Devlet Destekleri | Hibeler | Bankalar

Kredi Kartı Asgari Ödeme Yapılmazsa Ne Olur?

Kredi Kartı Asgari Ödeme Yapılmazsa Ne Olur?

Kredi Kartı Asgari Ödeme

Artık hemen herkesin cebinde en an 1 tane olan kredi kartı, özellikle de son dönemde kişilerin maddi anlamda en büyük destekçisi olmuştur. İnternet üzerinden yahut birebir yaptığınız alışverişler de ve nakit ihtiyacınız olduğunda kredi kartlarınızla dilediğiniz zaman ihtiyaçlarınızı gidebilirsiniz. Keyifli harcamaların hüsranla sonuçlanmaması için tabi ki geri ödemelerinin en azından minimum tutarı olan asgari ödemesi yapılması en büyük hususudur.

Kredi kartı asgari ödeme tutarı nedir?

Kredi kartı kullanan kişilerin her ay gelen ekstrelerini en ince detayına kadar incelemeleri gerekmektedir. Bu noktada en merak edilen konulardan biri de asgari ödeme tutarı olan kısımdır. Kredi kartı asgari ödeme tutarı; ay sonu gelen ödemenizin minimum tutarı olmakla birlikte son ödeme tarihine kadar bankaya yapmakla yükümlü olduğunuz meblağdır. Gelen ödemenin tamamını yapamayacağınız hallerde bankalar sizlere en düşük ödeme taksitini sunmaktadır.

Kredi kartı asgari faiz hesaplama

Kredi kartlarınıza ait dönem borçlarına ait hiçbir ödeme yapmadıysanız tamamına gecikme faizi işlemektedir. Fakat minimum(asgari) ödeme yapılması halinde kalan borca akdi faiz dediğimiz faiz işlenmektedir. Asgari ödeme tutarınız dönem borcunun %20’sini almaktadır. Kabaca hesaplamak gerekirse 1000 TL olan dönem borcunun 200 TL’si olan asgari ödemesi yapıldığında 800 TL için faiz işletilmektedir. Hiç ödeme olmaması halinde 1000  TL üzerinden işlem görülmektedir.

Dönem sonunda minimum ödeme yapmanız halinde bankalar kalan borç için  %2,02 akdi faiz uygulamaktadır.

Son olarak Banka ve sigorta muameleleri vergisi(%5) ve Kaynak kullanımı denetleme fonu(%15) vergileri eklenerek faiz ve dönem borcuyla toplanıyor.

Ödemelerinizin akdi olması durumu birkaç ay sürmesi halinde banka size tebligat göndermektedir. Banka prestijinizi düşürmemek adına ödemelerinizi düzenli yapmanız gerekmektedir.

Kredi kartı asgari ödeme yapılmazsa ne olur?

Kredi kartı asgari ödeme tutarı ne kadar?

Kullanım aşamasında son derece keyifli olan kredi kartları bilinçli şekilde kullanılmadığında katlanarak fahiş fiyatlara ulaşması kaçınılmaz olacaktır. Bu durum da akla gelen ilk şey asgari ödeme ile o ayı kurtarmak olmaktadır. Peki, asgari ödemeniz nasıl belirlenir? Kanunlar doğrultusunda asgari ödemeler kredi kartı limitleri şu şekilde belirlenmiştir;

  • 15.000 TL’ye kadar %25’den
  • 15.000 TL ile 25.000 TL arası %30’dan
  • 20.000 TL ve üzeri limitle içinse %40

Kredi kartı asgari ödeme yapılmazsa ne olur?

Müşterilerin dönem miktarının minimum seviyesi olan asgari ödemeler bir sonraki ekstreye kadar ödenmemişse banka 30 gün gecikmeli alacaklı sayılmaktadır. Kredi kartı satış işlemleriniz durdurulur ve banka tarafından 2. Uyarı mektubu gönderilmiş olur. Bu durum 3. Ekstreye kadar tekrar eder eğer yine ödeme yapılmazsa hukuki süreçler baş göstermektedir. Hukuki süreçte 15 gün içerisinde ödeme yapılmasını istenen bir tebligat gönderilirler. Bankalar ile iletişime geçildiğinde tüm borca genellikle 15 taksit imkânı sunulmaktadır. Tüm bu koşullar sonunda da ödeme yapılmazsa banka avukatları tarafından icra yoluna başvurulmaktadır. Eğer ödemeleriniz limitiniz yüzünden aksıyor ve ödenemeyecek boyutlara ulaşıyorsa Kredi Kartı Limiti Nasıl Düşürülür? başlıklı yazımızı okuyarak limitinizi düşürebilirsiniz.

Kredi Kartı Yapılandırma Yapan Bankalar > TIKLAYIN

ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.