Devlet Destekleri | Hibeler | Bankalar

Kredi kartı alışveriş iptali nasıl yapılır?

Kredi kartı alışveriş iptali nasıl yapılır?

Taksitli kredi kartı alışveriş iptali nasıl yapılır?

Kredi kartı ile yaptığınız alışverişi iptal mi etmek istiyorsunuz? Kredi kartları ile yapılan taksitli alışveriş iptallerinde iki seçenek bulunmaktadır:

Bunlardan birinci yapmış olduğunuz taksitli alış verişe ait iptal söz konusu ise aynı gün içerisinde alışveriş faturanız ve kredi kartı slipiniz ile alış veriş yaptığınız mağazaya başvurduğunuzda mağaza görevlileri tarafından yapmış olduğunuz ödemeyi geri alabilirsiniz. Bu işleme iptal denilmektedir.

İkincisi ise kredi kartı ile yapmış olduğunuz taksitli alışverişin üzerinden 24 saat geçtiği takdirde ise iade işlemi uygulanır. İptal işlemlerinde kredi kartından geçilen tutar aynı gün içerisinde iptal edildiği için kredi kartınıza borç yansıtılmaz.

24 saati geçen iptallerde ise mağaza görevlisi sistem üzerinden iade-iptal bölümünde slip tarihi, onay kodu çekilen tutar ve pos cihazında yazan tutarı karşılaştırarak iade işlemini onaylar. Bu işlemin ardından slip kesilerek ilki müşteriye ikincisi ise işletmeye verilir. Hesap kesim işlemi gerçekleştiğinde ekstre kontrol edilir ve çekilen ve iade edilen ödeme artı ve eksi olarak ekstrenizde birbirini sıfırladığı görülür.

İnternetten kredi kartı ile alışveriş iptali

İnternetten yapılan kredi kartı ile alışverişlerde iade ve iptal işlemleri için ürünün geri gönderimi gerekmektedir. Hatta ürün ile gelen fatura altında iade için bölüm bulunur. Bu bölümün doldurulması ile birlikte ürün alınan firmaya geri gönderilmelidir.

Geri gönderilmesi ile iade işlemleri yapılmış olur. Firmalara iadenin oluşması ile gerekli olan para iadesi de yapılır. Ayrıca ürünü aldıktan sonra hemen alışveriş iptali için firmanın internet sitesine giriş yapılır. Bu giriş işleminin tamamlanması ile siparişlerim kısmına girilmesi gerekir.

Burada alışveriş iptali butonuna tıklandığı zaman alışveriş iptal olacaktır. Alışverişin iptal edilmesi ile gerekli olan ödemelerin ne zaman yapılacağı konusunda yine online ortamdan bilgi almak mümkündür.

Kredi kartına iade edilen para ne zaman hesaba geçer?

Kredi kartı ile yapılan alışverişlerin iptal edilmesi ya da geriye iade edilmesi ile ödenen ücretin kredi kartına iade edilmesi gerekmektedir. İade edilecek olan tutarın iade işlemlerinin tamamlanması alışveriş yapılan siteye ve firmaya göre değişmektedir.

Bazı firmaları bu tarz iadeleri hemen kredi kartına geçebilir. Bazıları 1 hafta içinde geçerken bazı firmalar 1 ay içinde geri iade işlemlerini tamamlar. Firmaların bazılarından yaptığınız alışveriş taksitli ise iade ile alakalı olan işlemleri de bu taksit tutarları dâhilinde yapmaktadır.

Yani 5 taksit yaptırdığınız bir ürünün aylık taksit tutarı 15 TL ise firma bu iadeyi 5 ay boyunca 15 TL olarak yapacaktır.

İptal/iade durumu hakkında bankanızdan da bilgi alabilirsiniz.

Bankanızın müşteri hizmetlerine kolay ulaşım için > TIKLAYIN

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.