Devlet Destekleri | Hibeler | Bankalar

Kredi Kartı Güvenlik Kodu Nedir? Nerede Yazar?

Kredi Kartı Güvenlik Kodu Nedir? Nerede Yazar?

Günümüzün en çok kullanılan ödeme araçları arasında yer alan kredi kartı, nakit taşımaya gerek kalmadan alışveriş imkanı ve ödemelerinizde büyük kolaylıklar sağlar. Kredi kartı aracılığıyla hem peşin hem de taksitli alışveriş yapma olanağı mevcuttur. Acil durumlarda nakit ihtiyacı kredi kartıyla karşılanabilir. İnternet üzerinden yapılan alışverişlerin de öncelikle ödeme aracı kredi kartıdır. Kredi kartı kullanımı fırsatlarının ve kullanım alanlarının bu şekilde artmasıyla birlikte birtakım güvenlik önlemlerinin alınması da zorunlu hale gelmiştir. Kart kullanıcılarının güvenliklerinin sağlanabilmesi için bankalar tarafından alınan önlemler arasında CVV olarak adlandırılan kredi kartı güvenlik kodu da yer alır. CVV kredi kartının arkasında yer alan 3 haneli sayıdır. 

İçeriğimizde Neler Var?

Kredi Kartı Güvenlik Kodu Nedir?

CVV nedir sorusu en basit şekilde:

  • CVV’nin kredi kartı kullanıcılarının bilgilerini korumak ve güvenliğini sağlamak için geliştirilmiş bir kod olduğu söylenerek cevaplanabilir.
  • CVV 3 veya 4 rakamdan oluşur ve kredi kartının arka yüzünde yer alır.
  • Söz konusu rakamlar 3 haneden fazla ise CVV2 olarak adlandırılır.
  • CVV2 nedir sorusuna cevap olarak kredi kartının arka yüzündeki sağ üst köşede bulunan 4 haneli güvenlik sayısının son 3 hanesinin tanımı olduğu bilgisi verilir.

İlk kez 2001 yılında Visa tarafından kullanılmaya başlanmıştır.

  • Mastercard sisteminde CVC,
  • Visa card sisteminde ise CVV olarak adlandırlır.
  • Amerixan Express kartlarında ise CID adıyla bilinir. Bu güvenlik kodu sadece kredi kartının üzerinde yazar ve başka hiçbir evrakta bulunmaz. Kod kişiye özeldir ve yalnızca kart sahibinin bilmesi gerekir.

İnternet üzerinden yapılan alışverişin yaygınlaşmasıyla birlikte fazladan güvenlik önlemlerine ihtiyaç duyulmuştur. Kredi kartı bilgilerinin diğer kişiler tarafından kullanılmaması ve kişiye özel kalması kart kullanıcısının mali güvenliği için bir zorunluluktur. Kredi kartı dolandırıcılığının önlenmesini sağlayan CVV güvenlik kodunun önemi bu şekilde açıklanabilir. Güvenlik kodu olmadan internet üzerinden yapılan alışveriş işlemi tamamlanamaz. Sadece kredi kartı sahibinin bilgisinde olan bu kod ile alışveriş güvenliği sağlanmış olur. 

CVV Nasıl Bulunur?

Kredi Kartı Güvenlik Kodu Nedir?

Kredi kartı CVV kodu öğrenme işlemi oldukça basittir.

Bunun için:

  • Kartın arka yüzündeki imza bandına bakmak yeterlidir.
  • İmza bandındaki rakamların son 3’ü güvenlik kodu olarak kabul edilir.
  • Bu kod sayesinde kart kullanıcısı internet üzerinden güvenle alışverişini yapabilir.

Ancak bazı hallerde CVV kodu silinmiş olabilir. Bu durumda yapılması gereken ilgili banka şubesine giderek veya bankanızın müşteri hizmetlerini arayarak güvenlik kodunu öğrenmektir. Banka yetkilisi kart kullanıcısına güvenlik kodunu vermeden önce bazı kimlik bilgilerini sorar. Sorularına doğru cevaplar alamazsa CVV kodunu vermez.

Kredi kartı güvenlik kodu silinmiş ise yapılması gerekli olan işlem bankadan kredi kartının yenilenmesini talep etmektir. CVV’nin silinmesi gibi hallerde banka tarafından kredi kartının yılda 2 kez ücretsiz olarak yenilenmesi mümkündür.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.