak isterlerken bankalar ilk etapta kartın kapanmaması için karşı teklifler sunuyorlar. Çeşitli bonuslar veren ya da yıllık ücretleri artık almayacaklarını söyleyen bankalar kartların açık kalmasını sağlayabiliyor. Ancak kişiler kartları kapatmakta kararlıysalar da direkt olarak kartların numaraları ile şubelere ya da telefonlar ile bankaya başvurarak kartları kapattırabiliyor.

Kredi Kartımı İptal Ettiremiyorum

Bankalara kredi kartlarının iptali için yapılan başvurular belirli sebepler dâhilinde geri çevrilebilmektedir. Genel olarak kredi kartlarının mevcut borçları kişilerin kartları iptal edememesine sebep olabilir. Bu durumda kişilerin borçlarını ilk etapta kapatması ve sonrasında bankalara iptal talebinde bulunması gerekmektedir. Bu aşamada kişiler eğer başvurularını yaptıklarında eğer bir geri dönüş alamıyorlarsa ya da olumsuz dönüş alıyorlarsa yasal haklarını kullanamaya başlayabilirler. Bir kişi kredi kartlarının iptali için başvuruda bulunursa bankalar 7 gün içerisinde bu kartların kapatılmasını sağlamak zorundadır. Aksi halde yasalara uymayan işlemler gerçekleştirmiş olurlar. Eğer iptal etme işlemlerinde resmi gereklilikleri yerine getirdiyseniz bankaları BBDK’ya şikâyet ederek kartlarınızı kapatabilirsiniz.

Kredi Kartı Nasıl İptal Ettirilir?

Kredi kartı iptali için kişilerin önünde iki farklı seçenek yer almaktadır. Bu seçeneklerden ilki bankalara verilen dilekçeler olurken diğeri ise telefon bankacılığı ile birlikte kredi kartlarının iptalidir.

Bu aşamada kişiler eğer şubelere giderek bu işlemi yapmak isterlerse bir A4 kâğıdına kart numaralarını yazarak iptal için bir dilekçe hazırlayabilirler. Bu aşamada gerekli olan dilekçelerin örnekleri internet sayfalarında da bulunmaktadır. Bu dilekçe örneklerine benzer bir şekilde dilekçeler hazırlanarak bankalara verilebilir.

Bunun dışında kişiler telefon bankacılığı ile de işlemlerini gerçekleştirebilirler. Bunun için bankaların özel numaraları aranarak karşılarına çıkan seçenekler arasından kişilerin kredi kartı iptalini seçmeleri gerekecektir. Bunun sonrasında kişilerin karşılarına gelen müşteri temsilcileri çeşitli kimlik doğrulama işlemleri sonrasında kartların iptal işlemlerini başarılı bir şekilde gerçekleştirebilirler.

Ziraat Bankası Kredi Kartı İptali

Ülkemizin en önemli bankalarından birisi olan Ziraat Bankası kullanıcılarına kredi kartı olarak Maximum Kart sunmaktadır. Ülkemizde de binlerce kişi bu kartı kullanırken genel olarak kişiler karttan şikâyet etmezler. Buna ek olarak kişilerin bazı durumlarda kartları iptal etmeleri gerekebilir. Bunun için telefon bankacılığı en doğru seçenek olacaktır. Kişiler sabit telefonlardan ya da cep telefonlarından 444 00 00 numarasını çevirerek Ziraat Bankası’na ulaşım sağlayabilir. Sonrasında gerekli işlemler müşteri temsilcileri tarafından gerçekleştirilecektir.

Garanti Bankası Kredi Kartı İptali

Garanti bankasının kullanıcılarına sunduğu Bonus Kart en fazla kullanılan kredi kartlarından birisidir. Birçok alışveriş noktasında ekstra taksitler yaparken bonusların kartta birikmesini sağlayan bu kartları artık kapatmak isteyen kişiler 444 0 333 numaralı telefonlardan bankaya ulaşım sağlayabilirler. Direkt olarak kendilerini banka görevlilerine bağlayacak seçenekleri seçen kişiler kısa süre içerisinde kimlik doğrulama işlemlerini yaparak kartlarını kapatabilirler.

İş Bankası Kredi Kartı İptali

İş Bankası da kullanıcılarına Ziraat Bankası gibi Maximum Kart imkânı tanımaktadır. Bu kartı alan kişiler dilediğince alışverişlerinde kartları kullanabilmektedir. Bu doğrultuda kişiler eğer kartlarını iptal etmek isterlerse 0 850 724 0 724 numaraları telefonları aramalıdır. Bu telefonları kendi kayıtlı cep telefonlarından arayan kişilerin birçok güvenlik aşamasını direkt olarak geçme durumu olabilir. Böylece kişiler ciddi şekilde zaman kazanacaktır.

Halkbank Kredi Kartı İptali

Halkbank müşterisi olan kişiler nakit ihtiyaçlarını karşılamak adına belirli dönemlerde Paraf Kart başvurusu yaparak kredi kartlarını çıkartırlar. Bunun sonrasında kişiler çeşitli sebeplerden dolayı kartları kapatmaya karar verebilirler. Genel olarak artık ihtiyaç duyulmaması ya da farklı bir karta geçişin yapılacak olması bu kararı vermelerinin sebebi olabilir. Bu doğrultuda kişiler 444 0 400 numaralı telefonu arayarak telefon bankacılığı işlemleri ile kartlarını kapattırabilir.

Yapı Kredi Kredi Kartı İptali

Yapı Kredi World Kart son dönemlerin en çok tercih edilen kredi kartlarından birisidir. En çok ihtiyaç duyulan alışveriş noktalarında kişilere bonuslar sunan kart her gün müşteri sayısını arttırmaktadır. Genel olarak müşteri sayısı artsa da iptal eden kişiler bulunmaktadır. Bu doğrultuda kişiler telefonlarından 444 0 444’ü arayarak kredi kartlarının iptal işlemleri için başvuruda bulunabilirler. Kısa süre içerisinde kendilerine yanıtlar gelecek ve kartlar iptal edilecektir.

Vakıfbank Kredi Kartı İptali

Vakıfbank da World Kart kullanan bankalardan birisidir. Bu doğrultuda kullanıcılarına World Kart seçeneğini sunan banka bu konuda oldukça fazla müşteri toplamıştır. Eğer kişiler Vakıfbank’tan aldıkları kredi kartlarını iptal etmek isterlerse bunun için 0 850 222 0724 numaralı telefonları arayarak kartlarının iptali için gerekli başvuruları birkaç dakika içerisinde yapabilir.

Akbank Kredi Kartı İptali

Akbank’ın kredi kartı olarak müşterilerine sunduğu Axess en fazla talep alan kredi kartlarından birisidir. Genel olarak faiz oranlarının uygun olması ve ödeme koşulları kartı kişiler için cazip hale getirmiştir. Ancak buna rağmen artık ihtiyacı olmayan kişiler kartı iptal etmeye karar verirlerse 444 2 525 numaralı telefonu arayarak iptal işlemlerini gerçekleştirebilirler. Bu işlemler kısa süre içerisinde sonuç verecektir.

Diğer Bankaların Müşteri Hizmetlerine ulaşmak için > TIKLAYIN

ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.