Devlet Destekleri | Hibeler | Bankalar

Kredi Kartı Hesap Kesim Tarihi Nasıl Değiştirilir?

Kredi Kartı Hesap Kesim Tarihi Nasıl Değiştirilir?

Kredi kartı hesap kesim tarihi nasıl değiştiriliyor; Kredi kartınızın hesap kesim tarihi aralıkları, ödemeleri yapabilmeniz için oldukça önem taşımaktadır. Ayın 15’inde maaş alan biri için kredi kartı hesap kesim başlama tarihi en az ayın 16-17’sinde olmalıdır. Bu hesap kesim tarihi kimi zaman değiştirilmek istenebilir.

Kredi Kartı Hesap Kesim Tarihi

Gelir kaynaklarınızın tarihinde herhangi bir değişim olursa bunu mutlaka kredi kartı ekstrenizde de yapmalısınız. Makalemizin devamın kredi kartı son ödeme tarihi değiştirme işlemleri anlatılacaktır. Buyurun beraber bakalım:

Kredi Kartı Hesap Kesim Tarihi Nasıl Değiştirilir?

Kredi kartı hesap kesim tarihi nedir?

Ay boyunca yaptığınız harcamaları ödemeniz için banka tarafından belirli bir aralık seçmeniz istenir. Bu aralığa kredi kartı hesap kesim tarihi veya kredi kartı son ödeme aralığı denebilmektedir. Kredi kartına olan borcunuzu da bu aralıkta ödemeniz istenir. Eğer bu aralığın dışında ödeme yaparsanız harcamalarınız için faiz işlemeye başlayacaktır. Faiz işlemesini istemiyorsanız borcunuzun tamamını da ödemeniz gerektiğini unutmayın.

Kredi kartı hesap kesim tarihi nasıl olmalı?

Eğer siz de kredi kartı kullanıyorsanız mutlaka hesap kesim tarihini duymuşsunuzdur. Peki en uygun hesap kesim tarihi nedir? Kredi kartı hesap kesim tarihi nasıl olmalıdır? Bu soruların yanıtı kişiden kişiye değişkenlik gösterebilmektedir.

Eğer maddi durumunuz iyiyse sizin için çok önem arz etmeyecek bu soru asgari ücretli için büyük bir sorun haline gelebilir. Örneğin maaşını ayın 1’inde alan bir kişinin kredi kartı son ödeme tarih aralığı 15-22 ise ödemede güçlük çekecektir. Ayın 1’inde maaş alan biri için en uygun tarih aralığı maaşını aldıktan 2-3 gün sonra başlayan bir hesap kesim tarih aralığıdır. Aşağıda birkaç örnekle netleştirelim;

Ayın 1’inde maaş alanlar için en uygun hesap kesim tarihi: İlk hafta ya da 3-11 arası

Ayın 15’inde maaş alanlar için en uygun hesap kesim tarihi: İkinci hafta ya da 17-25 arası

Kredi kartı hesap kesim tarihi nasıl değiştirilir?

Kredi kartı hesap kesim tarihini değiştirmek bankadan bankaya farklılık gösterebilmektedir. Ancak bir çok bankada online işlemlere giriş yaptıktan sonra kredi kartı sekmesinden bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Bazı kredi kartlarında tarih aralığı seçebileceğiniz gibi bazılarında da sadece hafta seçebiliyorsunuz. Aşağıda popüler kredi kartlarının hesap kesim tarihi değiştirme işlemleri açıklanmıştır.

Garanti Bankası Bonus Hesap Kesim Tarihi Değiştirme

Garanti Bankası bonus kredi kartı hesap kesim tarihi değiştirme işlemi için cep şube veya internet şubesini kullanabilirsiniz. Garanti Bankası internet bankacılığı şifrenizi bilmiyorsanız buraya tıklayarak öğrenebilirsiniz. İnternet bankacılığına giriş yaptıktan sonra aşağıdaki adımları izlemeniz yeterli olacaktır.

 1. Ana ekrandan “Kart” ardından “Kredi Kartı” seçeneğini seçin.
 2. Açılan ekrandan “Kart Bilgileri” kısmını bulun ve tıklayın.
 3. Ödeme Bilgileri kısmından Düzenle’yi tıklayın.
 4. Gelen ekrandan Ödeme Haftası kısmından dilediğiniz haftayı seçebilirsiniz.

İş Bankası Maximum Hesap Kesim Tarihi Değiştirme

Garanti Bankası’nda olduğu gibi İş Bankası’nda da yapılacak işlemler birbirine oldukça benzer. İş Bankası internet şubesine giriş yaptıktan sonra aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

 1. Ana ekrandan Kartlarım > Kart İşlemlerim > Hesap Kesim Tarihi Değiştirme adımlarını takip edelim.
 2. Açılan ekrandan Hesap kesim tarihini değiştireceğiniz kredi kartını seçiniz ve alt kısımdan da tarihi seçiniz.

Yapı Kredi Worldcard Hesap Kesim Tarihi Değiştirme

Yapı Kredi bankasının sunmuş olduğu Worldcard’a sahip kişilerin kredi kartı hesap değiştirme işlemleri de diğer bankalarla benzerlik göstermektedir. Adımlar genellikle birbirine benzer olduğu için bulmanız zor olmayacaktır.

 1. İlk olarak Yapı Kredi internet şubesi veya cep şubesine girin.
 2. Ardından kredi kartı sekmesini seçin.
 3. Sonrasında ise hesap kesim tarihi değiştirme bölümünü bulup kredi kartı son ödeme tarihinizi değiştirin.

Akbank Axess Hesap Kesim Tarihi Değiştirme

Akbank kredi kartı hesap kesim tarihi değiştirme işlemi için aşağıdaki adımları izleyin.

 1. Akbank Direkt’e giriş yapın.
 2. Karşınıza listelenen kredi kartlarından hesap kesim tarihini değiştirmek istediğinize tıklayın.
 3. Sonrasında ekranın sağ üst köşesinde bulunan “Ekstre” kısmına tıklayın.
 4. Karşınıza ekstre detayları çıkacak. Bu sayfada yine sağ üst köşede bulunan “Periyot” kısmından hesap kesim tarihinizi değiştirebilirsiniz.

Yukarıdaki bankaların dışında bulunan bir çok bankada da işlem ayrıntıları benzerlik göstermektedir. Ziraat Bankası, QNB Finansbank, Denizbank, Odeabank, Halkbank ve Vakıfbank müşterileri de yukarıdaki adımlardan örnek alarak kendi kredi kartlarının hesap kesim tarihini değiştirme işlemini gerçekleştirebilirler.

Kredi kartı limit bilgileri için > TIKLAYIN!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.