Devlet Destekleri | Hibeler | Bankalar

Kredi Kartı Aidatı Yasal mı?

Kredi Kartı Aidatı Yasal mı?

Türkiye ve hatta dünyada 18 yaşını doldurmuş olan hemen hemen herkes kredi kartı kullanmaktadır. Hal böyle olunca da kredi kartı kişilerin hayatlarında önemli bir noktada bulunmaktadır. Kredi kartı kullanıyor olmak ister istemez sürekli bir borçlanma durumunu beraberinde getirecektir. Bu nedenle en başından itibaren, kullanmasak bile yıllık olarak kredi kartı aidatı çıkacak mı? diye bakmalıyız.

Almış olduğunuz ürünler karşılığında bankaya borçlanmanızın yanında kredi kartı aidatı ile de ekstra bankaya borçlanmak elbette hiç kimse tarafından istenmez. Önceki süreçlerde insanlar kredi kartı aidatlarını bir şekilde öderken artık bunu ödemekten kurtulmuş durumdadır. Kart aidatı az bir miktar gibi gözükse de çöpe atılmış para gibi insanın canını fazlasıyla sıkabilir. Hele ki tam da ödemelerin yapılacağı zaman denk gelirse ve paranız tam ucu ucuna yetecekse kart aidatını geri almanın yollarını araştırmaya başlamanız gerekecektir.

Kredi kartları ile ilgili 2016 senesinde yapılan araştırma neticesinde yaklaşık 3 Milyar TL’lik bir kart ücretinin bankalar tarafından alındığı tespit edilmiştir. Bu duruma itiraz etmek için bankayı aradığınızda kredi kartı aidatının yasal olduğu ve paranın iade edilmeyeceği şeklinde bir açıklama ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Her ne kadar bankalar size bu şekilde olumsuz bir yanıt verse de Yargıtay 13. Hukuk Dairesi tarafından alınan karar kapsamında 10 yıla kadar geriye dönük olarak kredi kartı aidatları geri alınabilmektedir. Yani siz bugünden itibaren 10 yıl önceye kadar ödemiş olduğunuz tüm kredi kartı aidatlarına itiraz etmek hakkına sahipsiniz.

Kredi kartı yıllık aidatı geri alınır mı?

Kimi bankaların kredi kartlarından 6 ayda bir, kimi bankaların kredi kartlarından da yıllık olarak alınmakta olan kredi kartı aidatının yasal olup olmadığı sorusu bankalara ve tüketici derneklerine göre farklı yanıtlar bulmaktadır. Tüketici dernekleri banka müşterilerinden kesilen bu paranın yasal olmadığı ve kanunsuz bir şekilde alındığını ifade ederken, bankalar ise başlangıçta yapılan kredi kartı sözleşmesinde bu durumun belirtildiğini ve yasal olup olmaması yönünden herhangi bir sıkıntı olmadığını ifade etmektedir.

Çünkü bankalar tarafından alınmakta olan bu kredi kartı aidatları kredi kartının sağladığı avantajlardan faydalanmanın bedeli olarak alınmaktadır. Bu aşamada kredi kartını alırken sözleşmeyi okumadan imza atmanız durumunda banka 1-0 öne geçebilmektedir.

İlgili Konu: Kredi Kartı Aidatı Nasıl Geri Alınır?

2012 senesine kadar alınmış olan kredi kartlarının sözleşmelerinde yıllık kart aidatı şeklinde bir madde bulunmamaktadır. Bu sebepten dolayı kredi kartını 2012 ve öncesinde almış olan kişilerin gerekli mercilere itirazlarını belirterek yıllık kart ücretini almaları söz konusudur. Çünkü bu şartlarda kart ücretinin sizden alınması yasal değildir. Ancak 2012 senesinden sonra kredi kartı alan kişilerin muhtemelen sözleşmelerinde kredi kartı aidatı yer alacağından dolayı aidatların geri alınması gibi bir durum söz konusu değildir.

Ancak yine de böyle bir durumlar karşılaştığınızda bankayı arayıp kredi kartınızı kart aidatından dolayı kapatmak istediğinizi belirtirseniz banka geri adım atıp aidatı size iade edebilir. Ancak bu durumu her sene tekrarlamanız gerektiğini de göz önünde bulundurun. Ayrıca bu yöntemle kredi kartı aidatınızı almanızın garanti olmadığını da belirtmekte fayda var.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.