Devlet Destekleri | Hibeler | Bankalar

Kredi Kartı Borcu Artı Gözüküyor, Bu Ne Anlama Geliyor?

Kredi Kartı Borcu Artı Gözüküyor, Bu Ne Anlama Geliyor?

Kredi kartı borcu artı gözüküyor, bu ne anlama geliyor; Kredi kartı borcu artı gözüküyor veya borç hanesinde artı bir tutar olduğunda, genelde vehme kapılıp yanlış bir şey olduğuna dair teoriler oluşturabilirsiniz. Özellikle, bu tutar kullanmadığınız bir kredi kartında aniden karşınıza çıkarsa. Örneğin, bir yıldır bir kredi kartınızı kullanmıyorsunuzdur ve aniden tarafınıza bir mail ile hesap özeti gelebilir.

Kredi Kartı Borcu Artı Gözüküyor

Kullanmadığınız bir kartın hesap özetini açtığınızda hemen her şeyin “0.00 TL” olması beklenirken “+108,73 TL” gibi kredi kartı borcu artı gözüküyor ise kesinlikle endişe etmenize hiç gerek yok!

Kredi kartında oluşan artı bakiyeler, genellikle belli yasaların çıkmasından yahut yanlış anlaşılmalardan ötürü tarafınıza geri ödenen tutardır. Örneğin, kredi kartı aidatınızı iptal etme dilekçesi vermişsinizdir ve bu dilekçe bir yıl sonra onay almıştır; evet, güç bir ihtimal ancak bunların oluşma durumunda, tarafınıza tutar iade edilecektir. İade edilmesi halinde de, bir yıl sonra da olsa kredi kartınızda artı bakiye oluşabilir.

Ayrıca, 40.000 TL’ye kadar kullanabileceğiniz ve günlük yaşantınızdaki ihtiyaçlarınız karşılamak üzere hazırlanan CarrefourSA Faizsiz Kredi imkanı hakkında bilgi sahibi olmak için yazımızı ziyaret edebilirsiniz.

Hesap Özeti Borcu Nedir?

Kredi kartı hesap özeti, kredi kartınızın hesap kesim tarihine kadar yaptığınız harcamaları sizlere gösteren kağıt / belge / rapordur. Geçtiğimiz yıllarda posta yolu ile evinize matbu biçimde gelen bu belgeler, günümüzde genelde e-posta yolu ile alınmakta yahut alınması tercih dahi edilmemektedir. Türkiye’de hala posta kullanımı ve matbu hesap ekstresi söz konusudur ancak e-hesap özeti belgesine teşvik, belli kredi kartı kampanyaları ile devam etmektedir.

Kısaca, hesap özeti için o ay yapmış olduğunuz ve kredi kartınızdan alınan, kredi kartınıza yatırılan tüm tutarların dökümü diyebiliriz. Hesap özeti borcu ise o ay ödemeniz gereken borcu sizlere yansıtır. Asgari tutar, ana borç tutarı ve gecikme faizi varsa, hesap özeti borcunda o ay bulunur. Peki “Kredi kartının sadece asgarisini ödersem ne olur?” diye merak ettiniz mi? Detayları ilgili yazımızda bulacaksınız.

Hesap Özeti Borcu ile Güncel Borç Arasındaki Fark

Hesap özetinde bulunan borç, o ay özelinde ödemeniz gereken borca eşittir. Örneğin, taksit öteleme seçeneği ile diğer aya ertelediğiniz bir borç; hesap özeti borcunuzda bulunmaz. Bu borç, güncel borçtur ancak ödemenize o ay özelinde gerek yoktur. Bu sebepten, güncel borç genel olarak tüm borçları içerisinde alırken, hesap özeti borcunun o ay özelinde borçları ele aldığını söyleyebiliriz. Sizin her ay, hesap özeti borcunu ödeme zorunluluğunuz bulunur, güncel borç tutarı ise ödemenizin zorunlu olmadığı, sadece gösterilen toplam borç tutarıdır. Ayrıca Kredi Kartı Borcu Nasıl Azaltılır? diye merak edenler için hazırladığımız yazımıza da bir göz atmanızı öneriyoruz.

Kredi Kartı Artı Bakiye Nedir?

Kredi kartı artı bakiye, başta da belirttiğimiz gibi kredi kartınıza ansızın düşen bakiyeler olarak bilinirler. Örneğin, bazı e-ticaret sitelerinde dönem dönem problemler oluşabilir ve sepetinizdeki alışveriş ögeleri onaylanmasa bile kartınızdan para çekilebilir. Bu gibi durumlarda, eğer taksitli işlem yaptıysanız, iade süreci de tarafınıza taksitle yapılır. Yani, 60 Liralık bir alışverişi 6 taksite böldüyseniz, iade süreci de 6 taksitle, ayda 10 TL şeklinde yapılır ve kredi kartınıza “+10 TL” bakiye her ay düşer. Böyle durumlarda kredi kartı artı bakiye oluşabilirken, iptal edilen ödemelerde de bu durumlarla karşılaşabilirsiniz. Örneğin, kredi kartı aidatına itiraz edersiniz ve bu itirazınız aylar sonra kabul edilebilir. O aylarda, çekilen pek çok kredi kartı aidatı tutarı ise tarafınıza “artı bakiye” olarak geri dönebilir.

Ayrıca, faizsiz kredi imkanı sağlayan bankalar arasında bulunan Akbank Faizsiz 5000 TL Kredi imkanından yararlanmak için ilgili yazımızı okuyabilir ve acil nakit ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.

Kredi Kartı Eksi Bakiye Nedir?

Kredi kartı eksi bakiye ise tıpkı artı bakiye gibi oluşan bir durumdan ibarettir. Örneğin, kredi kartı asgari ödemenizi yaptıktan sonra taksitlendirdiğiniz pek çok alışveriş, asgari ödemenizden yeniden çekilir ve borcunuz otomatik olarak yeniden oluşur; ancak, o ay sizden alınacak taksit ödemeleri, eğer ödediğiniz asgari borçtan fazla ise kredi kartı eksi bakiye oluşur.

Örnekle açıklamak gerekirse, siz bu ay 400 TL asgari ödeme yaptınız ve kredi kartınızda kullanabileceğiniz tek limit de bu 400 TL. Bunu hem taksitler, hem de kişisel harcamalarınız bitirebilir ancak o ay periyodik olarak sizden alınacak bir ödeme de; alınmak durumundadır. Banka tarafından kredi kartınıza bu gibi durumlarda eksi bakiye tanımlanır ve ödemeler alındıktan sonra tutar eksi bakiyeye yansır. Yani, limiti bitirdikten sonra D&R veya herhangi bir başka yerden aldığınız kitabın 5. taksitinin günü gelebilir, bu tutar sizden çekilebilir ve size “-50 TL” bir eksi bakiye çıkarılabilir.

Bu yazımızda “kredi kartı borcu artı gözüküyor” ve “kredi kartı borcu artı gözüküyorsa ne yapmam lazım” diyenler için konuya dair detaylardan bahsettik. Bütün bunlara ek olarak, faizsiz kredi imkanları dahilinde İstanbulKart Faizsiz Kredi ve Aktif Bank Faizsiz Kredi imkanını kullanarak kısa süreli kredi imkanından yararlanabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.