Devlet Destekleri | Hibeler | Bankalar

Kredi kartı almak istiyorum ne yapmalıyım?

Kredi kartı almak istiyorum ne yapmalıyım?

Kredi kartı başvurusu neden reddedilir?

Kredi kartı almak isteyen ama alamayan kişilerin en çok merak ettiği soruların başında kredi kartı başvurusu neden reddedilir sorusu geliyor. Kredilog.com olarak kredi kartı başvurusunun neden reddedildiğini araştırdık ve aşağıdaki maddeleri sizler için derledik.

  • Kredi kartı kullanımı yapanların önceki dönemler içinde 90 gün üst üste kredi kartı borçlarını ödememeleri ve ardından yasal takip sürecinin başlaması kredi notunun düşmesine sebep olur. Bu şekilde bankalar nezdinde de güven duygusu kaybolacaktır.
  • Kredi kartlarının dönemsel olan borçlarının yerine devamlı olarak asgari tutarlarının ödenmesi
  • Banka bir bankaya ait olan kredi kartı ya da kredilerin ödemesinde yaşanan sorunlar
  • Kredi kartı başvurularında beyan edilen gelir belgesinin gösterilememesi
  • Bankalardan ödeme konusunda yaşanan sıkıntılardan kaynaklı olarak kırmızı kalem yenmişse ya da kara listede isminiz bulunuyorsa BKZ: Kara liste sorgulama
  • Çalıştığınız iş yerinde 6 aydan daha az çalışmışsanız

Bu ve bunun gibi birçok sebepten kaynaklı olarak kredi kartı başvuruları ret edilebilir.

Kredi kartı başvurusu reddedilirse ne yapmak gerekir?

Kredi kartı ret işlemleri günümüzde sık şekilde insanların başına gelen bir olaydır. Bunun önüne geçmek adına doğru hamlelerin atılması gerekir. Kredi kartınızın başvurusunun ret edilmesi durumunda yapılması gerekenler bulunur. Bunlar;

  • Kredi kartı ret alan kişilerin mutlaka bankalarını aramaları ve bunun neden kaynaklandığını netleştirmeleri gerekir. Bu sorunu ortadan kaldırmak için neden ret edildiğini bilmek gerekmektedir.
  • Kredi sicil notunuz ile alakalı olarak kredi kartınız ret edilmişse kredi sicil notunuzu yükseltmek için adım atmanız gerekir. Kredi sicil notunu yükseltmek için mutlaka birkaç ay boyunca ödemelerinizi düzenli şekilde yapmanız gerekmektedir.
  • Bankaların istemiş olduğu çalışma süresi ile sıkıntınız bulunuyorsa muhakkak sigortalılık sürelerinin dolması gerekir.
  • Kredi kartının başvurusunun ret edilmesinin sebebi geliriniz ile alakalı bir durumdan kaynaklanıyorsa ek gelir gösterilmesi gerekmektedir. Bu şekilde kredi kartı başvuru işlemlerinizi de revize etmiş olursunuz.

Kara listedeyim kredi kartı alabilir miyim?

Kara listede olan kişilerin kredi kartı ya da bankanın diğer hizmetlerinden yararlanma olanağı bulunmaz. Bunun için mutlaka kara listeden çıkılması gerekir. Kara listeden çıkmak için mutlaka dönemsel olarak çıkan aflardan yararlanmak gerekir. Bu aflar genelde seçim dönemlerinde oy toplamak ya da seçmen olan kişilere daha sempatik gözükmek adına kara liste için af çıkartılır.

Kredi kartı sicil affından yararlandıktan sonra borçlarından kaynaklı olarak yasal takip sürecine düşen kişilerin yaptıkları başvurular ret cevabı alacaktır. Yani kredi kartı başvuruları kesinlikle olumsuz şekilde sonuçlanacaktır.

Bu aşamadan sonra kredi kartı almak isteyen kişilerin kendilerine kamu çalışanı ya da sağlam bir kefil bulmaları gerekmektedir. Ayrıca kredi kartı almak isteyen kişiler kesinlikle alamayacak durumda ise bir yakınından rica edip kendisi için ek kart talep etmesini isteyebilir.

Yapılacak olan bu adımlar dışında kara listede olan kişilerin kredi kartı almaları mümkün değildir. Kara listeler bankaların kendilerini güven altına almak adına yapmış oldukları bir listeden meydana gelir. Bu listede olan kişilere bankalar kredi hizmeti de sunmaz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.