Devlet Destekleri | Hibeler | Bankalar

Kredi Kartı Alamıyorum, Ne Yapmalıyım?

Kredi Kartı Alamıyorum, Ne Yapmalıyım?

Bankalar Neden Kredi Kartı Vermiyor?

Kredi kartı kullanımı giderek yaygınlaşıyor. Günümüzde, pek de zor olmamasına rağmen kredi kartı alamayan pek çok meslek grubundan insan olduğunu görmekteyiz. Kredi kartı, artık belli başlı koşulları sağlayan hemen herkese, düşük limitlerle de olsa sunulabiliyor. Öyle ki, bankalar sırf bunun için öğrencilere, meslek gruplarına özel kredi kartı ürünleri dahi sunabiliyorlar. Kredi kartı alamadığınız durumlar ise oldukça spesifik ve muhtemelen bankacılık geçmişinize dair bir meseleden doğan problemdir. Bankacılık profilinizin on yılı, sabit bir biçimde KKB puanınıza yansır ve KKB puanınız düşükse yahut Merkez Bankası üzerinde kara listede iseniz kredi kartı alamayabilirsiniz.

Bugün, sizin için kredi kartı alamıyorum, ne yapmalıyım? Sorusuna yanıtlar verecek, aynı zamanda KKB ve kara liste ile ilgili detaylara da bu yolla girmiş olacağız. Siz de, kredi kartı almak istiyor ancak sürekli red yiyorsanız, aşağıdaki pürüzleri giderdikten sonra tekrar başvurarak kart sahibi olabilirsiniz.

Kredi Kartı Başvurusu Neden Onaylanmaz?

Kredi kartı başvurusu, pek çok sebepten onaylanmayabilir. Öncelikle 18 yaşından büyük olduğunuzu farz ederek, bir birey olduğunuz üzerinden gidip, kredi kartı başvurunuzun neden sürekli reddedildiğini maddeler halinde size aktaralım.

KKB (Kredi Kayıt Bürosu) Puanı: Kredi notu yahut KKB puanı denen puan; belli bankaların veri havuzlarından yararlanıp bankacılık geçmişinize dair bir puanlama oluşturan sistemdir aslında. Belli bankalarla olan ilişkiniz, ödemeleriniz, geciken ve ödemesini hala yapmadığınız pek çok borç, KKB puanınızı kötü yönden etkileyebilir. KKB puanınızı ana etmen olarak alan pek çok kredi kartı veren banka, bu sebepten size kredi kartı vermiyor olabilir.

Kara Liste: Yine, geçtiğimiz yıllarda bir bankacılık ürünü borcunuz yüzünden kara listeye girdiyseniz, yahut avukatlık olduysanız, borcunuzu kapatsanız bile 5 yıl boyunca herhangi bir banka ürününden yararlanamazsınız. Bu da, kredi kartı başvurunuzun reddini sağlayacak sebeplerden bir tanesidir. Banka Kara Liste Sorgulaması Nasıl Yapılır? başlıklı yazımızı okuyarak kara liste sorgulaması yapabilirsiniz.

Hali Hazırda Kredi Kartınızın Olması: Bir diğer sebep de hali hazırda zaten birkaç tane kredi kartınızın bulunmasıdır. Bankaların çoğu, bir kredi kartı olana ve geliri olmayana örneğin, ikincil bir kredi kartı sağlamamaktadır. Bu durum da kredi kartı başvurunuzun onaylanmamasına sebep olabilir.

Kimler Kredi Kartı Alamaz?

Günümüzde kredi kartı alamayan sayısı, alanların sayısına nazaran bi’ hayli az ancak yukarıda belirttiğimiz sebeplerden ötürü, kredi kartı alamayan bireylerden biri olmanız muhtemeldir. Özellikle banka mağdurları, kredi borcu mağdurları kümesinden birinde geçtiğimiz dönemlerde dahi bulunduysanız, bu durum tarafınızı epey sıkıntıya sokabilir ve herhangi bir bankacılık ürününden yararlanamayabilirsiniz.

Ek olarak, eğer çalışmıyorsanız ve sosyal güvenceniz yoksa, pek çok banka 1000 TL ve üzeri toplam limitli kredi kartı dışında, tarafınıza ürün vermez. Yani, iki kredi kartınız varsa ve ikisi de 500 TL limitliyse örneğin, üçüncü bir kredi kartı alabilmeniz epey zordur. Bunun için ya gelirinizin artması ya da sosyal güvencenizin olması gerekir. Bu tür durumlarda da kredi kartı sahibi olamazsınız.

Çalışmayanlar Kredi Kartı Alabilir mi?

Çalışmayan insanlar, rahatlıkla kredi kartı alabilmektedir. Günümüzde öğrenciye, sigortasız çalışana ve benzeri her gruba kredi kartı verebilen bankalar, öğrenciye özel kredi kartı ürünleri bile çıkarırlar. Ancak, kredi kartı alabilmek için öncelikle kredi notunuzun iyi olması şarttır. Bazı bankalar bunun için 900 ve üzeri puan ister, bazı bankalar 500 ve üzerine rahatlıkla kredi kartı verebilir. Bu sebepten, hemen her bankadan başvuru yapmanızda fayda var, muhakkak biri kabul edecektir. Kredi notunuzun çok düşük olması halinde ise başvuru yapmak yerine tercihiniz kredi notunuzu bir biçimde yükseltmek olmalıdır. Çalışmayanlar, kredi notlarını yükselttikten sonra rahatlıkla kredi kartı alabilirler.

Ayrıca bakınız: Kredi Notu Kaç Ayda Yükselir?

Ev Hanımları Nasıl Kredi Kartı Alabilir?

Ev hanımları için durum, biraz daha farklıdır. Özellikle günümüzde ev hanımlarına özel pek çok kredi kartı ürünü mevcut ancak bunlar, genelde çok düşük limitli olabiliyorlar. Bu sebepten, ev hanımlarının ek kart çıkarmasına daha uygun gözüyle bakılıyor. Örneğin eşiniz bir girişimciyse, yahut şirket sahibiyse ve kredi kartlarını bolca kullanıyorsa, kendisinden bir ek kart talep edebilir, rahatlıkla ondan faydalanabilirsiniz. Bunun dışında, yine de kendinize ait bir ek kart istiyorsanız, günümüzde kredi notunuzda bir problem yoksa kredi kartı almanız için de bir engel yoktur. Başvuru yaparak, düşük limitli de olsa bir kredi kartına sahip olabilirsiniz.

Öğrenci Kredi Kartı Nasıl Alabilir?

Yukarıdaki iki gruba nazaran, öğrenci grubunun işi biraz daha kolaydır diyebiliriz. “Öğrenci” kimliği ile başvuru yapacak her birey, kredi kartını rahatlıkla alabilir ancak 1000 TL dışında kendisine pek fazla limit sunulmaz. Hatta çoğu banka kredi kartlarını 300 ila 500 TL arasında limitlendirerek öğrenciye takdim eder. Maksimum 1000 TL limitli öğrenci kredi kartlarının günümüzde pek çok avantajının olduğunu bilmekteyiz ve yalnızca internet üzerinden başvuru yaparak, her bankanın öğrenci kredi kartına sahip olabilirsiniz. Tavsiyemiz, bilinçli bir kullanıcı olmanız yönünde ve yalnızca bir kredi kartı almanız yönünde olacaktır. Aksi halde, harcamalarınızı abartıya kaçırıp, öğrenci halinizle problemler yaşayabilirsiniz. Öğrenciye Kredi Kartı Veren Bankalar başlıklı yazımızı okuyarak hangi bankalara başvurmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz.

ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.