Devlet Destekleri | Hibeler | Bankalar

Kredi Kartı Almak için Gereken Evraklar ve Şartlar

Kredi kartı başvurusu sırasında istenen ve en çok araştırılan “kredi kartı almak için gereken evraklar ve şartlar” konusunu inceliyoruz.

Kredi Kartı Almak için Gereken Evraklar ve Şartlar

Kredi Kartı için Belge ve Şartlar

Gelişen teknoloji, yaygınlaşan internet kullanımı ve artan ihtiyaçlar ile birlikte kredi kartları da artık hayatımızın birer parçası oldu. Özellikle internet üzerinden yapılan alışverişlerin kolayca tamamlanabilmesi için kurtarıcı rolünde olan kredi kartları vazgeçilmez hale geldi. Ayrıca bankalar da müşterinin kolaylığı için pek çok anlaşma yapmaktadır. Bu anlaşmalar sayesinde taksitli alışverişler için büyük kolaylık olan kredi kartına sahip olmayan insan neredeyse kalmadı. Bu yazımızda, son dönemlerde artan kredi kartı başvuruları ile birlikte merak edilen konulardan birisi haline gelen “kredi kartı almak için gereken evraklar ve şartlar” konusunu irdeleyeceğiz.

Kredi Kartı Almak için Gerekli Belgeler Nelerdir?

  • T.C. Nüfus Cüzdanı

Kimlik bilgileriniz olmadan hiçbir resmi kurum üzerinden işlem yapamayacağınız gibi bankaların da ilk olarak sizden isteyeceği belgedir. Nüfus cüzdanı yerine sürücü belgenizle de işlem yapabilirsiniz.

  • Fatura veya İkametgah ilmuhaberi

Yaşadığınız yeri belgeleyebilmek için yine birçok resmi kurum ve bankalar tarafından istenecek zorunlu belgelerden birisidir. Bu adınıza kayıtlı elektrik, su, internet vb. faturalardan biri de olabilir. İkametgah ilmuhaberini nüfus dairelerinden veya E-Devlet üzerinden alabilirsiniz.

  • Gelir Belgesi

Bankadan alacağınız kredi kartının geri ödemesinin yapılabilir olup olmadığını denetlemek amacıyla istenir. Daha önce hiç kredi kartına sahip olmadıysanız ve kredi siciliniz lekelenmediyse muhtemelen bu belge sizden istenmeyecektir.

Yukarıda belirtilen belgelerin birçoğu tüm bankalar için aynı denilebilir.

Ayrıca bkz: En Avantajlı Kredi Kartı Önerileri

Kredi Kartı Almak için Gerekli Şartlar Nelerdir?

  • Yaş Sınırı

Normal veya yüksek limitlerde kredi kartına sahip olabilmek için 18 yaşını doldurmuş olmanız gerekir. İstisnai durumlarda 18 yaş altındaki kişiler yakınları tarafından “ek kart” adı altında çıkarılan ve limiti ayarlanabilir karta sahip olabilirler.

  • Sigortalı Bir Çalışan Olmak

Yukarıda belirttiğimiz gelir belgesi maddesindeki gibi eğer daha önce kredi veya kredi kartı ürününü kullandıp kredi notunuzu düşürdüyseniz bankaların size olan güvenini zedelemiş olduğunuz için sizin düzenli bir gelir elde ettiğinizi görmek isteyeceklerdir.

  • Kredi Puanı

Bankalar ile olan geçmişiniz sistem üzerinden incelenerek ortaya çıkarılan bu kredi puanı ya da bir diğer deyişle kredi notunuz ne kadar yüksek olursa kredi kartı sahibi olmanız da o kadar kolay olacaktır.

Ayrıca bkz: Kredi Notumu Ücretsiz Nasıl Öğrenebilirim?

Özetleyecek olursak bu şartları yerine getirdiğinizde kredi kartı sahibi olmanız çok kolaydır. Özellikle banka ürünleriyle olan etkileşimlerinizde bir pürüz olmaması başvurularınızın olumlu sonuçlanmasını sağlamaktadır. Şunu da belirtmekte fayda var; eğer bir bankaya kredi başvurusunda bulundunuz ve olumsuz sonuçlandıysa bir diğer bankaya başvurmadan önce iki kez düşünmelisiniz. Birden fazla yapılan kart başvurusu kredi sicilinizi olumsuz yönde etkilemektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.