Kredilog.com

Kredi Kartı Üzerindeki Numaralar ve Anlamları

2

Hem global olarak, hem de yerelde bakıldığında, dönemin en popüler bankacılık ürünlerinden bir tanesinin, kredi kartları olduğu rahatlıkla görülebilmektedir. Kredi kullanımları ile birlikte, tüm dünyada en çok kullanılan ikinci ürün olan kredi kartı, düzenli ve akıllı kullanımda, ev ekonomisine ve bireye yardımcı olabilen, içerisinden ödemeler ve yatırımlar gerçekleştirebileceğiniz bir araç olarak bilinir. Dönem dönem bu araçların tek tip olması gündeme gelmiştir ancak günümüzde tüm dünyada farklı bankalarca, farklı ödeme şekilleri ve kampanyalarla; aynı zamanda markalarla kredi kartları belirmiştir diyebiliriz. Bu kredi kartları öğrenciden memura kadar her meslek grubuna verilebilmekte, ürünlerin limitlendirilmesi genelde gelir grubunuza ve elbette kredi notunuza bağlı olarak değişmektedir. Peki, her kredi kartının üzerinde bulunan pek çok kabartmalı numara; ne anlama gelir?

3

Kredi Kartı Üzerindeki Numaralar ve Anlamları

Kredi Kartının Üzerindeki Numaralar Ne Anlama Gelir?

Her kredi kartının, her banka kartının; kısacası her debit kartın üzerinde muhakkak numaralandırmalar mevcuttur ve Türkiye’de bu numaraların anlamını pek çok insanın bilmediği aşikar. Bizler, bu yazıda sizler için kredi kartının üzerindeki numaralar ne anlama gelir? Sorusunu cevaplamaya gayret edeceğiz. Siz de, örneğin elektronik alışverişlerinizde yahut internetten yaptığınız işlemlerde; talep edilen numaraların nerede olduğunu, kaç haneli olduğunu bu yazıyı okuyarak öğrenebilir ve işlem adımlarınızı doğru bir biçimde yapabilirsiniz.

Bu numaralar, hemen her yerde karşımıza çıkacaklardır. Bu sebepten, bilmeniz ve bilmeyen kredi kartı kullanıcıları varsa öğretmeniz yerinde olabilir. Örneğin, bir e-ticaret sitesinde yapacağınız alışverişte tarafınıza önce kredi kartı numarası, sonrasında cvv kodu sorulur. Bunların ne olduğunu bilmeksiniz, alışverişinizi tamamlayamazsınız. Aşağıda, bunların ne olduğunu ve nerelerde bulunduğunu sizin için başlıklandırdık ve açıkladık.

Kredi Kartı Numarası Nedir ve Nerede Yazar?

Kredi kartı numarası, kartınızın ön bölümünde bulunan kabartmalı rakamlardır. Genelde bu numaralar pek çok banka tarafından, sonradan kaybolmaması adına baskılı değil; kabartmalı sunulur. Ayrıca, görme engelliler için de kabartmalı rakamların iyi bir seçenek olduğu söylenebilir. Bankaların bu politikasını son olarak son kullanma tarihinde de görebiliriz.

Kredi kartı numaranız, hemen hemen bütün işlemlerinizde işinize yarayabilir. Kredi kartı borcunuzu ödemek için, online işlemlere giriş yapmak ve internet bankacılığından işlem yapabilmek için; internetten alışveriş yapabilmek için; kredi kartı numaranızı bilmeli ve doğru bir biçimde girmelisiniz.  Türkiye’de ve genellikle tüm dünyada kredi kartı numaraları 16 hanelidir ve kartınızda 4+4+4+4 şeklinde boşluklandırılarak oluşturulmuştur.

Hesap Numarası Nerede Yazar?

Hem kredi kartı, hem hesap kartı kullanan herkes için geçerli olan hesap numarası; kredi kartına ek olarak herhangi bir hesap kullanmayanlar için gereksizdir ve yazılmaz. Bazı kartlarda, ek hesap olmasına rağmen, bu hesabın yazmadığını da görebiliriz. Tamamıyla, bankanın insiyatifine kalmış olan bu düzende; kredi kartı numarasının hemen altında, hesap numarasını görebiliriz. Kabartma değil, normal baskı olarak verilebilen bu numara, hesap işlemlerinizi halletmeniz adınadır. Bunun dışında, bazı çift yüzlü kredi kartlarında, arkada da bu numara bulunabilir. Örneğin, Ziraat Genç Bankkart, hem kredi kartı hem de banka kartı olarak kullanılabilmektedir ve kredi kartı numarası arkada, hesap numarası ön tarafta bulunur.

Hesap numarasıyla, hesabınıza dair işlemleri gerçekleştirebilir, havale ve eft işlemlerinizi ATM’den kartınız aracılığıyla, komisyonsuz yapabilirsiniz.

