Devlet Destekleri | Hibeler | Bankalar

Kredi Kartı Limiti Nasıl Düşürülür?

Kredi Kartı Limiti Nasıl Düşürülür?

Kredi kartı limit düşürme

Yaşamınızın her alanında maddi destekçiniz olan kredi kartları sunulan imkânlar ve ayrıcalıklar doğrultusunda da kişilere son derece cazip gelmektedir. Alışverişten vazgeçemeyenler, ödeme zorluğu çekenler, sunulan taksit imkânları, öğrencilerin acil ihtiyaçları, seyahat ve eğlence gibi birçok nedenle kullanılan kredi kartları bir noktadan sonra yetersiz gelebilmektedir. Bu aşamada kullanım limitinizi yani ödeme sınırınızı genişletmeniz mümkün olmaktadır. Bankalar, hem limit artırımı hem de limit düşürme imkanlarını kolaylaştırmıştır.

Kredi kartı limiti nedir?

Kullanmakta olduğunuz kartınızın maksimum kullanabileceğiniz miktar kredi kartı limitidir. Yani limiti 3000 TL olan kişi 1 TL dahi kullanamaması hali diyebiliriz. Ancak Kart sahibi kişiler limitlerinin yetersiz olduğunu düşündüklerinde bu limitleri yasal belgelerle kanıtlanmış gelirleri ile yükseltebilirler. İlk yıl için 2 katı olan kart limitiniz sonraki yıllar için en fazla 4 katı olabilmektedir.  Bu noktada kart limitinizin artması kişilerin belgelenmiş gelirleriyle paralel olduğu söylenebilir. Kart limitini arttırmak isteyenler Kredi Kartı Limiti Nasıl Arttırılır? başlıklı yazımızı okuyabilirler.

Eklenmesi gereken önemli hususlardan biri de bankaların limit artırımını neden onaylamadığıdır. Bu aşamada bankalar müşterilerin banka notlarını temel almaktadır. Ödemelerin düzenli olmadığı ya da yasal takip sürecinde olan kişiler için bankalar limit arttırma durumuna pek olumlu bakmamaktadır. Bankalar İleride karşılaşabileceği sorunlara bu yolla tedbir almaktadır.

Kredi Kartı limiti nasıl düşürülür?

Kredi kartı limitini nasıl düşürebiliriz?

Gerek bankadan gelen teklifler gerekse kişinin kendi başvurusu sonucu arttırılan limitler ilk aşamada cazip gelse de bilinçli yapılmayan harcamalar çığ gibi büyüyen borçlara yol açmaktadır. Katlanarak artan borçlar ödenmediğinde kişileri kuşkusuz ki ekonomik çöküntüye uğratmaktadır. Bu duruma bir dur demenin önemli yollarından biri de kart limitinizi bütçenize uygun olarak düşürmektir. Bu işlem için tüm bankalar sizlere kolaylıkla yardımcı olmaktadır. Ancak en önemli koşul kart borcunuzun olmamasıdır. Borcunuz varsa maalesef başvurunuz geri çevrilmektedir. Eğer herhangi bir borcunuz yoksa ve kart limitinizi düşürmek istiyorsanız bu durumu telefon bankacılığı ve bankanızın herhangi bir şubesinden yapabilirsiniz.

Müşteri hizmetleriyle yapacağınız görüşmelerde kimlik bilgileri ve güvenlik koşullarını tamamladığınızda dakikalar içinde işleminiz gerçekleşmektedir.

Banka şubelerinden yapmak istediğiniz kart limiti düşürme işlemi için ise bankalarda sizler için hazırlanmış hazır dilekçeleri doldurarak talepte bulunabilir ve kısa sürede işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Kart limitinizi yükseltme ve düşürme işlemlerini bütçenize göre belirlemek ve kartınızı bu doğrultuda kullanmak sizleri ilerideki yaşayacağınız maddi sorunlardan koruyacaktır. Ayrıca limit düşürme işlemlerinde ileride yapacağınız harcamaları da göz önüne alarak o oranla düşürme işlemi yapmanız gerekmektedir. Çünkü bir sonraki ay için aylık harcamalarınız düşeceğinden limitiniz eski oranla aynı olmayacaktır.

Bankaların Müşteri Hizmetleri için > TIKLAYIN

ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.