Devlet Destekleri | Hibeler | Bankalar

Kredi Kartımdan Nakit Avans Çekemiyorum

Kredi Kartımdan Nakit Avans Çekemiyorum

Neden Nakit Avans Çekemiyorum?

Bazı anlarda nakit ihtiyacımızı karşılamak için kredi kartlarımızın kurtarıcı rolü oynadığı su götürmez bir gerçek. Böyle zamanlarda nakit avans çekmeye çalışırken hiç beklemediğiniz bir şekilde bu işlemi gerçekleştiremediğinizi gördünüz ve bunun bankadan kaynaklı bir hata olabileceğini düşündüyseniz yanılıyorsunuz. Peki neden nakit avans çekemediğinize beraber bakalım:

07 Eylül 2011 tarihinde Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nca yapılan yasal düzenlemeyle birlikte yalnızca borcunun asgari tutarını ödeyen kart sahipleri için nakit çekimi duraklatıldı. Yani kredi kartı borcunun sürekli olarak sadece asgarisini ödeyenler, dönem borcunun tamamını ödeyene dek nakit avans çekimi gerçekleştiremeyecekler.

Nakit Avans Çekebilmek için Ne Yapmak Gerekiyor?

Bir üstteki paragrafta da belirttiğimiz gibi, kartınızın nakit avansa tekrar açılabilmesi için dönem borcunuzun tamamını tek seferde ödemeniz gerekmektedir. İlerleye aylarda da aynı sorunla karşılaşmamak için birbirini takip eden her 3 ayda bir bu işlemi tekrarlayarak kartınızın nakit avansa kapatılmasının önüne geçebilirsiniz.

Nakit Avansa Kapatılan Kart Ne Zaman Açılır?

Öncelikle kart borcunuzun tamamını ödediğinizden emin olmanız gerekiyor. Örneğin 1000 TL limiti olan bir kredi kartınız var ve asgari ödemeyi yaptıktan sonra kalan toplam borcunuz 750 TL ise bu miktarın tamamını yatırmalısınız. Bu ödemeyi eğer ATM üzerinden yaptıysanız kartınızın nakit avansa açılması aynı saatte gerçekleşebilir. Ancak internet üzerinden, farklı bankadan ve mesai saatleri dışında yapılan ödemelerde gecikme olabileceği gibi kartınızın nakit çekime açılması da aynı şekilde gecikebilir.

Nakit Avans Yerine İhtiyaç Kredisi

Faiz oranlarını kıyasladığımız zaman ihtiyaç kredilerinin nakit avans faiz oranlarına göre çok daha avantajlı olduğu görülüyor. Bu durumda lazım olan tutarda ihtiyaç kredisi çekerek geri ödemesini çok daha uygun bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Kredi notunuz ihtiyaç kredisi çekmek için yeterli değilse dert etmeyin. Kredi Notu Düşüklere Kredi Veren Bankalar başlıklı yazımızı okuyarak nasıl kredi çekebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

ETİKETLER: ,
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.