Devlet Destekleri | Hibeler | Bankalar

Kredi Kartı İçin 3 Ay Asgari Ödeme Yapılırsa Ne Olur?

Kredi Kartı İçin 3 Ay Asgari Ödeme Yapılırsa Ne Olur?

Bankaların vatandaşlara çeşitli koşullar kapsamında verdiği kredi kartları, ödemeleri ertelemek, alışverişleri taksitlendirerek ödemeyi daha kolay hale getirmek gibi çeşitli avantajlar sunarken diğer taraftan da işlerin kötüye gitmesi, borcun ödenememesi gibi durumlarda bazı riskler teşkil etmektedir. Bu nedenle kredi kartı ile alışveriş yaparken ödeme adımlarını bilmek gerekmektedir.

Kredi kartı ile alışveriş yapanlar her ay bir ekstre alırlar ve bu ekstrede borçlarının toplam tutarı ile asgari ödeme tutarı yazılı olur. Vatandaşın bankaya karşı yükümlülüğünü yerine getirmesi için ekstrede yazılı olan toplam borç tutarını ya da en azından asgari ödeme miktarını ödemesi gerekir. Kredi kartı asgarinin altında ödeme yapılması halinde veya hiçbir ödemenin yapılmaması durumunda çeşitli yaptırımlarla karşı karşıya kalınabilir.

Kredi Kartı Asgari Ödeme Yapılırsa Ne Olur?

Kredi kartı borcunun asgari tutarını ödemek:

  • Birtakım dezavantajları beraberinde getirir.
  • Her şeyden önce asgari tutar ödendiği zaman kalan borç için faiz işlemeye başlar ve bankaya olan borç yavaş yavaş kabarır.
  • Buna ek olarak borcun tamamını ödemek yerine asgari tutar ödediğiniz sürece kredi notunuzda düşüş meydana gelecektir. Doğal olarak bu durum ileride kredi kartı ya da kredi almak istemeniz halinde size bazı sıkıntılar çıkarabilir.

Kredi kartının asgari tutarını ödemenin zararları bunlarla da sınırlı değildir. Kredi notu bankaların size güven duymasını sağlayan bir değerlendirme ölçütü olduğu için notun düşmesi ileride kredi çekerken zorluklar yaşamanıza neden olacaktır. Diğer taraftan bir yıl içerisinde üç defa asgari tutarın altında ödeme yapmanız halinde tüm borcunuz kapanana dek banka, kredi kartınızı kullanıma kapatacaktır.

Kredi Kartı Asgari Ödeme Yapılmazsa Ne Olur?

Kredi kartı ekstresinde yazılı olan asgari tutardan daha düşük bir miktarın ödenmesi ya da hiç ödeme yapılmaması halinde süreç şu şekilde işleyecektir:

  • Arka arkaya üç ay boyunca kredi kartının asgari ödeme tutarı ödenmez ya da geciktirilirse kart kullanıma kapatılır.
  • Kapatılan kredi kartını yeniden kullanıma açtırmak için tüm borcun ödenmesi gerekir.

Kredi Kartı Sürekli Asgari Tutar Ödemek Mümkün müdür?

Kredi kartı borcunu sürekli asgari tutarda ödemek mümkündür. Her ne kadar asgari tutarın altında ödeme yapılması bir süre sonra kredi kartının kullanıma kapatılmasına sebep olacaksa da asgari tutar kadar ödeme yapılması durumunda kartın kapatılmasına yönelik bir durum söz konusu değildir. Bu durumda sadece kredi notunun düşmesi ve ekstra faiz yükümlülüğü gibi dezavantajlar ortaya çıkar.

Kredi Kartı 3 Kez Asgari Ödeme Yapılırsa Ne Olur?

Üç defa kart borcunuzun asgari tutarını ödemenizde herhangi bir sakınca yoktur.

Kredi kartı borçlarınızı öderken:

  • Bir yıl içinde toplamda üç defa asgari tutarın altında ödeme yapmanız halinde banka kredi kartınızı kullanıma kapatır.
  • Buna bağlı olarak hem kredi notunuz düşmüş olur hem de kartınızı kullanarak herhangi bir alışveriş yapamazsınız.
  • Dolayısıyla bir yıllık süre içerisinde iki defa asgari tutarın altında ödeme yaptıysanız üçüncünün olmaması için özen göstermeniz sizin için daha iyi olacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.