Devlet Destekleri | Hibeler | Bankalar

Kredi Kartı Asgari Borcum Ne Kadar Gelecek?

Kredi Kartı Asgari Borcum Ne Kadar Gelecek?

Kişilerin ekonomik olarak hemen her alanda yardımcısı olan kredi kartları, son zamanlarda kullanım alanı olarak oldukça genişlemiştir. Hem bankalar hem de alışveriş yapacağımız firmalar  bu alandaki altyapılarını genişletiyor. Kırsal yaşamdan kentsel yaşama kadar her kesime destek veren kredi kartlarının geri ödemeleri düzenli yapıldığı takdirde sizlere fayda sağlayacaktır.

İçeriğimizde Neler Var?

Kredi Kartı

Bankalar anlaşmalı olduğu durumlarda taksit olanaklarını da sunarak tüketicilere ödeme kolaylığı sağlamayı hedeflemişlerdir.

Kredi Kartı asgari ödeme tutarı nedir;

Harcamalarınız nihayetinde gelen ekstrenizin ödemekle zorunlu olduğunuz kısmı asgari ödeme tutarıdır. Yani o dönem ki dönem borcunuzu ödemeyecek durumda iseniz, bankalar ödeme kolaylığı sunmak adına belirli oranlarla düşürülmüş ödeme tutarı sunmaktadır. Asgari ödeme tutarı (minimum ödeme tutarı) tüketiciler tarafından mutlaka ödenmelidir. Aksi halde borçlarınız birkaç aya sarktığında kartlarınız kısıtlanır ve yasal süreçler başlatılmış olacaktır. İdari ve kanuni takip süreci, durum olumlu sonuçlanmadığı takdirde avukatlık olma durumu ve maalesef icra yoluna kadar gidilmektedir. Bu da kişilerin banka sicilini etkilemekte ve kredi notunu düşürmektedir. Yani bankalardan kredi çekmek istediğinizde önünüze çıkıca büyük bir engel olacaktır. Ayrıca ekstresinin asgari ödeme tutarını ödeyen kişinin banka kayıtlarında ödeme bilgisi ödendi olarak gözükmektedir. Bu da kredi notunuzu olumsuz olarak etkilememektedir.

Kredi Kartı Asgari Borcum Ne Kadar Gelecek?

Kredi Kartı asgari ödeme nasıl hesaplanır?

Kredi kartlarınızın asgari ödemesi yapılmadığında tatbiki faiz uygulamasında bu oranda yapılacaktır. Fakat Asgari ödeme yapan kişi için bu oran düşecektir. Çünkü bankalar, dönem borcunun minimum tutarı olan asgari ödemesini yapan kişinin ekstresinden ödeme yaptığı kısım çıkartmaktadır ve %2,02 oranında faiz hesaplaması yapılmaktadır.. Asgari ödeme tutarları firmalar arasında farklılık göstermekle birlikte;

Kredi kartı limiti 10.000 TL’ye kadar olanlar için dönem borcunun %25‘inden, 15. 000 ve 20.000 olanlar için dönem borcunun %30’undan, 20.000 ve üzeri olanlar için dönem borcunun %40’ı üzerinden hesaplanmaktadır. Yeni kart sahibi olanlar için ise başlangıç tarihinden itibaren 1 yıl süre dolmasına karşın %0,40‘ı üzerinden dönem borcu hesaplanmaktadır. Örnekle açıklamak gerekirse;

Kredi kart limiti 10.000 TL olsun. Dönem borcunuzun 2000 TL geldiğini varsayarsak asgari ödeme tutarının %25’lik kısmı alınacağından 500 TL asgari ödeme tutarınız olacaktır. 500 TL olan minimum ödeme tutarını ödeme zorunluluğunuz olacaktır ve kalan 1500 TL üzerinden %2,02 oranında faiz hesaplanması yapılacaktır.

Kredi Kartı Borcu Artı Gözüküyor, Bu Ne Anlama Geliyor? > TIKLAYIN

Kredi Kartı Yapılandırma Yapan Bankalar > TIKLAYIN

Avukata Giden Kredi Kartı Borcu Yapılandırma > TIKLAYIN

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.