Devlet Destekleri | Hibeler | Bankalar

Kredi Kartı Aidatı Nasıl Geri Alınır?

Kredi Kartı Aidatı Nasıl Geri Alınır?

Kredi kartı aidatı geri alma

Günümüzde her evde en az 1 kredi kartı bulunuyorken kredi kartı aidatları artık ev masraf kalemlerine de eklenmeye başlandı. Bu durum tüketicilerin canını sıkarken bankalar kredi kartı aidatı almaya devam ettiler. Hukuk, kredi kartı aidatlarının alınmamasını isterken bankalar da tam tersine kredi kartı aidatı almaya devam ediyorlar. Peki bu çelişkide kredi kartı aidatı için en doğru seçenek ne?

Kredi kartı başvurusu yaparken sözleşmede imzalatılan “kredi kartı aidatını ödeyeceğimi onaylıyorum” gibi ibarelerle alınan sözün, kredi kartı aidatlarının geri alınamaması için bankaların da ek uğraşlar verdiğini görüyoruz. Bugünkü yazımızda Kredilog.com ekibi olarak kredi kartı aidatlarını nasıl geri alacağınızı anlatmaya çalışacağız.

Kredi kartı sözleşmeleri haksız

Bankalar müşterilerine imzalattıkları sözleşmeye güvenerek kredi kartı aidatlarının geri ödenmeyeceğini ve geri alınamayacağını söylerken Takvim gazetesine konuşan Çetin, bankaların son 1 yıl içinde sadece kredi kartlarından aldıkları aidat ücreti olarak 3.2 milyar tl tahsil ettiğini belirtti.

Bankaların da kredi kartı aidatını geri ödememek için yalan söylediğini vurgulayan Çetin, Yargıtay 13. Hukuk Daire’sinin vermiş olduğu kararla 10 yıl geriye dönük kredi kartı aidatlarının geri alınabileceğini de söylüyor.

Kredi kartı aidatı nasıl geri alınır? 4 adım ve yöntem

kredi kartı aidatı geri alma

Yargıtay’ın vermiş olduğu kararın eski kredi kartları için de geçerli olduğunu belirten Çetin, “Kartını daha önce iptal ettirmiş vatandaş, geçmişe dönük ekstrelerini isteyebilir. Eğer banka direnirse banka memuru hakkında yasal işlem yapılır. Çünkü bu suçtur. Tüketici eksterisiyle hakem heyetlerine giderek dilekçe vermeli” diye konuştu.

Kredi kartı aidatını geri almak için hakem heyetine başvurduktan sonra davaların ortalama 1 ila 3 ay arasında sonuçlandığı da belirtildi. Sözleşmede kredi kartı aidatını ödeyeceğini kabul etmiş olan vatandaşların sorularına yanıt veren Çetin, Yargıtay’da verilen kararın kanunda haksız şart olmasından dolayı atılan imzanın hiç bir öneminin kalmadığını da söylüyor.

1- Müşteri Hizmetlerini Arayın

Kredi kartı aidatını geri almak için ilk olarak müşterisi olduğunuz bankanın müşteri hizmetlerini arayabilirsiniz. Müşteri temsilcisine artık kredi kartı aidatı ödemek istemediğinizi ve ödediğiniz aidatları da geri almak istediğinizi belirtin. Müşteri temsilcisi bunu kabul ederse probleminiz kalmamış demektir, eğer kabul etmezse diğer maddeleri deneyin.

2- Kredi Kartı Aidatı İtiraz Dilekçesi Verin

Kredi kartı aidatını geri almak için müşteri temsilcisini aramanız yetersiz olduysa yapacağınız ilk iş kredi kartı aidatı itiraz dilekçesi hazırlamak ve bu dilekçe ile birlikte bankanın hem genel müdürlüğüne hem de şubeye dilekçe göndermek olmalıdır. Kredi kartı aidatı itiraz dilekçesini iadeli taahhütlü gönderirseniz alan kişinin de imzası elinize geçmiş olur. Bunun için dilekçeyi PTT aracılığı ile gönderebilirsiniz.

3- Hukuk ya da Müşteri Temsilcisi

Kredi kartı aidatı itiraz dilekçesi vermenize rağmen banka tarafından geri ödeme yapılması kabul edilmemişse bankayı arayarak hukuk işlemlerine başlayacağınıza ve kredi kartınızı da iptal ettireceğinizi söyleyin. Bu gibi durumlarda genellikle banka hem müşterisini kaybetmek istemediği için hem de hukuk süreçlerinden nefret ettikleri için kredi kartı aidatını geri ödemeyi kabul etmektedirler. Ancak yine de sizinle pazarlık etme yoluna gideceklerdir.

4- Hakem Heyetlerine Başvurun

Eğer banka yine de başvurunuzu kabul etmeyip kredi kartı aidatını geri ödemeyeceğini söylüyorsa bu kez bulunduğunuz il ve ilçedeki kaymakamlıklardaki hakem heyetlerine gidebilirsiniz. Burada bulunan hazır dilekçelere ekstrenizi de ekleyerek ücretsiz şikayetçi olabilirsiniz.

Hakem heyetlerine kredi kartı aidatını geri almak için başvurusu yapılan davaların çoğunu tüketiciler kazanıyor. Banka, itirazını tüketici mahkemelerine yaparken buradan da genellikle tüketiciler lehine karar alınıyor.

Eğer kredi kartınız eski ve 10 yıllıksa, geriye dönük tüm kredi kartı aidatlarınızı geri isteme hakkınız bulunuyor. Birden fazla kredi kartınız var ise tüm kredi kartlarınız için aynı işlemleri yapabilir ve tüm kredi kartlarınızın aidatını geri alabilirsiniz.

ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.