Devlet Destekleri | Hibeler | Bankalar

Kredi Kartı ile Vergi Borcu Nasıl Ödenir?

Kredi Kartı ile Vergi Borcu Nasıl Ödenir?

Kredi Kartı ile Vergi Borcu Ödeme

Her geçen gün dijitalleşen bankacılık konularında, artık hemen her şey bilgisayara göre dizayn ediliyor. Altyapı sistemleri öncelikle internet bankacılığına göre hazırlanıyor, test ediliyor. Öyle ki, artık bankalar bile şubesiz kuruluyor, hesaplar dijitalleşen internet dünyasında rahatlıkla açılabiliyor. Siz de herhangi bir bankada tek bir ürün sahibi olsanız bile artık ıslak imzasız olarak hesap açabiliyor ve kredi kartı yahut kredi ürünlerini rahatlıkla kullanabiliyorsunuz.

Devlet dairesine olan borçlar da bu minvalde, internetten ödenebilir hale geldi elbette. Geçtiğimiz yıllarda, e-devlet sistemi olmaksızın çok zorlanan bu işlemler, artık birkaç tıkla halledilebiliyor. Pek çok bankanın kredi kartı ile vergi borcu ödeme sistemi geliştirildiği gibi, dilerseniz devletin resmi sayfalarından da yine bu işi halledebiliyorsunuz. Bugün, kredi kartı ile vergi borcu ödeme konusunun kaç yolla halledilebileceğine dair bilgileri sizin için anlatacağız. Keyifli okumalar dileriz.

Kredi Kartı ile Vergi Borcu Nasıl Ödenir?

İnternet Bankacılığı Yoluyla Vergi Ödeme

Herhangi bir bankada kredi kartı sahibiyseniz, aynı zamanda internet bankacılığını da kullanabiliyor olmanız gerekiyor. İnternet bankacılığını kullanmak için bir internet bankacılığı şifresi yetiyor ve bunu alma yolları bankanıza göre değişiklik göstermekte; ancak en azından birkaç dakika içerisinde bu şifreye sahip olabileceğinizi de biliyoruz. Bununla birlikte, internet bankacılığında kredi kartınızla daha önce ödemeler ve işlemler yaptıysanız; zaten az ya da çok bu durumlara aşinasınızdır.

Eğer ödeme yapmaya aşina değilseniz, aşağıdaki sizi yönlendireceğimiz adımlarla, internet bankacılığı aracılığıyla kredi kartınızla vergi borcunuzu ödeyebilirsiniz. Kredi kartı ile vergi borcunuzu öderken aynı zamanda bankanızın kredi kartına ve markasına bağlı olarak taksitlendirme yapabilmeniz de mümkündür. Özellikle Gelir İdaresi Başkanlığı ile bağlantılı ve anlaşmalı olan bazı kredi kartlarına vergi taksitlendirmesi, komisyonsuz olarak yapılabiliyor.

  1. İnternet bankacılığı sistemine giriş yapın. Giriş yaparken, yabancı bir bilgisayardaysanız sanal klavye kullanmanızı tavsiye ediyoruz. İnternet bankacılığı şifrenizi öğrenmek içinse müşteri hizmetlerini arayabilirsiniz.
  2. Giriş yaptıktan hemen sonra, internet bankacılığı menüsünde “Ödemeler” kısmına gelin. Burada muhtemelen vergi & ceza ödemeleri kısmı minvalinde bir kısım bulunacaktır.
  3. Bu bölümü bulduktan hemen sonra bir sonraki adımınız hangi vergiyi ödeyeceğinizi seçmek zira pek çok bankada, pek çok vergi tipinin ödemesini yapabiliyorsunuz. Hangi vergi tipinde ödeme yapacaksanız onu seçin ve işlemi bilgilerinizi girerek tamamlayın.

Yukarıdaki işlemler hemen her internet bankacılığı sisteminde aynı şekilde işlemektedir. Herhangi bir sorunda bankanızın müşteri hizmetleri ile görüşebilir ve vergi ödemenizi uzaktan da onların yardımıyla kredi kartı hesabınızla gerçekleştirebilirsiniz. İnternet bankacılığının aksilik çıkardığı durumlarda yahut masaüstü bilgisayarınızın olmadığı durumlarda ise; mobil bankacılık yoluyla kredi kartınızdan vergi ödeme seçeneğini değerlendirebilmeniz mümkündür.

