Devlet Destekleri | Hibeler | Bankalar

Kredi Kartı Asgari Ödemesi Nasıl Hesaplanır?

Kredi Kartı Asgari Ödemesi Nasıl Hesaplanır?

Kredi kartı kullanımı, dünyanın pek çok yerinde olduğu gibi ülkemizde de oldukça yaygındır. Kredi kartı sayesinde bireyler yanlarında nakit para olmasa bile diledikleri gibi alışveriş yapabilmekte, hatta alışverişlerini anlaşmalı olan kurumlar aracılığı ile taksitli bir şekilde gerçekleştirebilmektedir. Bunun dışında kredi kartı ile nakit avans çekme durumu da bulunuyor.

Her ay bankalar tarafından kesilen ve müşterilerine gönderilen ekstreler sayesinde kart sahipleri bankalara olan kart borçlarını ödemektedir. Kredi kartı borcu ile ilgili birçok kişinin bildiği konulardan birisi şüphesiz kredi kartı asgari ödeme tutarıdır. Bu tutar sayesinde birçok kişi kredi kartının borcunu istediği zaman erteleyebiliyor, sadece kart borcunun asgari tutarını yatırarak o ayı geçiriyor. Elbette bu tutar belirli bir prosedüre göre hesaplanıyor. Peki kredi kartı asgari ödemesi nasıl hesaplanır? beraber bakalım.

Kredi Kartı Asgari Ödemesi Nasıl Hesaplanır?

Kredi Kartı Asgari Ödeme Nedir?

Birçok kişi, kredi kartı borcunu ödeyemediği durumlarda sadece kart borçlarının asgari ödenmesi gereken tutarı ödüyor. Peki, kredi kartı asgari ödeme ne anlama geliyor. Kart sahiplerinin bildiği gibi kredi kartının asgari ödeme tutarı, kartın borç toplamının tamamının ödenemeyeceği durumlarda minimum olan borç tutarı ifade ediyor. Buna göre maddi yetersizlikten dolayı kredi kartı borcunun tamamını ödeyemeyen kart sahipleri ilgili ay için sadece asgari tutarı ödeyebiliyor. Kredi kartı asgari ödeme tutarı ise yasalar tarafından belirlenir ve bankalar tarafından kredi kartı borçlarına uygulanır. Kredi kartının borcunu tam olarak ödemeyen ve sadece asgarisi ödeyen kart sahipleri her ay için belirli rakamlarda ceza ödemek durumundadır. Ancak kredi kartı borcu ile ilgili olan bu özelliğin her zaman kullanılması, kart sahipleri için ileride çeşitli sorunlar çıkarabiliyor. Bu yüzden kredi kartının asgari ödeme tutarını ödeyerek ilgili ayın geçiştirilmesi sürekli olarak yapılmamalıdır. Aksine kart sahipleri ay sonunda yaptıkları harcamaların tamamını ödemelidir.

Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı Nasıl Hesaplanır?

Kredi kartı sahiplerinin adreslerine gönderilen dönem sonu ekstrelerinin alt kısmında yapılan harcama tutarına göre belirli bir asgari ödeme tutarı belirtilir. Bu tutar her ay yapılan harcama tutarına göre değişir. Ancak genel olarak kredi kartı asgari ödeme tutarının hesaplanmasında kıstas alınan ortalama rakamlar bulunur.

0 – 15.000 TL Arasındaki Limite Sahip Olan Kartların Asgari Hesaplaması

Kredi kartı limitine göre yukarıdaki limite sahip olan kartlar için yasal olarak uygulanan asgari tutar hesaplama oranı %30 olarak uygulanıyor. Örneğin bu limitte bir kredi kartında 10.000 TL harcama yapılırsa kredi kartı için ödenmesi gereken asgari tutar bu orana göre 3.000 TL tir.

15.000 – 20.000 TL Arasındaki Limite Sahip Olan Kartların Asgari Hesaplanması

Kredi kartının limitine göre orta sınıfta olan asgari ödeme oranı ise %35 tir. 15.000 ile 20.000 arasında limite sahip olan kredi kartları için bu oran baz alınarak kredi kartı asgari ödemesi belirlenir. Aynı örneği verecek olursak 10.000 TL harcama için ödenmesi gereken asgari ödeme tutarı belirlenen limit aralığında olan kartlar için 3500 TL tir.

20.000 TL ve Üzerindeki Limite Sahip Olan Kartların Asgari Hesaplaması

Kart limiti 20.000 TL ve üzerinde olan kredi kartları ve yeni çıkarılan kredi kartları için belirlenen asgari ödeme oranı ise %40 tır. Bu nedenle kart sahiplerinin bu konu hakkında bilgi sahibi olması ve harcamalarını bu düzen içerisinde yapması ay sonunda çıkacak olan ekstredeki asgari ödeme tutarı ile sürprizlerin yaşanmasının önüne geçmektedir.

Asgari Ödeme Tutarı Ödenmezse Ne olur?

Kredi kartlarının asgari ödeme tutarının ödenmemesi durumunda kart sahiplerini olumsuz olarak etkileyen birkaç durum bulunuyor. Bunlardan ilki kredi notunun olumsuz olarak etkilenmesidir. Kredi kartının asgari ödeme tutarının bir gün bile geç ödenmesi ya da ödenmemesi kart sahiplerinin kredi notunun düşmesine neden olur. Ayrıca kart sahipleri kredi kartlarının asgari ödeme tutarını ödemediği zaman banka tarafından karta uygulanan faiz oranı kadar ceza ödenmesi gerekiyor. Ayrıca asgari tutarın ödenmemesi ile kart sahipleri gecikmeye girmiş olur. Aynı durumun tekrarında ise 2. döneme girilmiş olur. Son olarak kredi kartının asgari ödeme tutarının ikinci kez ödenmemesi durumunda ise kredi kartları kullanıma kapatılır ve borç ödenene kadar kart sahipleri kredi kartlarını kullanamaz.

3 Ay Üst Üste Asgari Ödeme Tutarını Ödemek

Kredi kartı sahiplerinin kredi kartı borcu ile ilgili olarak dikkat etmeleri gereken en önemli konu asgari ödeme tutarının üst üste üç kez ödenmemesi durumudur. Kart sahipleri yukarıda bahsettiğimiz gibi kartlarının asgari ödemelerini iki kez ödemedikleri durumda kartlarını kullanamazlar ancak yasal bir sürece dahil olmazlar. Ancak asgari ödeme tutarının üçünü kez üst üste ödenmemesi durumunda hayati tehlike başlar. Bankalar kredi kartı borçlarının en az asgari tutarlarını üst üste üçüncü kez ödemeyen müşterileri için son kez bir hafta süre tanıdıktan sonra yasal takip başlatır. Bu sürecin başlaması ile birlikte bankalar kart sahiplerinden alacaklarını haciz yoluyla alma yoluna gider.

Bankaların Müşteri Hizmetlerine ulaşmak için > TIKLAYIN

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.