Devlet Destekleri | Hibeler | Bankalar

Kredi Kartı Borcu Nasıl Azaltılır?

Kredi Kartı Borcu Nasıl Azaltılır?

Kredi kartı her ne kadar kişilerin yaşantısını kolaylaştırıyor olsa da gereksiz yere kullanılıp borç batağına saplanmasına sebep olabilir. Bu nedenle kredi kartınızı bilinçli şekilde kullanmanızı öneririz.

Kredi kartı borcunu birikmiş olan kişiler öncelikle bu borcu azaltmanın yollarını aramaya sonrasında ise bu borçlardan tamamen kurtulmanın yollarını aramaya çalışmaktadır. Kredi kartı borcunu azaltmak borçlardan kurtulmanızın yanında kredi notunun da yükseltilmesine yardımcı olmaktadır. Çünkü kredi notu sadece kredi borçlarından değil, aynı zamanda kredi kartı borçlarından da etkilenmektedir. Şimdi detaylı bir şekilde kredi kartı borcunu azaltmak için yapabileceklerinize bakacak olursak:

Ayrıca Bakınız: Kredi Kartı Borcu Nasıl Ödenir?

Kredi Kartı Borcunu Azaltma Yöntemleri

Artık kredi kartınızı kullanmamaya çalışın

Evet, yapmanız gereken ilk şey kesinlikle gelecek alışverişlerinizde mümkün olduğunca kredi kartınızı kullanmamanızdır. Çünkü siz kartı kullandıkça borcunuz artacak ve dibe battıkça batacaksınız. Kredi kartınızı kullanmamak için evde bırakabilir, evdekilerden bulamayacağınız bir yere saklamalarını rica edebilirsiniz.

Harcamalarınızı minimum seviyeye indirin

Kredi kartı borçlarınız biriktiyse ve bunu bir anda kapayacak para elinize geçmeyecekse her ay daha az harcama yaparak arta kalan parayı kredi kartına yatırmalısınız. Bunun yanında çok kullanmadığınız ya da hiç kullanmadığınız herhangi bir ürününüz varsa bunu internet üzerinden satışa sunarak para elde edebilirsiniz. Dışarıda yemek yemek, içki içmek, konsere gitmek, çok ihtiyacınız olmasa da kıyafet almak gibi ekstra ihtiyaçlarınıza bir müddet ara vermeniz gerekmektedir.

Otomatik ödeme talimatı verin

Kredi kartı borçlarının her ödenmediği dönemde üzerine faiz işlediğini biliyor olmalısınız. Kredi kartı borçlarına ek olarak bir de faiz ödemek istemiyorsanız kredi kartının her ay ödenmesi gereken taksit tutarının hesabınızdan otomatik olarak çekilmesi için talimat vermeniz yararınıza olacaktır. Bu yöntem ayrıca size zamandan da  kazandıracaktır.

Elinize geçen ekstra tutarları kredi kartına yatırın

Standart maaşınızın haricinde elinize çeşitli yerlerden para geçebilir. Örneğin arkadaşınıza vermiş olduğunuz borçtan ötürü unuttuğunuz bir alacağınız varsa ve bu para size geri döndüyse paraya hiç dokunmadan kredi kartınıza yatırmanız borcunuzu azaltmak için atılacak en iyi adımlardan biridir.

Borçlarınızı sürekli bir yere yazarak takip edin

Borçlarınızı ödedikten sonra aylık olarak bir bütçe yapın. Bütçede ne kadar ödediğiniz ve ne kadar borcunuzun kaldığı yazsın. Bu sayede borçlarınızın azaldığını gözlemleyerek kendinizi motive etmiş olursunuz. Her motive ediliş sizi hedefinize bir miktar daha yaklaştıracaktır.

Arkadaşlarınızla borç ödeme konusunda bir yarış içine girin

Sizin gibi kredi kartı borcu olan diğer arkadaşlarınızla yarışarak birbirinizi bu konuda motive edebilirsiniz. Hem bu şekilde yaparak kredi kartı borcunu azaltma işini daha eğlenceli bir hale getirmiş olursunuz. Hele ki rekabet etmekten hoşlanan bir yapınız varsa bu yolda gerçekten kısa zamanda büyük mesafe alabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.