Müşteri Numarası Nerede Yazar?

Müşteri numarası, tüm debit kartlarda yazmayabilir; öncelikle bunu bilerek hareket etmekte fayda var. Örneğin, İş Bankası debit hesap kartları üzerinde, kart numarasının hemen altında “müşteri no” olarak görüntüleyebileceğiniz, 9 haneli numara; müşteri numaranızdır ve dilediğiniz yerde kullanabilmeniz mümkündür ancak kredi kartı ürünlerinde, genelde müşteri numarası bulunmaz. Bu sebepten, müşteri numaranızı öğrenmek amacıyla bankanızı aramanız gerekebilir. Ancak, banka insiyatifinde olan bu durum; bazı bankaların değişik politikalar uygulamasını sağlamıştır ve örneğin TEB kredi kartlarının alt kısmında müşteri numarasını bulundurabilmektedir. Kabartmalı kart numarasının hemen altında, müşteri numarasını görebilirsiniz.

Kısaca, bu durumun bankadan ve karttan karta değişiklik gösterdiğini söyleyebiliriz. Siz de “müşteri no” biçiminde bir tasvir yoksa kartınızın üzerinde, müşteri numaranızı çağrı merkezinden öğrenmeyi deneyebilirsiniz. Bu, daha doğru ve sağlıklı bir yol olacaktır.

Müşteri numaranızla, dilediğiniz gibi banka içinde pek çok işinizi halledebilmekle beraber, kartınız olmasa da ATM’den kendinizi müşteri numaranızla tanıtarak borçlarınızı ödeyebilir, fırsatlardan yararlanabilirsiniz.

CVV (Güvenlik) Kodu Nerede Yazar?

CVV yahut güvenlik kodu olarak bilinen, üç haneli rakam dizisi; bankaların sizlere vermiş olduğu tüm debit kartlarda bulunur ve kartların arka tarafında yazmaktadır. Kartınızın arkasındaki beyaz yahut siyah fark etmeksizin, muhakkak bir şerit bulunur ve bu şerit içerisinde bazı numaralandırmalar  vardır. Genelde, 7 haneli bu numaralandırmaların son üçü ayrıksı olarak yazılmıştır. İşte bu üç hane, sizin CVV kodunuzdur. Bu kod, kredi kartında da banka kartında da pek çok işinizi halletmenizi sağlayacak koddur ve silinmesi durumunda muhakkak bir yerlere not etmeniz, iyi olacaktır.

CVV koduyla, günümüzde sıklıkla internet alışverişleri ve fatura ödemeleri yapılabilmektedir. İnternetten yapacağınız her alışverişte, fatura ödeme esnasında, eğer kart bilgilerinizi kaydetmediyseniz tarafınızdan CVV kodu talep edilir. Kartınızın arkasında bulunabilen, üç rakamdan oluşan bu kodun geçerliliği, kartınızın son kullanma tarihine kadardır. Bu kodun kimse tarafından ele geçirilmemesini sağlamanız ve elinizden geldiğince internetten alışverişlerde kodu sanal klavyeyle girmeye çalışmanız doğru olacaktır.

Son Kullanma Tarihi Nerede Yazar?

Kredi kartlarının son kullanma tarihi, yine hem internet alışverişlerinde hem de fatura ödemelerinde tarafınızdan istenebilecek bir koddur. Aynı zamanda, kredi kartınızın son kullanma tarihini bilmeniz harcamalarınızda da sizlere yarar sağlar. Kartın son kullanma tarihinin geçmesi halinde, alışveriş yapamayabilir yahut harcamalarınızı gerçekleştiremeyebilirsiniz, bu sebepten; fiziken o kartın yenilenmesi şarttır.

Son kullanma tarihi, kredi kartınızın ön yüzünde “SKT” ibaresi ile -zorunlu değildir- yazılabilmektedir. Genelde XX/XX biçiminde olabilen bu kart numaraları, iki yahut dört senelik şekillenmiştir ve siz bu tarihi unutmanız durumunda sürekli şüpheye düşebilir, aynı zamanda internetten kredi kartı yahut banka kartıyla işlemlerinizi yapamayabilirsiniz. Genelde, kredi kartlarında kabartma şeklinde olan bu rakamlar dizisi rahatlıkla görülebilir. Ay ve yıl biçiminde dizilen bu tarihte, yılın ilk iki hanesi, yazılmaz. Örneğin, son kullanma tarihi aralık 2020 ise; 12/20 yazacaktır; 12/2020 değil.

Kredi kartınızın son kullanma tarihi kabartma değilse, silinmesi ihtimaline karşı not almayı ihmal etmeyiniz.

4
ETİKETLER: ,
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.