Devlet Destekleri | Hibeler | Bankalar

Kredi Kartı Temassız Özelliği Nasıl Kapatılır?

Kredi Kartı Temassız Özelliği Nasıl Kapatılır?

Kredi kartı, çağdaş bankacılık uygulamalarının tüketici hizmetine sunduğu ve günlük hayatta yaygın olarak kullanılan ödeme araçlarından biridir. Ayrıca ödemelerinizi yaparken büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Kredi kartı hem günlük hayattaki harcamalar için hem de elektrik, su, doğal gaz gibi fatura ödemeleri için nakit ihtiyacı olmaksızın ödeme yapılmasını sağlar. Hemen her bireyin birden fazla sayıda kredi kartına sahip olduğu bir ekonomik ortamda gelişen teknolojinin de etkisiyle kredi kartlarına farklı pek çok özellik yüklenmektedir. İlk kullanıldığı dönemde kredi kartıyla yalnızca peşin ödeme imkanı sunulurken zaman içinde tüketiciye ödeme erteleme ve taksitlendirme olanakları da tanınmıştır. Sürekli gelişen teknoloji sayesinde POS cihazına şifre girmeye gerek kalmadan ödeme yapabilmek için temassız özellikli kredi kartları geliştirilmiştir. 

İçeriğimizde Neler Var?

Temassız Kredi Kartı Nedir?

Tüm kredi kartlarında bir çip bulunur. POS cihazlarının çipi okumasıyla ödeme, kredi kartından tahsil edilir. POS cihazına çipi okutmak ve şifre girerek ödemenin onaylanmasına son verilerek ödeme sürecinde harcanan zamanın azaltılması amacıyla temassız özellikli kredi kartları geliştirilmiştir. Temassız kredi kartının POS cihazının ekranına bir saniyeliğine temas etmesiyle birlikte ödeme işlemi şifre girmeden tamamlanmış olur.

Temassız kredi kartı:

  • Hızlı ve şifresiz ödemeyi sağlayan, pratik ve zaman kazandıran bir özelliktir.
  • Günlük olarak belirli bir limite kadar harcamalar temassız kredi kartıyla yapılabilir.
  • Günlük koyulan limitin nedeni ise kartın kaybolması veya çalınması halinde oluşabilecek risklerin önüne geçmektir. Bu kapsamda günlük olarak, bankadan bankaya değişmekle birlikte, en fazla 250 TL’ye kadar yapılan harcamalar temassız özellik kullanılarak ödenebilir.
  • Bankalar kredi kartı temassız özelliğini tüketicilere ücretsiz olarak sunmaktadır.

Temassız Kredi Kartı Güvenli mi?

Temassız kredi kartı, küçük tutarlı alışverişler şifreye gerek kalmadan POS cihazında onaylanıp ödeme kolaylığı sağlar. Ancak şifresiz alışveriş yapılması, temassız kart özelliği güvenli mi sorusunu akla getirir. İstenilen yere götürülüp taşınabilen mobil POS cihazları nedeniyle tüketicinin haberi olmadan temassız karta yaklaşmak suretiyle karttan tahsilat yapılabilir. Özellikle toplu taşıma araçlarında, kalabalık ortamlarda kişinin yanındaki temassız özellikli karttan alışveriş yapılabilme riski tüketicilerin bu özelliğe tereddütle yaklaşmasına yol açar.

Tüm bu dolandırıcılık risklerine karşılık karttan bakiyeyi çeken POS cihazı isme kayıtlı olduğu için dolandırıcılığı yapan kişi kolaylıkla bulunabilir. Ayrıca her bir temassız işlem yapıldığında POS cihazından uyarı niteliğinde sesli bir sinyal gelmesi de dolandırıcılığın anında fark edilmesini sağlar. 

Temassız kredi kartı kaybolursa:

  • Dolandırıcılığı önlemek için kartın kaybolduğu fark edildiği anda telefon bankacılığı aracılığıyla kart kullanıma kapatılmalıdır.
  • Kart kapatılana kadar dolandırıcılar tarafından yapılan işlemler banka tarafından görüntülenir ve gerekli adli işlemler başlatılır.

Kredi Kartı Temassız Özelliği Nasıl Kapatılır?

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte kredi kartıyla alışverişin daha pratik hale gelmesi ve ödemenin saniyeler içerisinde tamamlanması için hemen her kredi kartında temassız işlem yapma özelliği bulunur. Yine de dolandırıcılık riskine karşı bazı tüketiciler bu özelliği kullanmayı istememektedir. Bu durumda bankadan yeni bir kart alan tüketicinin ilk olarak yapması gereken, talep ettiği kredi kartının temassız özelliğe sahip olmasını istemediğini belirtmektir. Bu şekilde yeni kredi kartı, temassız işlemlere kapalı olarak kullanıcıya iletilir. 

Bunun dışında temassız özelliğin kapatılması oldukça kolaydır. Telefon bankacılığı, internet bankacılığı veya şube kanalıyla bu özellik kullanıma kapatılabilir.

Temassız kredi kartı özelliği:

  • Telefon bankacılığıyla müşteri hizmetlerine bağlanılır. Müşteri hizmetlerine kredi kartı ve kimlik bilgileri verilir. Temassız kredi kartı özelliğinin kapatılması talep edilir.
  • İnternet bankacılığı kanalıyla da kredi kartının temassız özelliği kapatılabilir. Bu sayede banka şubesine gitmeden veya müşteri hizmetlerini aramadan temassız özelliğin kullanıma kapatılması mümkündür.
  • İnternet veya telefon bankacılığı kullanmayan kişiler doğrudan banka şubesine giderek temassız işlemlere kredi kartını kapattırabilir. Bunun için müşteri temsilcisine yazılı ve imzalı bir talimat verilmesi gerekir.

Müşteri memnuniyetini gözeten bankacılık politikaları sayesinde tüm bankalar kullanıcının talebi doğrultusunda en kısa sürede kredi kartını temassız işlemlere kapatır. Bu özelliği kapatan kart kullanıcıları daha sonra kararlarından vazgeçerse şube, internet bankacılığı ve telefon bankacılığı kanallarından herhangi biri aracılığıyla taleplerini şahsen banka yetkililerine ileterek temassız özelliği tekrar aktif hale getirebilirler.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.