Devlet Destekleri | Hibeler | Bankalar

Kredi Kartı Limiti Nasıl Belirlenir? Maaşın Kaç Katı Olabilir?

Kredi Kartı Limiti Nasıl Belirlenir? Maaşın Kaç Katı Olabilir?

Kredi kartları:

  • Yapılan alışverişin ödemesini ertelemek,
  • Ödemeyi taksitlendirmek ve
  • Cüzdanda nakit para taşımaya ihtiyaç duymamak gibi avantajlar ile günümüzde oldukça popüler bir ödeme aracı konumunda.

Online alışverişin de vazgeçilmez unsurlarından birisi olan kredi kartları, her vatandaş için belirli bir limit belirlenerek çıkartılır. Bu limit banka tarafından belirli koşullar göz önünde bulundurularak konulur. Kredi kartı limiti dolduğu zaman söz konusu kartla yeni bir alışveriş yapılması mümkün olmaz. Dolayısıyla limitin gelirle doğru orantılı olarak belirlenmesi ve kartın bilinçli bir şekilde kullanılması gerekir.

Kredi Kartı Limiti Hesaplaması Nasıl Yapılır?

“Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmelik” kapsamındaki kurallar ile belirlenen kredi kartı limitleri şu şekilde hesaplanır:

  • İlk kez kredi kartı temin edecek vatandaşlar için kartın kullanılmaya başlandığı ilk sene, kredi kartlarının toplam limiti belgelenmiş gelirin en fazla iki katı kadar olabilir,
  • İlk seneden sonraki dönemlerde ise kart kullanımına devam edilmesi halinde kredi kartlarının toplam limiti belgelenmiş olan gelirin en çok dört katı kadar olabilir.

Örnek bir hesaplama yapmak gerekirse:

  • Bir vatandaşın aylık toplam belgelenebilir gelirinin 3.000 Türk Lirası olduğunu düşünelim. İlk kez bir kredi kartı temin edecekse ilk sene için kart limiti (3.000 TL x 2) hesaplamasına göre 6.000 Türk Lirası seviyesinde olacaktır. İlk seneden sonraki dönemlerde ise kredi kartı limiti en çok (3.000 TL x 4) hesabına göre 12.000 Türk Lirası’na kadar çıkabilir.

Kredi Kartı Limiti En Az Ne Kadar Olur?

Yapılan yeni düzenlemeyle birlikte:

  • En düşük kredi kartı limiti 5200 Türk Lirası’na kadar çıkarıldı.
  • Kişinin belgelenebilir tek geliri asgari ücret seviyesindeki maaşı olsa bile 5200 TL kredi kartı limitine sahip olabilir. Dolayısıyla bu da maaşın yaklaşık üç katına denk geliyor.

En Yüksek Kredi Kartı Limiti Ne Kadar?

Maaşa göre kredi kartı limiti belirlendiği için belgelendirilmiş gelirinizin toplam 4 katına kadar kredi kartlarınızın limiti olabilir.

Örneğin:

  • 3.000 TL maaşla çalışıyorsanız ve A bankasından 4.000 TL limitli kredi kartınız varsa B bankasından alacağınız kredi kartının limiti maaşınızın dört katı olan 12.000 Türk Lirası’ndan 4.000 TL’nin çıkarılmasıyla elde edilen 8.000 TL’ye kadar olabilecektir.

Kredi Kartı Limiti Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Kredi kartı limiti öğrenmek için bankanızın internet şubesini ya da mobil uygulamasını kullanarak sorgulamanızı gerçekleştirebileceğiniz gibi çağrı merkezi numarasını arayarak müşteri temsilcisi ile iletişime geçebilir veya bankanın herhangi bir şubesine bizzat giderek yetkili ile görüşüp konu hakkında bilgi alabilirsiniz.

Ticari Kredi Kartı Limiti Nasıl Belirlenir?

Ticari kredi kartlarının limiti belirlenirken işletmenin büyüklüğü, yani ciro hacmi göz önüne alınır. Ticari kredi kartı için bankaya başvuru yapan esnaf ya da tacirlerin muhasebe kayıtları banka tarafından incelenir ve bunun sonucunda işletmeye özel bir limit belirlenir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.