Devlet Destekleri | Hibeler | Bankalar

Kredi Kartı ile Kredi Kartı Borcu Ödenir mi?

Kredi Kartı ile Kredi Kartı Borcu Ödenir mi?

Kredi Kartı ile Kredi Kartı Ödemek

Şu dönemde hemen hepimizin az da olsa kredi kartı borcu bulunmakta ve kredi kartı ile kredi kartı borcu kapatabilir miyiz? diye düşünmekteyiz. Halk arasında “takla attırmak” tabiriyle bilinen bu eylemi gerçekleştirebilirsiniz. Bankalara olan borcu borçla kapatmak her ne kadar tavsiye edilmeyen bir seçenek olsa da bazı durumlarda çıkar yolu bulunamıyor ve kredi notu puanını düşürmemek, borcun faizle artmasının önüne geçmek için tercih edilebiliyor. Bu yazımızda bu işlemi nasıl yapacağınızı detaylarıyla bulabilir, aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz.

Kredi Kartı ile Kredi Kartı Borcu Nasıl Ödenir?

Bunun için borcunu ödeyeceğiniz kredi kartından daha fazla limiti olan bir kredi kartınız olmalıdır. Limiti bulunan kredi kartınız üzerinden nakit avans veya taksitli nakit avans çekerek borcunuzun olduğu kredi kartına yatırarak borcunuzu ödemiş, bir diğer deyişle ertelemiş olursunuz. Nakit avans çekme işlemi için bankaların uyguladığı bir dizi prosedür bulunmaktadır. Banka nakit avans kullandırmak için kredi kartını da düzenli kullanmanızı istemektedir.

Nakit avans limiti genelde kredi kartı limitinizin %25‘ini geçmemektedir. Kartınızı düzenli olarak kullanıyorsanız ve daha önce nakit avans çekimi yaparak aksatmadan ödediyseniz bu limitin daha yüksek olması muhtemeldir.

Ayrıca bkz: Kredi Kartından Nakit Avans Nasıl Çekilir?

Bu işlem için nakit avans çekeceğiniz kredi kartınızın ATM’sine giderek kartınızı yerleştirip şifrenizi girin. Gelen menüde “Nakit Avans” seçimini yaptıktan sonra karşınıza taksitli nakit avans ya da normal nakit avans seçenekleri çıkacaktır. Burada bilmeniz gereken eğer normal nakit avans çekimi yaparsanız nakit avans işlem ücreti ödersiniz. Taksitli nakit avans seçeneğinde ise vadenin zamanına göre ücret olarak faiz + BSMV (Banka Sigorta Muamele Vergisi) alınır.

Nakit Avansın Artı ve Eksileri

Anlık ihtiyaçları karşılamak için iyi bir seçenektir. Gün içerisinde çeşitli nakit miktarları gerektiğinde mantıklı bir tercih olarak kullanılabilir. Ancak uzun süreli kullanımlar için çok mantıklı değildir çünkü ekstra faiz işleyeceğinden dolayı zararlı çıkmanız kaçınılmazdır.

 

ETİKETLER: ,
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.