Mobil Bankacılık Yoluyla Vergi Ödeme

Günümüz internet dünyasında her bankanın akıllı cihazlar için uygulamaları mevcut. Android, iOS, Windows Phone gibi mobil işletim sistemleri için çıkarılan bu uygulamalarda; internet bankacılığında yapabildiğiniz pek çok işi rahatlıkla yapabiliyorsunuz. Genelde, bu uygulamaları kullanmak da internet bankacılığını kullanmaktan daha kolay olabiliyor zira elinizdeki telefon çoğu zaman bilgisayardan daha kullanışlı olabiliyor.

Aşağıdaki adımları izleyerek, mobil bankacılık yoluyla verginizi kredi kartı hesabınızdan ödeyebilirsiniz. İlk kez mobil bankacılık deneyimi yaşıyorsanız; bir mobil bankacılık şifresi edinmek için öncelikle müşteri hizmetlerini aramanız gerekmektedir zira, kredi kartı şifrenizle mobil bankacılık şifreniz aynı değildir; sıfırdan belirlenmelidir.

  1. Mobil bankacılık uygulamasını akıllı telefonunuza yükledikten ve şifrenizi müşteri hizmetlerinden edindikten hemen sonra, sisteme T.C. Kimlik numaranız yahut müşteri numaranız ile giriş yapın.
  2. Zaman aşımı yapmamaya dikkat ederek öncelikle “Ödemeler” menüsüne gelin. Pek çok mobil bankacılık uygulamasında bir kategori olarak bulunmaktadır. Sonrasında ise vergi & cezalar kısmını bulmanız gerekiyor. Bu, ayrıksı olarak sadece “Vergiler” olarak da belirlenmiş olabilir.
  3. Son adım olarak hangi vergi tipinin ödemesini gerçekleştireceğinizi bulmanız gerekiyor. Sonrasında gerekli bilgilerinizi girerek, kredi kartı hesabınızdan ödemenizi gerçekleştirebilir; dilerseniz -kredi kartınız da destekliyorsa- taksit yapabilirsiniz.

Yukarıdaki üç adım, çoğu zaman her mobil uygulamada aynıdır ancak bazı mobil bankacılık uygulamaları günümüzde vergi ödemesini desteklemiyor olabilir. Bu konuda müşteri hizmetlerini arayabilirsiniz.

GİB İnternet Vergi Dairesiyle Vergi Ödeme

Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) adı ile hizmet veren devlet kurumunun “internet vergi dairesi” sistemiyle de, kredi kartınızdan vergi ödeyebilmeniz mümkün kılınıyor. İsterseniz masaüstünde, bilgisayarınızla; isterseniz cep telefonunuzdan vergi ödemelerini intvd.gib.gov.tr üzerinden gerçekleştirebiliyorsunuz. Responsive bir tasarımı bulunan İnternet Vergi Dairesi’nin rahatlıkla her cihaza uyumlu bir sürümü bulunabiliyor. Siteye giriş yaptıktan hemen sonra, aşağıdaki menülerde vergi tiplerini görebilirsiniz. Bunlardan hangisinin ödemesini yapmak istiyorsanız; ona tıklamanız yeterli. Açılan pencere; sizi kullanıcı bilgilerinizi girmeye yöneltecektir. Kullanıcı bilgilerinizi pek çok yöntemle girebiliyorsunuz. T.C. Kimlik numaranız yahut vergi bilgileriniz bunların başlıcaları. Giriş yaptıktan hemen sonra ise yeni bir pencere sizi bekliyor.

Karşınızda, anlaşmalı bankalar bulunuyor ve siz herhangi birini seçtikten, kart bilgilerinizi girdikten sonra ödemenizi direkt olarak gerçekleştirebiliyor yahut kartınızın desteklediği kadarıyla verginizi de taksitlendirebiliyorsunuz. Taksitlendirme işleminde bankalara göre komisyon alımı gerçekleşebiliyor ve bu genelde olmuyor. Kredi kartıyla vergi borcu ödemek, GİB internet vergi dairesi üzerinden epey kolay. Herhangi bir problemde dilerseniz müşteri hizmetlerini arayabilir, dilerseniz bankanızın internet şubesi destek hattı ile rahatlıkla görüşebilirsiniz. GİB, özellikle anlaşmalı olduğu bankalardan 7/24 ödeme alabilirken bazı bankalardan belli saatlerde ödeme alıyor ve bu duruma dikkat etmeniz gerekiyor.

Siz de, kredi kartı ile verginizi ödemek istiyorsanız; yukarıdaki yöntemlerden herhangi birini kullanarak ödemelerinizi zamanında gerçekleştirebilir; kredi kartınızla vergiye taksit dahi yaptırabilirsiniz. Geçtiğimiz dönemde epey zorlu ve güvensiz bir süreç olsa da, günümüzde kredi kartı ile vergi borcu ödemek çok basit.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.